Emlak&Konut

Türkiye yenilenebilir enerji teknolojilerinin üretim üssü olacak

Enerji Bakanlığı, 2023 yılında 20 bin MW’lık rüzgar enerjisi santralini hedefine aldı.

Enerji Bakanlığı’nın rüzgar enerjisi santrali hedefleri kapsamında, kritik önem taşıyan YEKA’larda, bin MW’lık ilk rüzgar projesi için teklifler alındı.
Türkiye’nin ana enerji politikasının başında gelen, cari açığın ve enerjide dışa bağımlılığın azaltılması hedeflerine büyük katkı sağlayacak, rüzgar enerjisi santrali için adımlar atıldı.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın “Türkiye’yi yenilenebilir enerji teknolojilerinin üretim üssü haline getireceğiz” açıklamalarıyla tanıtılan YEKA (yenilenebilir enerji kaynak alanları) stratejisinin ikinci projesi için teklifler alındı.
Enerji Bakanlığı’ndan edinilen bilgilere göre, dünyanın en büyük rüzgar türbini üreticileri 1000 megavatlık (MW) rüzgar tesisi yarışması için teklif verdi.
İhaleyi kazanan firma (Türkerler Holding, Siemens, Kalyon konsorsiyumu) yüzde 65 yerlilik oranında rüzgar türbini üretecek olan fabrika yatırımını gerçekleştirecek ve rüzgar teknolojileri alanında Türk mühendisler ve üniversitelerle Ar-Ge yapacak.

8 dünya devi teklif sundu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın YEKA ihalesine 4’ü Alman 8 konsorsiyum teklif verdi. Türkiye’nin 5 ayrı bölgesinde toplamda bin megavatlık rüzgar enerjisi kapasitesi kurulması için yapılan ihaleye, 4 Alman şirketi Türk ortaklarıyla konsorsiyum olarak teklif verdi.
Bununla beraber dünyada ilk 10’da yer alan Amerika, Çin ve Danimarka merkezli rüzgar türbini üreticisi şirketler Türk ortaklarıyla birlikte tekliflerini sundu. Enerji Bakanlığı’nın, Türkiye’de kurulu rüzgar enerjisi üretim kapasitesini yüzde 17 artıracak olan ve yatırım tutarı ‘1 milyar dolar’ı bulan bin megawatt gücünde rüzgar santrali kurulum ve türbin üretimi projesinin ihalesi ağustos ayında planlanıyor.

İhaleye ilişkin konuşan Enerji Bakanı Berat Albayrak, “8 firmanın teklif vermesi ekonomiye güvenin teyididir” açıklamalarını yaptı. Rüzgar YEKA ihalesini kazanan 1 milyar doların üzerinde rüzgar tesisi yatırımı yapacak. Bu projeyle kurulacak santrallerin işletmeye girmesiyle her yıl asgari 3 milyar kilovatsaat elektrik enerjisi üretilecek ve yaklaşık 1,1 milyon evin yıllık elektrik ihtiyacı rüzgardan karşılanacak. Kurulacak rüzgar tesisleri sayesinde de yıllık ortalama 1,5 milyon ton karbon emisyon azaltımı sağlanacak.

Yerli Türbinler Nerelere Kurulacak?

Kurulacak fabrikada üretilecek rüzgar türbinlerinin nerelere kurulacağı da belli oldu. Kayseri – Niğde, Sivas, Edirne – Kırklareli – Tekirdağ, Ankara – Çankırı – Kırıkkale, Bilecik – Kütahya – Eskişehir. Yarışmayı kazanan firma bu 5 bölgeden her birinde en az 50 MW’lık bir rüzgar gücü kurmak şartı ile toplamda 1000 MW’lık bir kurulu gücü hizmete alacak.

Tuğçe Ağırlar

Yorum yap

Takip Edin!