Emlak&Konut

Kıymetli okurlarımız

Bu ülkeyi ve milleti diğerlerinden farklı kılan nedir?” sorusuyla başlayalım bu ayki yazımıza. Gerçekten de geriye dönüp bakıldığında, milletimiz, en zor dönemlerde bile, kendisini başarıya ulaştıran yolu bulmasını bilmiş ve şartların zorluklarına aldırmadan, hedefe ulaşma noktasında, gereken tüm fedakârlığı yapmış, sonuç olarak da başarıyı ve zaferi sonuna kadar hak ederek kazanmıştır. Bugün de, ülke olarak kalkınmış bir Türkiye idealiyle, tüm sıkıntılara ve zorluklara rağmen hedefimize yeni ve büyük projelerle hep beraber ilerlemeye devam ediyoruz. Bununla beraber, geçmişte olduğu gibi bugün de, büyümemizi engellemeye yönelik, ülkemizin başlattığı her kalkınma hamlesinde karşısına çıkartılan, bazen iç kaynaklı fakat çoğunlukla dış destekli problemler sebebiyle yaşadığımız sancıları bugün de aynı şekilde yaşıyoruz. Fakat her şeye rağmen asıl önemli olan ise milletimizin her türlü engeli aşacak güçte olduğunu görmek ve bunu her alanda hissetmek.
Bizle ilgili gelişmelerden bahsetmeye başlamadan önce, şirketimizin faaliyet gösterdiği alanın önemine de değinmek gerekiyor. Bildiğiniz gibi ülkemiz nüfusunun çoğunluğu büyük kentlerde yaşamakta ve şehirler artık çoğumuzun hayatında gün geçtikçe sosyal ve ekonomik alanlarda çok kritik rol oynamaktadır. Gelişmiş ülkelere baktığımızda, özellikle geride bıraktığımız yüzyılda, kırsaldan kentlere yaşanan göçler ve kentlerdeki sosyo-ekonomik insan faaliyetleri, direkt veya dolaylı olarak ülkelere büyümeyi getirmiş, bir değişime sebep olmuştur. Tüketicilerin, işçilerin ve işletmelerin resmi veya gayri resmi olarak bir yerde veya bir alanda toplanmasının, toplumların üretme potansiyelini artıran bir etkiye sahip olduğu ölçülmüştür. Gelişmiş ülkelerle konuyu örneklemek gerekirse, Amerika’da yaklaşık 22,5 trilyon dolar olan gayrimenkul sektörü hacmi Amerika GSYH’nin yüzde 25’ini oluşturmaktadır. Avrupa’dan örnek verirsek, nüfusun yüzde 51’i metropollerde yaşarken, GSYH’nin yüzde 67’lik bölümünü metropollerden sağlanan kısım oluşturmaktadır. Ülkemizde, TÜİK verilerine göre 2014 yılında 2013 yılına göre inşaat sektörü büyüme hızı (cari fiyatlarla) yüzde 14,6 olarak gerçekleşmiştir. 2015 yılında ise aynı yöntem ile hesaplanan büyüme hızı yüzde 7,7 olmuştur. Sektör 2014 yılında GSYH’nin yüzde 4,6’lık kısmını oluştururken, 2015 yılında bu oran yüzde 4,4 gerçekleşmiştir. 2016 yılı ilk çeyreğinde ise; GSYH’nin yüzde 4,5’lik kısmını oluştururken büyüme hızı bir yıl önceki çeyrek dönemine göre yüzde 13,3 olarak gerçekleşmiştir.
Şirket olarak biz, ülkemizin büyümesine ne katkıda bulunabiliriz diye baktığımızda ise, 2017 yılı içinde ihale etmeyi düşündüğümüz yeni arsalarımız için hummalı bir çalışmanın devam ettiğini ve bu çerçevede yakın dönemde yeni ihalelerimizle sizlerin karşınıza çıkacağımızın müjdesini şimdiden bu platformdan vermiş olalım.
Geçen aybaşında başlatmış olduğumuz ve dergimizin bir önceki sayısında detaylı bir şekilde sizlere tanıttığımız, ‘Güçlü Türkiye için Birlik Vakti’ kampanyamızdan bugüne kadar aldığımız ilgi ülkemize olan inancımızı kanıtlar nitelikte oldu. Sektörde birtakım söylentilerin aksine oluşturduğumuz kampanyalar ile elde ettiğimiz sonuçlar bizlere konut sektöründe dalgalanma, balon veya istikrarsızlık gibi ifade edilebilecek durumların söz konusu olmadığını gösteriyor. Şirketimizin, doğru planlanma ve doğru stratejilerle, arzı taleple buluşturarak, her koşulda sektörün itici güç olma potansiyeline sahip olduğuna tekrar şahit olmaktayız. Görüyoruz ki, doğru belirlenmiş kampanya enstrümanlarımız, çok kısa bir sürede, sektörün diğer aktörleri tarafından da model olarak uygulanmaya başlanmakta. Biz inanıyoruz ki; altına imzamızı attığımız doğru projeler sadece firmamız için değil şehirlerimiz için de artı değer niteliği taşımaya devam edecektir.
Ülkemizde son yıllarda adımları atılan dev projeler ve bu doğrultuda emlak sektöründeki yaşanan canlanma, önümüzdeki dönemde de sürecektir. Emlak Konut olarak üstümüze düşeni yaptık ve yapmaya devam edeceğiz. Ekibimizin özenle hazırladığı bu ayki sayımızın sizleri, içerdiği konular açısından doyuracağını umuyor, okuyucularımıza ve paydaşlarımıza başarılı bir Mart ayı temenni ediyorum…

Murat Kurum

Yorum yap

Takip Edin!