Emlak&Konut

Elektrikli ve asil BMW i8

Türkiye yollarında da yavaş yavaş görülmeye başlanan elektrikli otomobillere yeni bir alternatif de BMW’den geliyor. Elektrikli, asil ve spor…

Fosil yakıtların doğaya verdiği zarar nedeniyle otomobil sektörü bir bütün olarak elektrikli araçlara geçiyor. Bu geçişi kolaylaştırmak için öncelikle hibrit modelleri tercih eden markalar da var.
Bugüne kadar yollarda gördüğümüz çoğu elektrikli otomobilin en büyük özelliği enerji tüketimine odaklanan, muhafazakar tasarımlara sahip olmalarıydı. BMW ise i serisi olarak adlandırdığı elektrikli otomobillerinde şık ve spor anlayışından ödün vermedi. Böylece ortaya tek özelliği elektrikli motoru olan sıradan otomobiller yerine her görenin dönüp bir daha baktığı “mavi” BMW’ler çıktı.

Saf kan BMW
Türkiye’de de yollarda görmeye başladığımız BMW i serisinin, tartışmasız en göz alanı, can yakanı BMW i8. BMW’nin 6 serisine benzer bir işçilik ve malzeme kalitesine sahip olan BMW i8’in köpekbalığı burnunu dikiz aymasından görüp de ürpermemek mümkün değil.
Yukarı doğru açılan kapılarıyla farkını hissettirmeye başlayan i8’in çok çekici görünen 2+2 koltuklu bir kabini var. Otomobilin ön koltukları vücudu saran cinsten. Bir BMW’ye ait olduğunu hemen belli eden ama bugünden değilmiş gibi görünen gösterge tablosu, araç normal modda kullanırken mavi, spor moda geçildiğinde ise kırmızı ışıklandırmalı oluyor.

BMW i8
i8’in üç silindirli 1.5 litrelik benzinli motorunun yanında bir de ürettiği 129 HP ile ona destek olan elektrik motoru var. Kolayca tahmin edeceğiniz gibi benzinli motor hem elektrik motorun pilini şarj ediyor hem de ürettiği gücü arka akslara ulaştırıyor. Bu işbirliği sonucunda da ortaya spor otomobil kavramını yeniden tanımlayan bir araç çıkıyor.
Eğer eDrive düğmesine basarsanız i8 tamamen elektrikli sürüş moduna geçiyor. Bu modda yani benzin tüketmeden 37 kilometre yol alabiliyor ve çıt çıkarmıyor.
Otomobili hibrid moda aldığınızdaysa her iki motor birden çalışarak mükemmel bir hızlanma sunuyor. BMW’nin ürettiği bu teknolojiye e-boost adı verilmiş ve hem elektrikli hem benzinli motorun aynı zamanda çalışarak otomobilin maksimum performansa ulaşmasını sağlıyor. Bu arada hibrit kullanımlarda otomobilin menzili 37 kilometreden 440 kilometreye kadar çıkabiliyor ama bu tamamen sizin kullanımınıza göre değişiyor. Ne kadar hız yaparsanız menzilin o kadar azalacağını unutmamak gerekiyor.
Türkiye’de farklı donanımlarda 750 – 850 milyar lira arasında satılan i8‘in gerçek bir BMW olmadığını iddia etmek mümkün değil. Yeterince hızlı, konforlu ve göz alıcı…

 

Doğuş Akman

Yorum yap

Takip Edin!