Emlak&Konut

Merhaba,

Sizlere bu yılın başında, Ocak ayında, ilk sayımızla merhaba demiştik; bugün, dergimizin dördüncü sayısı ile birlikte 2017 yılının ilk çeyreğini tamamlamış olduk. Genel Kurulumuz öncesi sizlerle, ilk çeyrek hedefleri doğrultusunda yaptığımız çalışmaları ve ulaştığımız başarılı sonuçları paylaşmak istiyorum.

Bildiğiniz üzere Şubat ve Mart ayları boyunca geçerli olan ‘Güçlü Türkiye için Birlik Vakti’ sloganıyla yeni bir satış kampanyası başlattık. Faiz oranlarını daha cazip ölçüye indirdiğimiz bu kampanyamızda alıcı için çeşitlendirdiğimiz oran ve vade seçenekleri ile projelerimizden yeni yatırım imkânları sunduk.

Kampanyamızı başlatmamızdan hemen sonra, sektörün farklı oyuncularının da satışlarında aynı yöntemi kullanmaları, bizlere piyasanın yeniliklere açıklığını ve dinamik olarak değişimlere ayak uydurabilme kabiliyetini görme fırsatı verdi. Gerçekten de, sektörde canlılığı artırmaya yönelik olarak başlatılan bu kampanya, geleneksel olarak konut satışları açısından nispeten daha az hareketliliğin yaşandığı yılın ilk çeyreğinde, konut alıcılarınca büyük bir ilgi gördü. Nisan ayı başı itibarıyla resmi olarak da duyurduğumuz mutluluk verici ilk çeyrek satış rakamlarımızı sizlerle de paylaşmak istiyorum.

2017 ilk üç ayı içinde, 2.833 adet konut satışı ve 2.88 milyar TL satış değerine ulaşmış bulunmaktayız. Öncelikle bu başarıdan dolayı gerek Emlak Konut gerekse yüklenici firmalarımızın tüm emeği geçen çalışanlarına teşekkürlerimi borç biliyorum. İlk çeyrek sonuçlarını 2017 yılı başında paylaşmış olduğumuz hedeflerimiz açısından değerlendirdiğimizde, 1.350 adet bağımsız bölüm satış hedefinin yüzde 100’den fazla bir oran ile aşıldığını görmekteyiz. Yine aynı şekilde, 1 milyar TL hasılat hedefinin ve 184.000 metrekare satılabilir alan hedeflerinin de yüzde 100’den fazla bir artışla geçildiğini görmekteyiz. 2017 ilk çeyrek sonuçlarımızı geride bıraktığımız 2016 yılı ilk çeyrek sonuçlarına göre kıyasladığımızda, 2016 yılı ilk çeyrekte gerçekleşmiş 1.155 adet bağımsız bölüm satışının 2017 yılı aynı dönemde gözle görülür bir atış ile 2.833 rakamına ulaştığını görebiliyoruz. Benzer şekilde, geçen yılın ilk çeyreğinde 708 milyon TL olan hasılatımız 2.878 milyon TL, 153 bin metrekare olarak gerçekleşmiş satış alanının, bu yıl 410 bin metrekareye ulaştığını görmekteyiz. Artarak devam eden bu ivme, bizleri hem 2017 yılı hem de gayrimenkul sektörü adına umutlandırmakla beraber, bundan sonraki çalışmalarımıza da enerji kaynağı olmaktadır.

Geleceğine inandığımız ülkemizde başarılamayacak hiçbir şey olmadığını çok iyi biliyoruz. Azmimiz ile birleştireceğimiz çalışma gayretimizle beraber, önümüze bundan sonra daha büyük hedefler koyacağız. Bu hedeflere ulaşmak için elimizden gelen tüm gayreti sarf edeceğiz. Hedeflerimiz doğrultusunda azimle koşmanın yanında, biz ve bizim gibi şirketler için, ülke yönetimindeki istikrarın devamının da hayati bir önem taşıdığı inkar edilmez bir gerçektir. Türkiye ekonomisi özellikle 2003’ten sonra devlet yönetiminin istikrara kavuşması ile hızlı bir yükseliş yakalamıştır. Bütün ülke olarak tecrübe ettiğimiz bu süreç bizlere istikrar altında yönetilen ülkemizde ekonomik büyümenin daha kolay sağlandığını göstermektedir. Özellikle geçtiğimiz 30 yılda ülkemiz bu istikrarı yakaladığı siyasi dönemlerde büyümüş fakat bu istikrarı kaybettiği koalisyon dönemlerinde ise büyük krizlerle yüzleşmiştir. Bu ay içerisinde gerçekleşecek referandumda da istikrarı perçinleyecek olan bir neticenin, ülkemiz sisteminde karar alma süreçleri ile birlikte bürokrasinin de daha verimli işlemesini sağlayacağını, işleyen bu verimli mekanizmanın da bizim veya bizim gibi firmaların büyümesini hızlandıracağına inanıyorum.

Çalışmalarından dolayı herkese teşekkür ediyor, okuyucularımıza, paydaşlarımıza ve emeği geçen herkese mutlu huzurlu bir bahar geçirmelerini diliyorum.

Murat Kurum

Yorum yap

Takip Edin!