Emlak&Konut

Sektörün güçlü kadınları

İnşaat sektörünün kadın çalışanları, erkek egemen bir sektörde kadın olmaya dair duygu ve düşüncelerini Emlak Konut ile paylaştı.

Kadınlar sıra dışı bakış açıları ve beraberinde elde ettikleri başarıyla, iş dünyasında daha fazla yer almaya başladı. Erkek egemen bir sektör olarak bilinen inşaat sektöründe de bu değişim gözle görülür derecede… Bu ayki sayımızda, inşaat sektöründe çalışan kadın profesyonellerle konuştuk. İnşaat sektörünün kadın çalışanları olarak, sektörü ve bu alandaki tecrübelerini onlardan dinledik.

Tahincioğlu Gayrimenkul Genel Müdür Yardımcısı Yezdan Kanaat:

Yezdan Kanaat Tahincioğlu Gayrimenkul Genel Müdür Yardımcısı

İnşaat sektöründe bir kadın çalışan olarak, başarı hikâyelerinden bahseden Tahincioğlu Gayrimenkul Genel Müdür Yardımcısı Yezdan Kanaat, Tahincioğlu Gayrimenkul’ün Gayrimenkul Geliştirme Bölümü’nü yönetiyor. Sorumlulukları kapsamında; projenin yatırım kararı alınmasından, inşaatın başlangıcına kadar olan süreçlerde tüm tasarım projelerinin hazırlanması ve inşaata başlanabilmesi için gerekli resmi onayların alınması yer alıyor.

Kadınların sektördeki başarılarına dikkat çeken Kanaat, bu konudaki düşüncelerini şöyle ifade ediyor: “Şantiye ortamları fiziksel saha koşulları ve yoğun çalışma saatleri açısından sektörümüz kadınlar çalışanlar için zorlayıcı olabiliyor. Bu nedenle kadınlar daha çok şantiyelerin teknik ve dizayn ofislerinde veya inşaat ve geliştirme şirketlerinin merkez ofislerinde çalışmayı tercih ediyorlar. İnşaat projelerinde birbirinden çok farklı disiplinlerden gelen bilgilerin projeye doğru aktarımı söz konusu olduğunda, kadın çalışanların birçok ekibi aynı anda koordine etme yetenekleri ve iletişim konusundaki becerileri bu süreçlerin yürütülmesini daha etkin ve verimli hale getiriyor”
Gerek inşaat gerekse gayrimenkul geliştirme alanında, çalışan kadın sayısının her geçen gün artmakta olduğunu ve kadınların özellikle tasarım ve teknik konularında oldukça başarılı olduğunu sözlerine ekleyen Kanaat, buna rağmen kadın çalışanların sayısının erkeklere göre hala sınırlı olduğunu ve kadın istihdamının arttırılması gerektiğini söylüyor.

Sefa İnşaat-Evinpark Ada Tepe Projesi Şantiye Şefi Nevin Pınar Temuçin:

Nevin Pınar Temuçin
Sefa İnşaat-Evinpark Ada Tepe Projesi Şantiye Şefi

Sefa İnşaat’ın Evinpark Ada Tepe Projesinde Şantiye Şefi olan Nevin Pınar Temuçin, pek çok kadın gibi çalışanlar arasında erkek ve kadın olarak farklılık olmaması gerektiğini söyleyenlerden. “Çok önemli başarı hikayelerim yok ama büyük hayallerim var” diyen Temuçin’in hedefi, Türk tasarımına katkıda bulunarak, ülkemizi diğer dünya ülkelerine tanıtmak.
İnşaat sektöründe kadın olmanın gurur verici olduğunu dile getiren Temuçin, hislerini şu cümlelerle dile getiriyor: Ben kadınların elinden her işin gelebileceğini göstermeye çalışıyorum. İnsanların şantiyede çalışan kadınlara karşı algılarının değişmesi ve kadınların gerçekten erkeklerin yaptığı tüm işleri yapabildiğini göstermek adına şantiyede her işle yakından ilgileniyorum. Çalışma arkadaşlarım bana karşı olumlu ve pozitif bir yaklaşım gösteriyor. Bu nedenle de kendimi şanslı hissediyorum. Umarım birçok inşaat şantiyesinde de kadın çalışanların sayısının arttığını görürüz”

Yıldırım Yapı Grubu İç Mimarı Melek Yıldırım

Yıldırım Yapı Grubu İç Mimarı Melek Yıldırım:

Yıldırım Yapı Grubu İç Mimarı Melek Yıldırım, inşaat sektöründe kadınların da aktif rol aldığına dikkat çekerek duygularını şöyle anlatıyor:
“Günümüzde kadınlar iş hayatında daha geniş alanlarda var oluyor. Erkek egemen bir sektör olarak bilinen inşaat sektörü de bu umut verici değişimden olumlu yönde etkileniyor. Projelendirme, üretim ve uygulama aşamaları bulunan inşaat sektöründe, kadınların detaycı tavrı çözüme yönelik yaklaşımı güçlendiriyor ve sektörün tüm dinamiklerini rahatlatıyor. Doğasında zorluklar olan bu sektörümüzde kadınlara yönelik algının kısa süre içerisinde yıkılacağını umut ediyorum. Bu algının yıkılmasında kadınların en küçük detaya bile özenle yaklaşması büyük önem taşıyor.”
Kentsel dönüşüm projesi olan Kuleli Evleri’nin mimari planlamasında yer alan Yıldırım, bu projede yer almaktan büyük bir gurur duyuyor; amacının ise her mimar gibi sektörde iz bırakan işlere imza atmak olduğunu söylüyor. Sektörde kadınlar adına temennilerinizi sorduğumuz Yıldırım, temennilerini de şu ifadelerle dile getiriyor: “İnşaat sektöründe kadınlara yönelik algı ve ayrımcılığın en kısa sürede son bulmasını diliyorum. İnşaat sektörü ülke dinamiklerinde çok büyük bir paya sahip. Kadınlarımızın da bilgi, birikim ve tecrübelerini özgürce sergileyebilecekleri önyargısız bir çalışma düzeni sağlanmasını umut ediyorum. Unutmadan eklemek isterim ki, bilginin cinsiyeti yoktur. Ortak paydada herkesin özgürce ürettiği bir sektör diliyorum”

Esra Gür Durbakayım
Teknik Yapı Mimar

Teknik Yapı Mimarı Esra Gür Durbakayım:

Teknik Yapı mimarlarından Esra Gür Durbakayım ise kadın olarak, erkek egemen bir sektörde çalışmayı şöyle yorumluyor: “Konut yapımı, her ne kadar yoğun emek ve kas gücü gerektiren bir sektör olarak görülse de gelişen teknoloji, tüketici tercihlerindeki kadın görüşünün ağır basması, rekabet koşullarının farklı bakış açılarını ve çözümlerini şart kılması kadınların da bu sektörde söz sahibi olmasını sağladı.”
Biyolojik olarak kadın beyninin erkeklerden biraz daha farklı çalıştığını ifade eden Durbakayım, “Kadınların psikolojik olarak olaylara farklı yaklaşması, inşaat sektöründeki tekdüzeliği yıkıp alternatif çözümler getirmesine neden oldu. Bu kapsamda artık inşaat sektöründeki kadınlar, başta mimari yapılar olmak üzere yaşamı kolaylaştıran çözümlerin üretilmesinde başrol oynamaya başladı” diyerek kadınların sektöre sağladığı katkılara dikkat çekiyor.

Tuğçe Ağırlar

Yorum yap

Takip Edin!