Emlak&Konut

Anadolu’ya 3 milyar TL’lik fon

10 büyük fon Anadolu’daki şirketlerle 3 milyarlık potansiyel yatırım için buluşuyor

Girişim sermayesi yatırımlarının dünyadaki büyüklüğü 2016’da 320 milyar dolar oldu. Geçen yılın sonunda dünyadaki girişim sermayesi fonlarının elindeki yatırıma dönüştürülebilir kaynak büyüklüğü ise 525 milyar dolara ulaştı.

Anadolu’nun umut veren şirketleriyle, girişim sermayesi fonları 3 milyar liralık yatırım için buluşmalarına devam ediyor. Dünyada 320 milyar dolara ulaşan girişim sermayesi fonlarının yeni gözdesi Anadolu… 10 büyük fon, 3 milyarlık potansiyel yatırım için Anadolu’daki şirketlerle buluşuyor. Fonların amacı 5-7 yıllık bir süre içerisinde yatırım yaptıkları şirketleri büyüterek ellerindeki hisseleri satıp şirketten çıkmak.

TOBB Girişim Sermayesi Meclisi’ne üye, tamamı İstanbul merkezli olan girişim sermayesi fonları Anadolu kentlerini bir bir dolaşacak. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu; “Anadolu’nun yükselişte olan şirketlerini bir üst lige çıkarmayı hedefliyoruz. Amacımız bu fonlar ve şirketler arasında gerçekleşecek bir yatırım ilişkisinin kıvılcımını ortaya çıkarmak. Kriterleri fonlar belirliyor. Daha sonra bu kriterlere uyan şirketlerin tespitinde    ildeki oda ve borsalarımızla birlikte çalışıyoruz. Fonlar nasıl yatırım yaptıklarını, diğer finansman yöntemlerinden nasıl farklılaştıklarını anlatıyorlar. Sonra şirketlerle birebir görüşme yapıyorlar. Fon ile şirket arasındaki yatırım ilişkisinin ilk adımı atılıyor” diye konuştu.

Bu fonların ortaklık için dünyanın bir yanında büyüme potansiyeli yüksek şirket arayışında olduklarını belirten Hisarcıklıoğlu; “İmalat sanayi ve hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren, geçmiş üç yıl boyunca istikrarlı bir şekilde büyüyen şirketler etkinliklere davet ediliyor. Fonlar yatırım yaparken, şirketin geçmiş performansıyla beraber gelecekteki büyüme potansiyelini de dikkate alıyor” dedi.


TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu

KATILIMCI 10 FON
Anadolu buluflmalar›na 10 fon katılıyor;

Diffusion Capital Partners
Doğuş SK Girişim Sermayesi
Earlybird
İda Capital
İş Girişim Sermayesi
Mediterra Private Equity
Revo Capital
Taxim Capital Advisers Limited
Tekfen Ventures
Turkven Private Equity

3 Milyarlık yatırım
TOBB Girişim Sermayesi Meclisi’ne üye, elindeki kaynağı sadece Türkiye’de değerlendiren fonların yönettikleri varlıkların yaptıkları yatırımın büyüklüğü 5 milyar doların üzerinde. Bu fonların önümüzdeki iki yıl içerisinde Türkiye’de yatırıma dönüştürecekleri fon büyüklüğü ise 1 milyar doların (3 milyar lira) üzerinde. Fonların temel amacı, şirketlerden aldıkları hisseleri bir süre sonra devredip şirketten çıkmak. Yatırım yaptıkları şirketi finansal yapısı güçlü bir şekilde büyüterek şirketin değerini arttırmayı hedefliyorlar. Fonlar, yönetim kurulunda temsil edilseler de şirketin günlük işleyişinde doğrudan yer almıyorlar. Şirketin etkin yönetimini sağlamak için gerek görülürse yönetimde profesyonelleşmeye dönük değişiklikler yapmayı önerebiliyorlar.

Fonların amacı 5-7 yıllık bir süre içerisinde yatırım yaptıkları şirketleri büyüterek ellerindeki hisseleri satıp şirketten çıkmak.

İkinci toplantı Konya’da

‘Girişim Sermayesi Anadolu Buluşmaları’nın Gaziantep’ten sonra yeni durağı Konya oldu

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından Anadolu’nun geleceği umut veren şirketlerine yatırım yapmak isteyen girişim sermayesi firmalarına yol göstermek amacıyla başlatılan toplantıların ikincisi Konya’da gerçekleştirildi.

Konya Ticaret Odası, Konya Ticaret Borsası ve Konya Sanayi Odası işbirliği ile Türkiye Girişim Sermayesi Meclisi’ne üye, girişim sermayesi fonlarının yöneticilerini, Konya’nın başarılı şirket yöneticileri ile buluşturan organizasyonda Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk de bir konuşma yaptı.


Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Öztürk

Son 15 yılda özel şirketlerinin örnek başarıları ile Konya’nın adından çokça söz ettirdiğini belirten Öztürk; “Anadolu ekonomisi olarak üretmenin, istihdam sağlamanın, dünya ile rekabet etmenin mücadelesi içerisindeyiz. Konya sahip olduğu potansiyel ile dünya çapında önemli bir aktör olma yolunda kalkınma ve gelişme hamlesini artırarak yoluna devam ediyor. Girişim sermayesi fonlarının Anadolu’ya açılması ile 2 yıl içinde 1 milyar dolarlık fonun Anadolu’da umut vadeden şirketlerle buluşacak olmasını şehrimiz adına büyük bir fırsat olarak görüyoruz” dedi.

Konya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Çevik ise; “30 yıl içerisinde dünya nüfusuna 3 milyar insan daha katılacak. Bu durumda kaynakların yeniden gözden geçirilmesi, girişimcilerin tarım ve gıda sektörüne kaydırılması gündeme gelmektedir. Tarımı bir zenginlik kaynağı olarak ekonominin sağlam ve sağlıklı bir halkası haline getirmek Türkiye’ye büyük bir avantaj getirecektir. Yatırımcı fonlar girişimciyi cesaretlendirmeli, alternatif sunabilmelidir. Biz gıda, tarım ve tarımsal ticaret sektörlerine yönelik ortaya çıkan fikirlerin ve yatırımların gelecekteki üretim ve tüketim alışkanlıklarına yön verecek nitelikte olacağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.


Konya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Çevik

Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Memiş Kütükcü, Konya’nın, özellikle son 20 yılda üretimde ve ihracatta önemli başarılar elde ettiğini aktararak, yeni organize sanayi bölgeleri ve küçüklü büyüklü sanayi siteleri ile girişimci ruhunu ortaya koyduğunu söyledi.

Kütükcü sözlerine şöyle devam etti: “Konya Türkiye’nin 3. büyük organize sanayi bölgesini inşa etmeyi başarmış, makine, otomotiv, döküm, ayakkabı, gıda, araç üstü vinç, savunma gibi pek çok sektörde iddialı firmalar ortaya koymuştur. Tamamen kendi öz sermayesiyle, adeta tekeden süt çıkararak bugünlere gelen ve Türk sanayisine büyük destek veren firmalarımızın artık ölçek büyütmeye, büyük sanayi işletmelerine doğru hızla evrilmeye ihtiyacı var. Ancak önümüzdeki en büyük engellerden bir tanesi finansa erişim. Anadolu’daki işletmeler olarak, girişimci ruhumuz yüksek, büyüme potansiyeli taşıyoruz ama finansman sıkıntımız var. Girişim sermayesi fonları, risk alıyor. Al sana şu para, bana şu kadar yılda şu kadar faiz vereceksin demiyor. Kar da etsen, zarar da etsen ortağınım diyor. İşte bize de bu güven lazım.”

Girişim sermayesi fonlarının yeni bir eğilim olduğunu belirten Kütükcü; “Girişim sermayesi fonları şirketlere hisse karşılığı yatırım yapıyorlar. Şirketin geleceğine yatırım yapıyorlar. Amaçları 5-7 yıl gibi bir sürede şirketi büyüterek elinde tuttuğu hisseleri bir başkasına devretmek. Şirketi büyütmek için şirkete know-how sağlıyorlar, yeni pazarlara açıyorlar, kurumsallaştırıyorlar. Yani işletmelerimiz bu fonlarla, pek çok avantajı aynı anda yakalamış oluyor” dedi.


Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Memiş Kütükcü

Kütükcü Anadolu sanayisinin, Türkiye’nin yeni taşıyıcı kolonu olmaya hazırlandığını vurgulayarak; “Türkiye’de özellikle de son 15 yılda ulaştırma ve enerji altyapısına ve aynı zamanda insan kaynağına yapılan yatırımlarla birlikte Anadolu kentlerinin potansiyeli ortaya çıktı. Bugün ülkemizde, en fazla OSB alanı olan 10 şehrimizden 7’si Anadolu şehri. Yine ülkemizin en büyük 10 OSB’sinden 9’u Anadolu’da üretim yapıyor. Bu şu anlama geliyor: Anadolu’da bir üretim heyecanı var. İşte biz bu heyecanı diri tutarak ve büyüterek, Anadolu’yu Türkiye’nin yeni taşıyıcı kolonu haline getirebiliriz. Yapmamız gereken, tüm Türkiye’de olduğu gibi, Anadolu’daki şirketlerimizi de elbirliğiyle büyütmek ve onları gerçek değerlerine ulaştırmak” diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı Ekonomi İzleme ve Koordinasyon Başkanı Hakan Yurdakul da; “Girişimciyiz, risk alıyoruz ama hala dışarı ile ilişkilerimiz zayıf. Bizde bir cevher, potansiyel var ve bunu hızlı ortaya çıkarmamız gerekiyor. Sermaye ortaklığı fonları şirketlerimizin büyümesi için gerekli. Bu fonlar bizim dış dünyaya açılmamızı ve daha güçlü olmamızı sağlayacak. Fonlardan önemli bir performans bekliyoruz” açıklamalarını yaptı.

Kaynak: Sabah

 

Tuğçe Ağırlar

Yorum yap

Takip Edin!