Emlak&Konut

Açık havada yemek ziyafete dönüşüyor

Tarihi Çengelköy Çınaraltı Aile Çay Bahçesi
Malta Köşkü

Kışın sadece kapalı alanda hizmet veren mekanlar yaza doğru açık alanlarında masalarını hizmete açar ve bununla beraber menülerini de yenilerler.

Gitgide ısınan havalar, yeşillenen çevre, açan çiçekler ve güneş bizi dışarıya, açık havada olmaya çağırıyor. Ofislerden, evlerden, okullardan, kapalı alanlardan kış boyunca sıkıldık, artık dışarı çıkma vakti deyip hafta sonları atıyoruz kendimizi dışarıya… Parklar, bahçeler, sahiller bizleri bekler.  Özellikle de açık havada yapılan kahvaltılar, öğle ve akşam yemekleri adeta ziyafete dönüşür.

Açık havada yemeğinizi daha bir keyifle yersiniz. İstanbul’da boğazın her iki yakasında sahillerde; Emirgan Parkı, Yıldız Parkı içindeki köşklerin bahçelerinde, Beykoz, Sarıyer, Belgrat Ormanı’ndan Şile, Ağva’daki şirin köylere kadar açık havanın tadını çıkaracağınız pek çok mekan var. Ihlamur Kasrı, Malta Köşkü, Mihrabat Korusu, Beykoz Küçüksu Kasrı, Rumeli Feneri, Ortaköy, Üsküdar-Kadıköy sahili…

Açıkhava + Bahçe + Sahil Mekanları

Sütiş Emirgan
Tarihi Çengelköy Çınaraltı Aile Çay Bahçesi
Anadolu Hisarı Lacivert Restaurant
Kanlıca Yoğurtçusu
Ihlamur Kasrı
Malta Köşkü
Mihrabat Korusu
Beykoz Küçüksu Kasrı
Emirgan Sarıköşk
Maslak Kasırları
Lavanda Restoran – Şile Ulupelit Köyü

Kışın sadece kapalı alanda hizmet veren mekanlar yaza doğru açık alanlarında masalarını hizmete açar ve bununla beraber menülerini de yenilerler. Bahçede kahvaltı seçenekleri çoğalır. Açık büfe kahvaltılar, serpme kahvaltılar veya fiks menü, sınırsız çayla kahvaltılar…

İstanbul Boğazı’nda şöyle denize nazır açık havada lezzet keyfi yapılacak ilk akla gelen adresler Sütiş Emirgan, Tarihi Çengelköy Çınaraltı Aile Çay Bahçesi, Anadolu Hisarı’ndaki Lacivert Restaurant… Haliç manzarasına hakim Pierre Loti Tepesi veya Yakacık sırtlarından Adalar manzarası…

Anadolu Hisarı Lacivert Restaurant

İstanbul’un büyüyen, gelişen yaşam alanlarıyla beraber kapalı ve açık alanda hizmet sunan mekanlar da çoğalıyor. Küçükçekmece’den Tuzla’ya İstanbullular’ın yeme-içme-eğlenme ve dinlenme ihtiyacını karşılamaya yönelik mekanlar da giderek çoğalıyor tabii ki..

Çoluk çocuk ailece bir hafta sonu İstanbul’un kuzeyine doğru kaçmak isterseniz özellikle Anadolu yakasında, Şile ve Ağva şu sıralar çok keyifli olacaktır. Sabah erkence vakitte çıkıp yeşillikler içinde bir bahçede kahvaltı yapıp biraz çevreyi gezdikten sonra, ‘kendin pişir kendin ye’ konseptinde bir mekanda güne devam edebilirsiniz. Buna en çok da çocuklar sevinir: özgürce koşup oynamaya devam! Anadolu Feneri’ne uzanıp salaş restoranlardan birinde balık yiyebilir veya Beylerbeyi-Çengelköy arasında küçük ama keyifli lokantalardan birine oturabilirsiniz. Kanlıca’da yoğurt yiyip Bebek’te dondurma keyfi yapabilirsiniz.

Lavanda Restoran – Şile Ulupelit Köyü

İstanbul’da açık havada yemek seçeneği çok aslında. Ancak bazen burnumuzun dibindeki bir bahçeyi göremeyebiliyoruz. Etiler, Levent, Ataşehir gibi iş merkezleri arasında bir köftecinin bahçesini ya da akasya ağaçları altında kaybolmuş bir döner kebapçıyı farkedemeyebiliyoruz. Elimizin altındaki akıllı telefonlardan ve internetten faydalanmanızı tavsiye ederim. Size en yakın ve aradığınız özelliklerde mekanlar saniyeler içinde listeleniveriyor.
Büyükçekmece, Küçükçekmece, Rumeli Feneri, Demirciköy, Bahçeköy eskiden genellikle pikniğe gittiğimiz semtlerdi. Şimdilerde ise buralarda yine piknik alanları olmakla beraber nefis kahvaltı bahçelerinden, bir çay bir tost yiyerek ortamın tadını çıkaracağınız bahçelere, balık lokantalarından gözleme ayran keyfi yapabileceğiniz yerlere kadar pek çok seçenek var. Yeter ki siz kendinizi dışarı atın.

Gülhan Kara

Yorum yap

Takip Edin!