Emlak&Konut

Halden anlayan banka Vakıfbank

Konut taleplerinde yılın ikinci yarısında da artış beklentisi olduğunu söyleyen VakıfBank Genel Müdür Yardımcısı Yakup Şimşek, “Bankamız hedefleri doğrultusunda müşterilerimizin ‘halinden anlamaya’ devam edeceğiz” dedi.

VakıfBank Genel Müdür Yardımcısı Yakup Şimşek, konut kredileri ve gayrimenkul sektörüne sağladıkları kolaylıklar hakkında Emlak Konut’a konuştu.

VakıfBank Genel Müdür Yardımcısı Yakup Şimşek

Sizi diğer bankalardan ayıran en önemli fark nedir?

Bankamız vakıf kültüründen aldığı güç ile kendisine emanet edilen varlık ve değerleri etkin ve verimli yöneterek toplumsal kalkınma ve refah için çalışmalarını sürdürmektedir. ‘Halden anlayan bankacılık’ hizmetleriyle müşterilerine hızlı ve etkin çözümler üretmekte, paydaşlarına da azami katkı sağlamaktadır. Ülkemiz bankacılık sisteminde köklü bir geleneği ve tecrübeyi temsil eden bankamız, ülke ekonomisinin büyümesine, gelişmesine ve dünya ekonomisiyle bütünleşmesine yönelik çalışmalarını sürdürerek sektörün en verimli, güvenilir, kârlı, teknoloji odaklı bankalarından biri olmayı başarmıştır.

Ekonomiye kattığınız değerler hakkında bilgi alabilir miyiz?

VakıfBank olarak, bireysel kredilerden ticari kredilere, tarımdan büyük projelere kadar her alanda devletimizin ve hükümetimizin politikalarını destekler nitelikte çalışmalara imza atarak milletimizin yanında olmaya devam ediyoruz. Ülkemizin tasarruf açığının giderilmesi için yurt dışından uygun şartlarda borç kaynağı sağlanması ve yurt dışından elde edilen kaynakların ülkemizin kalkınmasına ve ekonomik büyümesine olumlu katkı yapacak şekilde kullanılması noktasında bankamız çok önemli bir rol oynamaktadır.

Gayrimenkul sektörü özelinde ne gibi hizmetleriniz var?

Konutun üretiminden satışına kadar tüm aşamalarda destekleyici ürün ve hizmetlerimiz bulunuyor. Konut sektörü, oluşturduğu katma değer ve istihdam imkanlarıyla ülke ekonomimiz için kaldıraç görevi görmektedir. Kendisine bağlı 200’den fazla iş kolunu harekete geçirme ve büyük istihdam kaynağı olması özelliğiyle de ‘lokomotif sektör’ olarak adlandırılmaktadır. Ülkemizde mevcut koşul ve sektör gelişimine odaklı geliştirilen konut finansmanı sistemi sayesinde bir yandan nitelikli konut arzı artırılırken, diğer yandan da bankacılık sektörü ile kaynak aktarımı sağlanarak ülkemizin konut ihtiyacının çözümüne katkı sağlıyoruz. Bankamız bugüne kadar başta İstanbul olmak üzere pek çok ilimizde yüksek montanlı projelerin yanı sıra küçük ölçekli firmaların inşa edilen konut projelerine de destek olmuş ve 450 bin kişiyi ev sahibi yaparak konut sektörüne önemli bir katkı sağlamıştır. Ayrıca, TEMA ile geliştirilen iş birliği kapsamında 2016 yılı içerisinde konut kredisi kullanan her müşterimiz adına Burdur ve İstanbul Şile’de Orman Bakanlığı’na ait arazilerde oluşturulan ‘VakıfBank Hatıra Ormanları’nda toplam 75.000 adet fidan dikimi gerçekleştirilmiştir.

Son 5 yılda banka kredisiyle konut sahibi olanların sayısı 2 milyon 200 bin kişiye yükseldi. Büyük bir rakam. Siz bu gelişmeyi nasıl yorumluyorsunuz?

Ülkemizdeki kentleşme olgusu özellikle büyük şehirlerde demografik davranışlar açısından farklılaşmaya başlamıştır. Geniş aileden çekirdek aileye geçiş yaşanırken, yalnız yaşayanların sayısının artması dikkat çekmektedir. Ayrıca ülkemizde konut varlığı bir yatırım ve birikim aracı olması sebebi ile de önem taşımaktadır. Tüketicilerin gelir ve ödeme potansiyellerine göre bankalarca sağlanan değişken ödeme seçenekli kampanyalar ve uygun faiz oranları konut alım taleplerini önemli ölçüde etkilemektedir.

VakıfBank’ın konut kredisi başvuru ve kullandırım şartlarını kısaca özetler misiniz?

Öncelikle belirtmek isteriz ki, devletimizin ve hükümetimizin düzenleyici politikalarının yanı sıra genel ekonomiyi destekleyici vizyonunun bir neticesi olarak başlatılan konut kredilerinde faiz indirimi politikasına VakıfBank olarak tam destek verilmiştir. 2017 yılının başında konut kredisi faiz oranlarımız, müşterilerimizin lehine olacak şekilde belirlenmiştir. Ayrıca geri ödeme döneminde de kişiye özel ödeme seçenekleriyle müşterilerimizin yanında olmaya devam ediyoruz. Kredi kullanan müşterilerimize sunduğumuz esnek ve değişken ödeme seçeneklerinin yanı sıra kamu çalışanlarına da özel faiz oranları uygulanmaktadır. Kentsel dönüşüm kapsamında inşa edilen yaşam alanları için sunduğumuz özel ürünlerimiz ile de bu yönde atılan adımlara destek verilmektedir. Şubelerimiz konut kredisi taleplerini hızlıca değerlendirdikten sonra ekspertiz işlemleri başlatılır. Satın alınmak istenen konutun ekspertiz değerinin yüzde 80’ine kadar konut kredisi kullandırılır. VakıfBank SarıPanjur Konut Kredilerine, en yakın VakıfBank şubesinden, 0850 222 0 724 numaralı çağrı merkezinden, saripanjur.com.tr web sitesinden veya 5724 SMS hattı ile kolay ve hızlı bir şekilde kredi başvurusunda bulunulabilir.

2017 hedefleriniz ve yılın ikinci yarısına dair büyüme öngörünüz nedir?

Konut kredilerinde, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (T.C.M.B.) haziran ayı ikinci hafta verilerine göre, sektör 168 milyar TL’ye ulaşmış olup, yılsonu itibarıyla yaklaşık yüzde 10 büyüme göstermiştir. Konut taleplerinin yılın ikinci yarısında da artış göstereceği beklenmekte olup, bankamız hedefleri doğrultusunda müşterilerimizin ‘halinden anlamaya’ devam edeceğiz.

Yeni projelerinizle ilgili bilgi alabilir miyiz? Markalarla birlikte, ev sahibi olmayı kolaylaştıracak yeni iş birlikleri olacak mı?

Bankamız, sektörün önde gelen kurumları, belediyeler, konut yapı kooperatifleri ve kentsel dönüşüm projeleri üreten firmalarla anlaşma sağlayarak projeden konut/iş yeri almak isteyen bireysel müşterilerine VakıfBank güvencesiyle ev/iş yeri sahibi olma rahatlığını sunmaya devam etmektedir. 2016 yılında 500 olan markalı konut/iş yeri ve kentsel dönüşüm projesi sayısını 2017 yılında önemli ölçüde artmıştır. Bankamız ev/iş yeri sahibi olmayı kolaylaştıracak kampanyalar, müşteri odaklı hizmet anlayışı, rekabetçi faiz oranı, konusunda uzman personeli ve SarıPanjur kredileri ile müşterilerini ev sahibi yapmaya devam edecektir.

Tuğçe Ağırlar

Yorum yap

Takip Edin!