Emlak&Konut

Her dönem değerli Maslak

Maslak bölgesi, Etiler Levent Bölgesi’nden sonra ofis birim kira değerleri en yüksek olan bölge olarak öne çıkıyor.

Günümüzde gayrimenkul sektöründe adından söz ettiren bir kavram olan MİA (Merkezi İş Alanı), ticaret ve hizmet fonsiyonlarının yoğun olduğu bölgeleri ifade ediyor. Merkezi iş alanı bölgelerinde yer alan binalar içerisinde hizmet sektörünün birçok dalını barındırmakta olup, bulunduğu bölgeye önemli katkılar sağlar. Şehrin alışveriş ve çalışma merkezleri olan Merkezi İş Alanı bölgeleri ticari sirkülasyonun, insan ve araç trafiğinin yüksek olduğu, dolayısıyla iş yaşamının ve sosyal hayatın aktif olduğu yerlerdir.

Yüzyıllar boyunca önemli bir ticaret şehri olan İstanbul’da, Merkezi İş Alanı, yapılan yeni yollara bağlı olarak zaman içerisinde değişiklik gösterdi. Örneğin, 1846’da Tarihi Yarımada ve Beyoğlu’nun Galata Köprüsü ile birleştirilmesiyle ticaret alanları Haliç, Saraçhane ve Aksaray’dan Beyoğlu’na kaydı. 1950 sonrasında ticaret ve imalat gibi fonksiyonlar Galata ve Eminönü çevresine toplanmış. 1970’lerde Eminönü ve Beyoğlu ticaret alanlarının yoğun olduğu MİA’yı oluşturmuş. 1973 yılında Boğaziçi Köprüsü’nün açılması, günümüz MİA’sının oluşmasında en büyük etken oldu. Çevre yollarının da açılmasıyla birlikte Şişli ve Beşiktaş’taki ofis binalarının sayısı hızla arttı. Esentepe, Merkezi İş Alanı’nın kalbi durumuna geldi. 1988’de Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün açılması ile MİA’nın merkezi Levent’e kayarak günümüzdeki şeklini aldı. Günümüz İstanbul’unda Maslak Bölgesi, Merkezi İş Alanı niteliğine sahip.

Maslak Bölgesi Şişli ilçesine bağlı iken 2012’de alınan karar ile Sarıyer ilçesine bağlandı. Levent-Büyükdere Caddesi ile birlikte yakın çevresinin en önemli bölgelerinden olan Maslak, İstanbul’un nitelikli ofis ve konut projelerinin konumlu olduğu, hizmet sektörünün en yoğun olduğu bölgedir. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ne yakın bir noktada yer alan Maslak bölgesi erişilebilirlik ve prestij bakımından oldukça avantajlı olması nedeni ile ofis yoğunluklu bir gelişim gösterdi. Bölge, Etiler Levent Bölgesi’nden sonra ofis birim kira değerleri en yüksek olan bölge durumunda.

İş yaşamının önemli merkezlerinden biri olan Maslak bölgesinde, son yıllarda yapılan konut, rezidans ve karma projeler ile sosyal hayat da canlanmıştır. Nitelikli ofis plazaları ve içerisinde konutları da barındıran karma projeler ile bölge değerini uzun süredir korumakla birlikte, yüksek ulaşılabilirlik ve yapılan yatırımlar ile bu niteliğin önümüzdeki dönemlerde de korunması bekleniyor.

Bölge genelinde nitelikli projelerde yer alan konutların 8.000-12.000 TL/metrekare aralığında olduğu tespit edilmiş olup, bölgede satılık ofis stokunun bulunmasına rağmen son dönemlerde fazla işlem gerçekleşmediği tespit edildi. Maslak’taki ofislerin satış aralığının 3.200-5.000 USD/metrekare bandında değiştiği biliniyor.

TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş. Değerleme Uzmanı Gizem Namal, Maslak bölgesini Emlak Konut için değerlendirdi.

A sınıfı ofis niteliğindeki projelere ev sahipliği yapan Maslak bölgesinde kiralık ofis stokunun yoğun olduğu ve ofislerin kira birim değerlerinin kur artışları ile birlikte ortalama 15,5-25 USD/metrekare seviyelerine geldiği biliniyor.

Maslak’ta bulunan nitelikli ve reklam kabiliyeti yüksek olan projelerde yer alan konutların satış birim değerleri 8.000-12.000 TL/metrekare bandında olup, yine bölgede yer alan ve yüksek nitelikli projelerde yer almayan konutların satış birim değerleri ise 2.800-4.000 TL/metrekare bandında değişiyor.

 

Volkan Akduman

Yorum yap

Takip Edin!