Emlak&Konut

Sürdürülebilir bir yaşam için EKO-KÖY

Ekosistemin korunmasını hedefleyen bir proje olan Eko Köy Riva, sunduğu ekolojik yaşantı ile bölgesinde ve Türkiye’de önemli bir referans olarak kabul edilecek değerlere sahip.

EKO-KÖY Riva projesi ekolojik ve sürdürülebilir bir yaşam sunan 110 hektarlık bir araziyi kapsıyor. Proje alanı İstanbul ili Beykoz ilçesine bağlı bir kıyı köyü olan Riva semtinde yer alıyor. Proje kapsamında orman, sebze ve meyve bahçeleri, ticari ve hobi amaçlı tarım alanları, hayvancılık tesisleri gibi köy ve doğa yaşantısının çağdaş yaşantı ile harmanlandığı birçok farklı konsept yer alıyor.

Doğanın içinde dinlenme, dağ yürüyüşü, tarımsal ve sportif çeşitli aktiviteler ile kamp alanları, bisiklet parkurları gibi toplu yaşama ve deneyimlere açık imkanlar mevcut. Ekolojik ve sürdürülebilir mimari yaklaşımlarla tasarlanan taş ve ahşap dokulu evler, yılın her dönemi konforlu ve doğal bir yaşam sunuyor. Ekolojik prensiplere dayalı tarımsal üretim ve yaşam modelini yaşatmayı amaçlayan EKO-KÖY Riva projesi yavaş yaşamı savunan özünü, doğaya kavuşmak isteyen kentlilerin beklentilerinden alıyor.

Ekosistemin korunmasını hedefleyen bir proje olarak Eko Köy Riva, sunduğu ekolojik yaşantı ile bölgesinde ve Türkiye’de önemli bir referans olarak kabul edilecek değerlere sahip. Kent yaşantısı içerisinde göz ardı edilen ihtiyaçların tesisi adına sunduğu faaliyet olanakları ile gündelik yaşantıda sakinlerine toprağa dokunma imkanı sunuyor. Üretim aşamasında kimyasallar kullanmadan, toprağı, suyu ve havayı kirletmeden, kullanıcıların kendi ihtiyaçları miktarınca organik gıda üretimi yapabilecekleri bir yaşantı hedefleniyor. Çevre bilincine sahip yeni nesillerin yetişebileceği doğru ortamlar yaratmak adına oluşturulan EKO-KÖY Riva projesi doğal yaşam, yüksek organik tarım kapasitesi ile alanında önemli bir çağdaş model olacak.

Kümesten yumurta toplamaktan da öteye geçerek kendi hayvanlarınızdan süt sağabilecek, sağlıklı ve kimyasallardan uzak yaşamanın yanı sıra, ürünlerinizi organik pazarda komşularınızla paylaşabileceksiniz.

Permakültür
Ekolojik bir kent oluşturma hedefiyle yola çıkılan projede, permakültür felsefesinden ilham alındı. Peki permakültür nedir? Sürdürülebilir tarım anlamına gelen permakültür doğal çevrenin çeşitliliğine, sürdürülebilmesine ve esnekliğine sahip tarımsal olarak üretken ekosistemlerin bilinçli tasarımı ve bu alanların yaşatılmasıdır. Bu yaklaşımda doğaya aykırı olmaktan ziyade doğayla birlikte yaşamak vardır.

Yaşamın içinde tarım
Bu proje, çocukların aileleriyle birlikte yetiştirdikleri meyve ve sebzeleri dallarından toplayarak doğayı keşfettiği bir yaşam hayal edilerek tasarlandı. 5 hektarlık tarımsal üretim alanı bulunan projede bölgede yetişebilecek tüm organik gıda ürünlerinin üretimi yapılabilecek. Tarımsal üretimin proje sakinlerinin kendilerine tahsis alanlarda kendileri tarafından gerçekleştirilebileceği gibi, yine proje sakinlerinin köy çarşısında kurulan organik pazar ve çarşılardan bu ürünleri temin etmesi mümkün olacak. Hobi bahçelerinde ailecek organik meyve sebze yetiştiriciliği yapılabilecek ve alanda yer alan okulda doğaya temas edebilen öğrenciler, görerek ve dokunarak doğayı keşfedebilecekler. Eko-Köy Riva, kendi içerisinde kendi kendine yeten ve komşularıyla ürettiklerini paylaşabilen bir sistem önerisidir.

Çağdaş bir köy çarşısı
Ekolojik bir konsept ile karşınıza çıkan Eko-Köy Riva projesi kırsal yaşama kattığı çağdaş dokunuşlar ile doğadan ve şehirden beklediğiniz her ihtiyaca karşılık verebiliyor. Köy merkezi olarak düzenlenecek sosyal merkez açık hava konsepti ile size anılarınıza götürecek bir deneyim sunuyor. Burada, taş duvarlar, ahşap banklar, çeşmeler, köy camisi, köy yaşantısı içerisinde uluslararası markaları bile temin edebileceğiniz mağazalar, keyifli vakitler geçirebileceğiniz kafeler, günlük ihtiyaçlar için süpermarket, sinema salonları, sağlık ocağı, veteriner, eczane gibi tüm ihtiyaçlarınızın karşılığını bulabileceksiniz.

Orman terapisi
Şehir hayatının insanda stres yarattığı biliniyor. Ormana gidip, ağır ağır yürümek, tüm duyularınızı açarak havayı solumak, yeşilin farklı tonları ile rahatlamak, işte bu orman terapisidir. Doğanın iyileştirici gücünü artık kendi yaşam ünitenizde bulabileceksiniz. Proje bünyesinde yer alan 20 hektarlık orman alanı, size bu terapi için olanak sağlıyor. Terapinin yanı sıra orman size bambaşka pencereler sunuyor. Eko-Köy Riva Ormanı içerisinde tesis edilecek unsurlar ile hayvancılık faaliyetlerine elverişli hale geliyor. Hayvancılık ile birlikte süt ve süt ürünlerinin gündelik hayatı idame ettirecek kapasitede üretilebileceği ve kümes hayvanı yetiştiriciliğinin yapılabileceği alanlar da projenin doğal yaşam ögelerinden olacak. Şehir yaşantısında çocukların görmeden büyüdüğü olgular artık hep yanı başınızda. Kümesten yumurta toplamaktan da öteye geçerek kendi hayvanlarınızdan süt sağabilecek, sağlıklı ve kimyasallardan uzak yaşamanın yanı sıra, ürünlerinizi organik pazarda komşularınızla paylaşabileceksiniz.

Binicilik Kulübü
Galatasaray Spor Kulübü’nün önemli branşlarından biri olan binicilik, yeni tesislerine Riva’nın oksijeni bol doğasında kavuşuyor. Bu tesisler hem yetişkinlere hem çocuklara en asil sporlardan biri olan binicilik ile tanışma ve başarılı birer binici olma imkanı sunuyor. Açık kapalı manejler, ahırlar, atlı gezi parkurları, minikler için pony kulvarları, hayvan dostlarımız ile olan ilişkilerini güçlendirerek çocukların hem bedenen hem zihnen sağlıklı bireyler olarak yetişmelerinde ailelerin destekçisi oluyor.

Galatasaray Spor Okulu
Türkiye’de Futbol Okulu faaliyetlerinin doğuşunda öncü olan Galatasaray Spor Kulübü yükseleceği sağlam temelleri oluşturmak amacıyla sürdürdüğü spor okulları projesinin bir başka ayağını Riva’da oluşturuyor. Galatasaray Spor Okulları sporun evrensel boyutlarındaki sevgi ve kardeşlik ilkelerine bağlı, saygılı ve kültürlü genç bireylerin yetiştirilmesi için gerekli eğitimin verilmesini amaçlıyor. Ayrıca sürekli gelişen teknolojiden ve bilimsel çalışmalardan maksimum seviyede faydalanarak sporda yetenekli bireylerin tespit edilmesini hedefliyor. Bu doğrultuda sağlıklı ve ahlaklı bireylerin yetişmesinde önemli bir görev üstlenen sporun okul düzeyinde oluşturduğu tesisler ile Riva projesinde yer alması, daha çok kişiye daha güzel ortam ve tesislerde spor yapma ve eğitimini alma olanağı sunuyor. Açık kapalı spor alanları yüzme havuzu, kortlar, konferans ve sergi salonları ile çok çağdaş bir spor okulu örneği Riva’da yükselecek.

Sürdürülebilirlik
Ekolojik olmak sürdürülebilir olmayı da beraberinde getiriyor. Sürdürülebilirlik çeşitlilik ve üretkenliğin devamlı olmasını sağlarken bu sürekliliği koruyor. Sürdürülebilirlik sağlamak demek doğa ve insan arasında denge oluşturmak demek. Bu dengenin oluşturulması ise bizim elimizde. Eko-Köy Riva projesi böyle bir anlayışa sahip. Sürdürülebilirlik kapsamında doğadan faydalanmak adına öneriler sunuyor. Bunlardan ilki rüzgar enerjisi. Ormana kurulacak rüzgar tribünleri proje doğal kaynakları tüketmeden rüzgar ile kendi enerjisini kendi içerisinde üretecek. Üretilen enerji köyün elektrik ihtiyacı için kullanılacak. Kurulacak direnaj sistemleri ile yağmur suyu tarım alanlarına aktarılabilecek. Bir damla suyun bile boşa gitmemesi insanlık için çok önemli hale geldi. Burada biriktirilen yağmur suyu kontrollü bir biçimde evinizin içerisinde seranızda, bahçenizde tarım alanlarında size ve meyvelerinize hayat verecek. Bir diğer sürdürülebilir enerji kaynağı olan güneşten de faydalanmak için evlerin çatılarında sosyal tesislerin teras ve çatılarında ve belirlenen alanlarda kurulan fotovoltaik paneller ile güneşin enerjisi, evlerinize elektrik olarak dönecektir.

Sosyal bir organizma
Sosyalleşmek için birçok farklı alternatifi bünyesinde barındıran Eko-Köy Riva, sahip olduğu doğası, coğrafi yapısı, peyzaj müdahaleleri ile adeta bir macera dünyasına dönüşmekte. Bisiklet sporları için oluşturulmuş uzun parkurlarda doğa içerisinde bisiklet sürmenin keyfini yaşayacaksınız. Bu parkurların yanında trekking parkurları ile doğal yaşamın içerisinde sağlıklı olduğu kadar eğlenceli vakitler geçirerek ailecek güzel anlar paylaşabileceksiniz. Kamp ise sunulan bir diğer aktivite olanağı. Belirlenen kamp alanlarında çadırlarınızda ve uyku tulumlarınızda arkadaşlarınızla geçireceğiniz eğlenceli anılar olacak.

Evler
Eko-Köy Riva projesinin evleri, doğal olduğu kadar çağdaş ve konforlu bir hayat sunuyor. Taş ve ahşap malzemelerin akıllı sistemler ile buluştuğu yaşam alanları birçok kesime hitap ediyor. Sıra ev düzeninde yerleşmiş komşuluk ilişkileri yüksek daireler, akıllı sistemlere sahip konforlu apartmanlar, lüksü doğa ile buluşturan çeşitli villa ve konutlardan oluşan yaklaşık 900 bağımsız bölüm ve 250 bin m2 toplam inşaat alanı ile Eko-Köy Riva doğasever ev sahiplerini bekliyor.

 

Yorum yap

Takip Edin!