Emlak&Konut

Çevreci bir yaklaşım benimsiyoruz

Emlak Konut GYO projelerinde de imzası bulunan ACE Mimarlık, dergimizin bu ayki konuğu oldu.

Türkiye’nin önemli mimarlık ofislerinden olan ACE Mimarlık Kurucu Ortağı Orçun Ersan Emlak Konut’a özel sorularımızı yanıtladı.

Bize mimari eğitim ve kariyerinizden biraz bahsedebilir misiniz?

Mimari eğitimime 1996’da Gazi Üniversitesi Mimarlık bölümünde başladım, meslek hayatım da bu eğitimle beraber başlamış oldu aslında; çünkü öğrencilik yıllarımda çeşitli mimarlık bürolarında aktif bir şekilde çalışıyordum. Kariyerimde büyük önem arz eden bu yıllar benim için çok besleyici oldu, ofis deneyimlerim bir yana, bilgisayar destekli tasarım konusunda çalışmalar yaptım, İngilizce’mi geliştirdiğim gibi İtalyanca öğrenme fırsatım oldu. 2002 yılında mezun olduktan sonra aynı yıl ACE Mimarlık ofisine ortak oldum. Şu an halen ACE Mimarlık bünyesinde ortak ve yönetici mimar olarak kariyerime devam ediyorum. Aynı zamanda da Başkent Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde 4. sınıf stüdyo hocası olarak ders veriyorum.


ACE Mimarlık Kurucu Ortağı Orçun Ersan

Mimari tarzınız ve gerçekleştirdiğiniz projeler hakkında bilgi verebilir misiniz?

Biz ofis olarak, belirli bir mimari tarz yerine, insanı merkez alan, yaşanabilir, çevreci bir yaklaşım benimsiyoruz. İşlevsellik, estetik, ekonomi, çevre, enerji etkinliği ve kullanıcı rahatlığı gibi parametrelere odaklanarak en uygun çözümü sunabilmek adına uğraş veriyoruz. Tasarımlarımızda modern insanın gündelik yaşantısında ihtiyaç duyduğu temel gereksinimlere cevap vermeyi hedeflediğimiz gibi, çağın evrensel ve estetik anlayışını sorgulayarak uygulamaya çaba gösteriyoruz. Kullanıcıya yönelik tüm bu çabaların yanı sıra kent dinamiklerine, onu var eden bileşenlere ve bunların arasındaki ilişkilere dair sorgulamalar yaparak, projenin bulunduğu “yer” ile uyumlu bir iletişim ve etkileşim halinde olmasını hedefliyoruz.

Bu bağlamda büyük ölçekli konut ve toplu konut projeleri, yüksek katlı ofis binaları, ar-ge ve yönetim merkezleri, spor ve eğitim tesisleri, müstakil villalar gibi çeşitli alanlarda sayısız projeler gerçekleştirdik ve çoğunun uygulama sürecine müşavirlik yaptık.


Yıldız Kule

Bütün projeleriniz kuşkusuz ki sizin için çok değerlidir ama üzerine titrediğiniz ve sizin için en özel projeniz hangisi?

Kaç senedir mesleğini icra ederse etsin, her mimar her projesinde yepyeni şeyler öğreniyor, farklı deneyimler yaşıyor ve hiç bakmadığı bir bakış açısıyla bakıyor her yeni tasarımında. Onun için de her projesi çok özel oluyor. Çok sayıda ve geniş yelpazedeki projelerimiz arasından en özelini seçebilmek de bu yüzden çok zor. Ancak çok sayıda konut ve ofis projesine imza atmış bir ekip olarak, Park Oran’la beraber Park Ofis projeleri ve bu projelerdeki başarılarımızın bir getirisi olan Koordinat Çayyolu ve Yıldız Kule projelerinin meslek hayatımızdaki yeri bambaşka. Bize kazandırdığı deneyimler bir yana, bu projelerin ofisimizdeki işlerin niteliği, ofisimizin kurumsallığı açısından öyle önemli bir etkisi oldu ki, birini diğerinden ayırmak haksızlık olur.


Yozgat Aquapark

Emlak Konut’un çeşitli projelerinde yer aldınız. Bu projelerden biraz bahseder misiniz? Yeni projeleriniz var mı?

Emlak Konut-YP İnşaat işbirliğinde inşa edilen Koordinat Çayyolu projesinde yer aldık. Proje Ankara’nın yaşam kültürü ve konut çevresi içinde kalın çizgilerle belirlenmiş bir yeri olan Çayyolu’nda konumlanıyor. 90’lı yıllardan başlayarak gelişen bölge günümüzde insan ölçeğine saygılı, çevresi ile konut yaşantısına sakin ve huzurlu bir öneri sunuluyor. Bu projede biz de, ofis olarak bu alanın gelişimine zaten Beysukent, Ümitköy ve Çayyolu hinterlandında gerçekleştirdiğimiz sayısız projeden edindiğimiz deneyim ve bilgiyi Koordinat Çayyolu projesinde de yenilikçi bir anlayış ile harmanlayarak tasarımımızı yaptık. Koordinat projesi ile modern kent yaşantısı içinde çevreye saygılı, evrensel tasarım ilkelerini gözeten bir yaşam önerisi sunarken, farklı yaşam tarzlarının ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurduk. Yapıların yan yana gelmesinden oluşan bir proje olmaktan ziyade; kendi kimliğini arazi ve çevre verileri çerçevesinde ortaya koyan bir mimari oluşturduk. Bunun dışında Emlak Konut ve Pasifik İnşaat-Çiftay İnşaat adi ortaklığı tarafından inşa edilen Merkez Ankara projesinde beraber çalışan 3 mimarlık ofisinden birisi de ACE Mimarlık. Projenin tasarım süreci tamamlanmış olup, uygulama projesi çizim sürecinde.

Her mimar her projesinde yepyeni şeyler öğreniyor

İleriye dönük hedef ve planlarınız nedir?

Mimarlık meslek pratiğimizin standartlarını yükseltmek, daha nitelikli ve başarılı, sürdürülebilir işlere imza atmak istiyoruz. Kurumsal yapımızı güçlendirmenin yanı sıra, çalışan meslektaşlarımızın çalışma ortamlarını geliştirmek daha çağdaş ve kolektif üretimi fazla bir kurguya sahip olmak için uğraşıyoruz. Bunlarla beraber ofisimizin yaptığı işlerdeki standart ve niteliği bozmadan, ama bir yandan aynı kalmayıp sürekli gelişmeye ve yeni fikirlere açık bir biçimde devam ettirmeyi hedefliyoruz. Biz bu standartta ilerledikçe, ülkemizin mimarlık ortamına da etkin bir şekilde katkıda bulunabileceğimize inanıyoruz.


Avend

Kentsel dönüşümde değişmez bazı ilkeler temel alınmalı

Türkiye’nin pek çok bölgesinde kentsel dönüşüm çalışmaları yürütülüyor. Bir mimar olarak değerlendirildiğinizde iyi bir dönüşüm sizce nasıl olmalı? Bununla ilgili çalışmalarınız varsa bilgi alabilir miyiz?

Kentsel dönüşüm çalışmaları, mevcut kent yapısında sorun teşkil eden bölgelerde, bu sorunları çözümlemek ve kent yapısının gelişim ve değişimini olumlu bir ilerlemeye sürüklemek amacıyla yapılan yenileme, iyileştirme, geliştirme, koruma gibi girişimlerin genel bir ifadesidir. Kentsel dönüşüm, çalışılan bölgenin çevresine, toplumsal kitlesine, amaç ve yöntemlerine göre farklılık gösterse de değişmez bazı ilkeler temel alınarak bu çalışmalar yürütülmelidir. Kentsel dönüşümü büyük ölçekli bir mimari tasarım olarak ele alırsak eğer, her mimari tasarımda olması gerektiği gibi “insan” ve onun yaşantısı en önemli yöntem, araç ve amaç olmalıdır. Kentte yaşayan insanların fiziksel, sosyal, ekonomik yapısını baz alırken, bu yapının gelecekteki olasılıklarına dair öngörüleri de yapılmalıdır. Ölçeğin büyüklüğünden kaynaklı olarak dönüşüm, kentin yapısına uyum sağlamalı ancak bu uyumu da yeniler nitelikli olmalıdır. Kentsel dönüşüm, çağımızın en kritik konusu olan sürdürülebilirliği de kendine amaç edinmelidir. Tüm bunları sağlamak için de iyi koordine edilmiş, nitelikli bir disiplinler arası çalışma şarttır. Ancak bu şekilde “iyi bir dönüşüm” sağlamak, kentin sahibi olan insana hakkettiği nitelikte yaşanabilir bir kent çevresi sunmak mümkündür. Şu anda yerel yönetimlerle beraber kentsel dönüşüm ile ilgili danışmanlık veriyoruz ve bu bahsettiğim “iyi dönüşüm” standartlarını mümkün olduğunca aktarmaya çalışıyoruz.


Park Oran

Tuğçe Ağırlar

Yorum yap

Takip Edin!