Emlak&Konut

Çayın yanına poğaça, simit, börek

Türkiye’nin neresinde olursa olsun pastanelerde sabah saatlerinde yaşanan kalabalık günün başka saatlerinde pek yaşanmaz. Günün erken saatlerinden itibaren işe giden, yola çıkan, acelesi olan, karnı aç her insanın en hızlı ve doyurucu seçeneği 1 bardak çayın yanında poğaça, börek, simit veya açmadır.

Simit, bizim ilk sokak yiyeceğimiz aslında. Poğaçalar da öyle… Camekan arabaların içinde börekler de olurdu eskiden. Simidi sokaktan satın alır, yürürken, otobüste, vapurda, dolmuşta rahatça yiyebilirsiniz. Yıllar geçtikçe simitler de değişti aslında. Fırınından ununa, ustasından susamına zamanla değişikliğe uğrasa da simidi çok seviyoruz. Simit eskiden şimdiki gibi pastanelerde de yapılan bir ürün değildi. Özel simit fırınları vardı. Sayıları azalsa da birkaç tane hala var. İşi sadece simit yapmak olan ustalar çalışır ve ‘simit fırını’ olarak bilinir tüm sokak simitçileri de simitlerini bu fırınlardan alırlar. İstanbul’un özellikle Tophane simit fırınları ünlüdür. Günümüzde simit üretimi artık pastanelerde de yapılmakta, simit salonları, sarayları çok çeşitli simit seçenekleri yanında poğaçalar, açma, börek çeşitleri de sunuyor.
Simit, mayalı, yağ içermeyen, dışı susamla kaplanmış bir hamur işi ürünü. Açma ve poğaça ise yine mayalı hamurla hazırlanmakla birlikte bol miktarda yağ içeren hamur işleri. Yağlı ürünlerin genellikle ılık ve taze tüketilmesi gerekiyor. Bekledikçe, özellikle de soğudukça ve soğuk havaya maruz kaldıkça içinde bulunan yağın, peynirin, kıymanın donuklaşması sebebiyle ürün de yapı olarak sertleşmekte ve lezzetini kaybetmekte. Bu nedenle genellikle sabah saatlerinde sıcak sıcak tazecik çıkan sade, zeytinli, peynirli poğaçalar ve açmalar; su börekleri, kıymalı, ıspanaklı kol börekleri hızlıca tükenir. Bir de günün ikinci yarısında ikindi vakti saatlerinde bazı pastanelerde bir parti daha sıcak poğaça, açma, börek çıktığını görürsünüz. Günümüzde ‘donuk ürün’ tabir ettiğimiz hamurların hazır edildikten sonra dondurulmuş, pişirmeye hazır halde pastanelere gönderilip orada bulunan fırında pişirilerek satıldığı bir sistem var. Bu sistem sayesinde de üründe bayatlama ya da üründen fire verme gibi durumlar da yaşanmıyor.
Simit yerine daha yumuşak bir ürünle hızlıca kahvaltı yapmak isteyenler genellikle poğaçaları, açmaları ve börekleri tercih ediyor. Yanına en uygun içecek de simitte olduğu gibi yine taze bir bardak demleme çay… Eskiden pastanelerde poğaça ile birlikte genellikle sıcak süt verilirdi. Mayalı hamurun insanda yarattığı mutluluk da bir başkadır aslında. Karnınızı doyurmakla birlikte mis gibi tazecik kokusu ve yumuşaklığı ile bu son derece sade görünen lezzet, damağınızda adeta bir ziyafete dönüşür.
İçi bol peynirli tereyağlı nefis bir dilim su böreğine ya da kokusu sizi kendine çeken bol soğanlı kıymalı, incecik hamuruyla nefis bir kol böreğine kim hayır diyebilir ki…
Böreklerin sevilerek yenilmesi geleneksel bir ürün olmasından geliyor aslında. Evlerde de sıkça yapılır. Maharetli anneler çocukların okuldan gelmesine yakın ya çıtır tava börekleri ya da peynirli, ıspanaklı nefis tepsi börekleri pişirirler. Bayramlarda, aile sofralarında, bazen kahvaltının yanına bazen akşam çayının yanına börek ikram etmek bizim geleneksel ev yaşamımızda vazgeçilmezdir.

İçi bol peynirli tereyağlı nefis bir dilim su böreğine ya da kokusu sizi kendine çeken bol soğanlı kıymalı, incecik hamuruyla nefis bir kol böreğine kim hayır diyebilir ki…

Günümüz yaşam koşulları ağırlaştıkça ve hayat daha hızlı akıp gitmeye başladıkça evden işe işten eve ya da okula, günlük şehir içindeki işlerimizde bir yerden bir yere gidilecek mesafeler uzadıkça ev dışında atıştırmak, bu lezzetleri de pastanelerden temin etmek kaçınılmaz oluyor.
Börekler aslında günün her saati bir öğün olarak yenebiliyor. Simit, poğaça veya açmanın yanına ilave edilen biraz peynir, birkaç zeytin, birkaç dilim domates ve salatalıkla gayet doyurucu ve lezzetli bir öğün olabiliyor.
Ortalama günün 12-14 saatini ev dışında geçiren genç – yaşlı, öğrenci, çalışan ve bu arada da beslenmek, karnını doyurmak ihtiyacında olan bizlerin imdadına işte bu ürünleri sunan pastaneler, börekçiler yetişiyor.

Simit yerine daha yumuşak bir ürünle hızlıca kahvaltı yapmak isteyenler genellikle poğaçaları, açmaları ve börekleri tercih ediyor.

Poğaça, simit, börek adresleri

BÖREKÇİ SABRİ USTA
Başakşehir/ İstanbul (0212 671 12 73)
Açma, poğaça ve peynirli böreğini deneyin.

DİLEK PASTANESİ
Başakşehir 1. Etap (0212 485 57 87)
Özellikle su böreği tercih ediliyor.

MADO
Başakşehir 4. Etap 2. Kısım
(0212 487 36 36)
Maraş peynirli su böreği meşhur. Simit ve börek
çeşitleri mevcut. Paket servisi var.

ASLI BÖREK
Başakşehir/ İstanbul (0212 488 44 87)
Peynirli, kıymalı, ıspanaklı su böreği çeşitleri.

HACI SAYİD
Başakşehir Metrokent (0212 397 08 85)
Paket servisi var.

DENİZ BÖREK SALONU
Başakşehir/ İstanbul (0212 549 31 47)

MERHABA PASTANESİ
Başakşehir/ İstanbul (0212 485 75 50)

Selim Şumlu

Yorum yap

Takip Edin!