Emlak&Konut

Yeni İstanbul Başakşehir’e kuruluyor

3. Köprü, 3. Havalimanı, tramvay, metro, havaray ve Kanal İstanbul gibi projelerle yakın gelecekte gerçek anlamda bir ulaşım merkezine dönüşecek olan Başakşehir, yeni İstanbul’un adeta merkezi konumunda bulunuyor. Markalı konutların yeni adresi Başakşehir’de milyonluk evler satışa çıktı. Bölge hastanesi, dev şehir parkları gibi mega yatırım projeleriyle gün geçtikçe değer kazanan bölgede Avrupa’nın en büyük sağlık kampüslerinden de biri kuruluyor.

Eva Gayrimenkul Lisanslı Değerleme Uzmanı Şeyma Şehirli, Başakşehir bölgesini Emlak&Konut için analiz etti: Bahçeşehir, Ispartakule, Kayaşehir ve Bahçekent’i içine alan Başakşehir, bir yandan kamunun 3. Havalimanı, Kanal İstanbul, Kuzey Marmara Otoyolu, 3. Köprü, Bölge Hastanesi, dev şehir parkları gibi mega yatırım projeleri, bir yandan da birbiri ardına yükselen konut ve yaşam alanlarıyla adeta yeni bir şehir olma yolunda ilerliyor.

Başakşehir’in halihazırda projeleri devam eden üçüncü havaalanı, hizmete açılan üçüncü köprü, Kuzey Marmara otoyolu ve Marmaray’ın uzatılması ve Kanal İstanbul etkisiyle daha da ilgi göreceği düşünülüyor. Bölgeye olan talebin Kanal İstanbul güzergâhının resmen açıklanmasının ardından artması bekleniyor. Metro ve Marmaray hatlarının ilçenin en uç noktalarına ulaşması yönündeki çalışmalar sürüyor.

Başakşehir en fazla markalı eve ev sahipliği yapan ilçe olarak öne çıkıp 2002’den itibaren Türkiye’de hız kazanan kentsel dönüşüm ve modern şehirciliğin simgesi haline geldi. Başakşehir bölgesi genelinde hayata geçirilen konut yatırımları, bölge nüfusunun hızla artmasına neden oldu. 2008 yılında ilçe statüsüne yükselen bölge, Türkiye’nin mega projelerinin kavşak noktası olması yönüyle de yatırım merkezine dönüştü. Başakşehir’in iki havaalanının tam ortasında bulunması, Basın Ekspres’ten gelen yolun doğrudan yeni havaalanına Başakşehir üzerinden bağlanması ve üçüncü köprünün bağlantı akslarının da fiyatları yukarı çektiği düşünülüyor. Sağlık Kent projesinin bu ilçede bulunması da, ilçeye ayrı bir değer katıyor.

Farklı ihtisasları barındıran şehir hastanesi projesinin yer aldığı şehir kampüsü tamamlandıktan sonra yeni gelen nüfus da planlı alanlar içerisinde yaşamaya ihtiyaç duyacaktır. Yeni yatırımlar ve projeler geldikçe otellere olan talebin de aratacağı ve bunun sonucunda oteller bölgesi de oluşma ihtimalinin olduğu düşünülüyor.

Kayabaşı, Bio İstanbul, Sağlık Kent ve Magnet City (Mıknatıs Şehir) isimlerinin verildiği bu 4 bölgede konutlardan ticari birimlere çalışma ve eğitim alanlarından kültür merkezlerine kadar geniş bir segmente sahip projeler inşa edilmesi planlanıyor. Yeni inşa edilen projelerle birlikte oluşacak konut stokunun fazlalığı nedeniyle konut satışında yabancılara satış konusu da stokun satış hızını arttırmak amacıyla bir alternatif olarak değerlendiriliyor.

Genellikle toplu konut olarak gelişimini sürdüren bölgede farklı tip ve tarzlarda konut siteleri bulunuyor. Projelerde fiyatların yükselmesine etki eden en önemli faktörler sosyal donatıları olan site oluşumu ve marka prestijinin yüksek olmasıdır. Sonuç olarak Başakşehir-İkitelli Bölgesi’nin artık nitelikli konut ve ticari projelerinin ve büyük kamu yatırımlarının adresi haline geldiği görülüyor.

Ispartakule-Bahçeşehir Bölgesi

Bahçeşehir, 2005 yılından itibaren Ispartakule bölgesi ile beraber ikinci büyük yapılaşma sürecine girdi. 1980’lerde Emlak Bankası aracılığıyla yapılan toplu konut projelerine bugün Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ve iştiraki olan Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (Emlak Konut GYO) aracılığı ile devam ediliyor. TOKİ ve Emlak Konut GYO boş arsalarını kaynak geliştirme projeleri kapsamında gelir paylaşımı yöntemi ile özel şirketlere ihale ederek değerlendirmekte, Bahçeşehir’in en yüksek noktası olan Ispartakule’de de yepyeni bir kent yaratılıyor. Ispartakule Bölgesi’ndeki markalı projelerde konut ve ticari ünitelerin birim fiyatları 2.500 TL/m2 – 7.500 TL/m2 (KDV hariç) aralığında değişmektedir. Ispartakule bölgesindeki projelerin, konum itibari ve birim fiyatları göz önünde bulundurulduğunda orta seviye gelir grubuna yönelik olduğunu söyleyebiliriz. Bölgede inşa edilmesi planlanan Mahmutbey-Bahçeşehir metro hattının tünel çalışmaları başlamış bulunuyor. 19 km uzunluğunda olacak hattın TEM üzerinde sürekli oluşan 4,5 km uzunluğundaki trafiği by pass etmesi bekleniyor. Durakları Mahmutbey, Mimar Sinan, Mehmet Akif, Halkalı/Atakent, Halkalı Toplu Konut, Tema, Hastane, Altınşehir, Resneli, Ispartakule, Bahçeşehir olması planlanan hattın 2019 yılında kullanıma açılması planlanıyor. Ulaşım planlaması güçlendikçe bölgeye olan ilgi artacak ve bu durum konut fiyatlarında yukarı yönlü bir eğilime sebep olacak.

Ispartakule – Bahçeşehir Bölgesi Piyasa Analizi

Bölgede markalı konut piyasası aktif olarak 2005 yılında başlamış olup 11 yıldır yaklaşık 35 farklı firma rekabet ediyor. Analiz sonucunda bölgede en çok 3+1, sonrasında ise 2+1 ve 1+1 konut tipinin üretildiği görülüyor.

Başakşehir-Kayabaşı Bölgesi

Başakşehir İlçesi’nde, mevcut durum ve bölgenin gelişme eğilimleri dikkate alındığında, ilçenin kent merkezinin, nispeten boş olan ve toplu konut niteliğinde planlanmış olan Kayabaşı Mevkii’nde oluşacağı düşünülebilir. Kayabaşı Mevkii’ni kapsayan onaylı planlarda ayrılmış olan ticaret alanları, yönetim merkezleri, eğitim tesisi alanları ve park alanları, konut alanlarının ve diğer aktivitelerin gerektirdiği ölçüler içinde yerel ve çevre yerleşkelere hizmet verecek şekilde planlandı. Ayrıca, kent bütününe yönelik alışveriş merkezi gibi ticari kullanımlara imkân verilecek bir ticaret yoğunluğu üst ölçekli plan kararları doğrultusunda alanın doğu kesiminde 3. köprü bağlantı yolu kavşağı yakın çevresinde düşünülmüş. Ticaret alanları, yönetim merkezleri, eğitim tesisi alanları, vb. diğer donatı alanlarının yoğun olduğu ve yüksek yoğunluklu konut alanları ile çevrelenen bu bölge, hemen doğusunda inşa edilmesi düşünülen ve Sağlık Bakanlığı’nca çalışmaları devam eden üniversite hastanesi ile birlikte Başakşehir İlçesi’nin merkezi olma niteliğinde. Olimpiyat Stadı’na komşu dev Sağlık Kampüsü kurulacak. TEM Otoyolu ilçeden geçmesine rağmen MİA’ya uzak olması ve alternatif ulaşım olanaklarının bulunmaması nedeniyle erişebilirliği kısıtlı olan Başakşehir’de Otogar – Bağcılar – Başakşehir – Olimpiyatköy Metrosu’nun hizmete girmesiyle yeni projelerin hız kazandığı görülüyor. Bu dinamiklerin etkisi altında bölgede özellikle Kiptaş ve TOKİ iştirakiyle yapılan konutlar yoğun talep gördü. Başakşehir Kayabaşı bölgesi markalı projelerde konut ve ticari ünitelerin birim fiyatları 4.000 TL/m2 -9.000 TL/m2 (KDV hariç) aralığında değişmektedir. Projelerde fiyatların yükselmesine etki eden en önemli faktörler sosyal donatıları olan site oluşumu ve marka prestijinin yüksek olmasıdır. 2018 yılında hizmete açılması planlanan Başakşehir-Kayaşehir-Olimpiyat tramvay hattı 15 kilometre hat üzerinde 9 istasyondan oluşacak. Tamamlandığında Başakşehir-Kayabaşı- Olimpiyat arası yolculuk süresini 45 dakikaya indirecek olan Kayabaşı tramvay hattı ile 2019 açılması planlanan Halkalı-Arnavutköy-3.Havalimanı raylı sistem hattı ile entegre olduğunda 3. Havalimanına ulaşılabilecek. Hem 3. Köprü bağlantı yoluna yakınlığı hem 3. Havalimanına ulaşım kolaylığı sayesinde değerlenmesi muhtemel bir bölge olarak değerlendirilebilir.

Başakşehir – Kayabaşı Bölgesi Piyasa Analizi

Bölgenin konut yapısına bakıldığında çok bloklu ve konut yoğunluğu yüksek yapılar görülmektedir. Analiz sonucunda bölgede en çok 3+1, sonrasında ise 2+1 ve 4+1 konut tipinin üretildiği görülüyor.”

İstanbul’un ilk sağlık kampüsü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘14 yıllık hayalim’ diye nitelendirdiği şehir hastanelerinden biri, Türkiye’nin sağlık sektöründeki büyük değişiminin simgesi olarak İstanbul Başakşehir’de yükseliyor. Sağlık Bakanlığı tarafından 2012 yılında başlatılan ‘Şehir Hastaneleri’ projesi kapsamında 22 ilde 30 sağlık kampüsü kurulacak. Bunlardan biri olan İkitelli Şehir Hastanesi’nin ÇED raporu tamamlandı.

Emlak Konut ve TOKİ öncülüğünde gelişiyor

Emlak Konut GYO ve TOKİ öncülüğünde gelişen bölgede büyük inşaat firmalarının çoğu faaliyet gösteriyor. Markalı konut üreten firmaların ilgi gösterdiği, yapılan ihalelerde yoğun rekabetin yaşandığı bölgede evlerin ve arsaların değeri her geçen gün yükseliyor.

‘Bahçeşehir’in Tam Merkezinde’ sloganı ile satışa çıkan Spradon Vadi, gerçek Bahçeşehir’in sınırları içinde yer alan tek proje olarak öne çıkıyor.

YAPIMI TAMALANAN PROJELER

MİSSTANBUL EVLERİ: Başakşehir’de yeni bir dünya inşa edildi.
SPRADON QUARTZ: Spradon Quartz Projesi Akik, Opal, Ametist ve Oniks taşlarıyla sembolleştirilmiş dört farklı bölümden oluşuyor.
SPRADON VADİ: ‘Bahçeşehir’in Tam Merkezinde’ sloganı ile satışa çıkan Spradon Vadi, gerçek Bahçeşehir’in sınırları içinde yer alan tek proje olarak öne çıkıyor.
BİZİM EVLER2: Yüzde 90’ı yeşil alanlara ayrılan proje şehrin içinde nefes aldırıyor.
MY WORLD EUROPE: My World konsepti Avrupa’ya taşındı. My World Europe Başaksehir’de yeni bir dünya sunuyor.
BAHÇETEPE İSTANBUL: Proje, kendi mahsullerinizi yetiştirilebileceğiniz gerçek bahçelere sahip.
MERKEZ KAYAŞEHİR: Merkez Kayaşehir 8 salonlu sinema gibi donatı özellikleriyle sosyal yaşamı evinize getiriyor.
KAYABAŞI EMLAK KONUTLARI 1.ETAP: Merkezi lokasyonda bulunan Emlak Konut Başakşehir Evleri’nde yaşam başladı.
EMLAK KONUT BAŞAKŞEHİR EVLERİ: İstanbul’a kazandırılan yeni kentsel tasarım projesi olarak öne çıkıyor.

1. ve 2 Etabının yapımı devam eden Ayazma Emlak Konutları, özlemini duyduğumuz komşuluk ilişkilerini canlandırıyor.

YAPIMI DEVAM EDEN PROJELER

BAHÇEKENT FLORA: 300 milyon TL’lik dev bir projede sona geliniyor.
AVRUPARK: Avrupark, Yeni İstanbul’un tam kalbinde yer alan Bahçekent’te yükseliyor.
TUAL BAHÇEKENT: Yeni İstanbul’un simgesi Bahçekent’te geleceğin şehircilik anlayışını ortaya koyan Tual Bahçekent, şehrin içinde modern bir kent olarak yükseliyor.
EVVEL/ADIM İSTANBUL: Yarısı tamamlanan proje, 6 bloktan oluşuyor.
PARK MAVERA: Proje, Türkiye’nin 9 ihtisas hastaneli en büyük sağlık kompleksine 1 km mesafede bulunuyor.
NİDAKULE KAYAŞEHİR: Projenin yüzde 10’u tamamlandı.
AVRUPA KONUTLARI BAŞAKŞEHİR: İstanbul’un yeni cazibe ve yaşam merkezinde yükselen Avrupa Konutları Başakşehir, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve 3. Havalimanı bağlantı yollarına yakın bir konumda bulunuyor.
AYAZMA EMLAK KONUTLARI 1.ETAP: Ayazma projesi, özlemini duyduğumuz komşuluk ilişkilerini vadediyor.
AYAZMA EMLAK KONUTLARI 2.ETAP: Yoğun ilgi gören birinci etapta satışlar hızla devam ederken diğer taraftan Ayazma Emlak Konutları’nın ikinci etabı inşa ediliyor.
BAŞAKŞEHİR EVLERİ 2.ETAP: Çok katmanlı bir tasarıma sahip olan proje, aynı zamanda kendi içinde özgün bir sosyal çevre yaratacak bir şekilde oluşturuluyor.
HAYAT CAMİ: 10 bin 125,20 metrekare arsa alanına sahip olan cami için çalışmalar devam ediyor.
KAYABAŞI REKREASYON ALANI: 154 bin 492,67 metrekare inşaat alanlı Kayabaşı Rekreasyon Alanı Ticaret Ve Bölge Parkı’nın rekreasyon alanı ise 281 bin 238,86 metrekare.

Yorum yap

Takip Edin!