Emlak&Konut

Kağıthane’nin yarınına güçlü yatırım

Kağıthane’deki dönüşüm çalışmalarını anlatan Başkan Kılıç; “Başarılarımızı kalıcı hale getirmek için bugünün ihtiyaçlarına göre değil, yarının ihtiyaçlarına göre çalışmalarımızı planlıyoruz” dedi.

Türkiye’nin halka en yakın belediye başkanı unvanına sahip olan Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç ile Emlak Konut’a özel bir söyleşi gerçekleştirdik.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

1958 yılında Erzincan’da doğdum. Ben 2 yaşımdayken ailem İstanbul’a göç etmiş ve Kağıthane’ye yerleşmişler. 1960 yılından beri Kağıthaneliyim. İlk ve ortaokulu burada okudum. Çocukluğum, gençliğim, tüm yaşamım burada geçti. Burayı hep çok sevdim ve evim olarak gördüm. Şehrimiz için neler yapabiliriz diye düşünerek siyasete adım attım. 30 yılı aşkın süredir Kağıthane’de siyaset yapıyorum. Bu süreçte mahalle teşkilatlarından, il başkan yardımcılığına kadar birçok kademede görev aldım. 1994-1999 yılları arasında 8. Dönem İl Genel Meclis Üyeliği ve Grup Başkanlığı yaptım. 2004 yılında da halkımızın oyları ile Kağıthane Belediye Başkanı seçilerek görevime başladım. 13 senedir de Kağıthane ve Kağıthaneli için hizmet üretiyoruz.

Ülke genelinde yapılan bir anket sonucunda ‘Türkiye’nin Halka En Yakın Belediye Başkanı’ unvanını aldınız. Bu başarının sırrı nedir?

Biz 2004 yılında göreve başladığımızda buradaki problemlerin başında halk ile yönetim arasındaki kopukluk geliyordu. O dönem seçim çalışmaları yaparken vaatlerimizden biri de bu kopukluğu gidereceğimizi belirtmek oldu. Seçildikten sonra da ‘ben odama kamera koyacağım, internet üzerinden, belediye binası içinden herkes beni izleyebilecek, makamın kapısını da kaldıracağım’ dedim. Dostlarımız o zaman; ‘’Aman başkanım bunu söylemeyin, yapamayız’’ diyorlardı. Ama yaptık. Eskiden yöneticiler vatandaşları kameradan izlerlerdi, istedikleri ile görüşüp istediklerini kabul etmezlerdi. Biz bunu tam tersine çevirdik. Her sabah saat 08.00’da vatandaşımızla görüşüyoruz. Onlara diyoruz ki; belediye binamıza geldiğinizde ekrana bakın, beni odada görüyorsanız kimseye danışmadan ve sormadan direkt yanımıza gelin. Böylece vatandaşla yönetici arasındaki duvarı kaldırmış olduk. Cep telefonu numaramızı herkesle paylaştık. İstedik ki vatandaşın bir sorunu, derdi olduğunda kimseyle görüşmeden direkt bizimle irtibata geçebilsin. Öyle de oldu. Telefonum 24 saat açık, isteyen herkes arayabiliyor. Telefonları bizzat kendim cevaplıyorum. Bu, halk ile aramızda bir yakınlık oluşturuyor. Normalde vatandaş ‘Belediye başkanını rahatsız etmeyeyim’ der çekinir, aramaz. Ama bizi arayabiliyorlar, bu da bizi çok memnun ediyor. Aradaki duvarları kaldırmamış olsak, halk ile aramıza set çekmiş olsak, bizi aramaktan çekineceklerini biliyoruz ki buna karşıyız. Düzenli olarak Halk Meclisi ve Kadın Kent Gönüllüleri toplantıları yapıyor, esnaf ziyaretleri gerçekleştiriyoruz. Vatandaş mahallesine ne hizmet almak istiyorsa bu buluşmalarda dile getiriyor. Yeni yılın yatırım planını vatandaşın bu taleplerine göre belirliyoruz.

Belediyemiz çatısı altında birçok meclis kurduk. Kağıthane’de her kesimden vatandaşın meclisi var. Çocuk ve Gençlik Meclisleri, Kadınlar Meclisi, Engelliler Meclisi, Hayvanseverler Meclisi ile vatandaşlarımız hassasiyet gösterdikleri konularla alakalı almış oldukları kararları hızlı bir şekilde uygulamaya koyabiliyorlar. Örnek veriyorum; eskiden engelliler bir araya gelir ve taleplerini belediyeye iletirlerdi. Şimdiyse Kağıthane’de belediyeye iletmelerine gerek kalmadı. Çünkü belediye adına, belediyenin desteğini alarak projelerini gerçekleştiriyorlar.


Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç

Kağıthane son yıllarda yatırımcılarının bir hayli ilgisini çekiyor. Bu gelişimle ilgili siz neler söylemek istersiniz? Kağıthane’nin avantajları nelerdir?

Kağıthane konumu itibariyle İstanbul’un tam orta noktasında. Bu avantajını gerçekleştirdiğimiz ulaşım, altyapı ve üstyapı çalışmalarıyla yatırımcılar için fırsata dönüştürdük. İş yerlerine yakın yaşamak isteyen İstanbullular konut alımında ilk tercihini Kağıthane’den yana kullanıyor. Kağıthane bugün İstanbul’da havası en temiz ilçelerden biri. 44 olan park sayısını 13 yılda 285’e çıkardık. İstanbul’da kilometreye düşen park sayısında Kağıthane birinci ilçe. Cendere Vadisi’ndeki fabrika, depo ve imalathanelerin yıkılmasıyla buraya yeşil alan, konut ve ofisler yapılacak ve bu da bölgeye büyük bir dinamizm kazandıracak. Etfal Hastanesi’nin Seyrantepe’ye taşınması, Türk Telekom Arena Stadyumu’nun bölgeye getirdiği hareketlilik, Maslak-Büyükdere-Levent hattına yakın oluşu gibi birçok avantaj, Kağıthane’yi yatırımcılar için cazip kılıyor. 13 yılda birçok kültür merkezi, spor kompleksi ve sosyal tesisi ilçemize kazandırdık. Kağıthane bugün kültürel, sanatsal ve sportif anlamda her anı dolu dolu yaşayan bir şehre dönüştü.

İlçedeki yapı stokunun yüzde 60’ı dönüşerek, 107 bin bağımsız bölüm yenilendi

İlçede devam eden kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?

Özellikle 1950-2000’li yıllar arası gecekondulaşma, ulaşım, altyapı ve üstyapı yetersizlikleri, su-çevre-hava kirliliği, yeteri kadar eğitim, sağlık ve sosyal alanın olmayışı; Kağıthane’nin çözülmeyi bekleyen sorunları arasındaydı.

2004 yılıyla birlikte ilk olarak şehrin 1/1000 ve 1/5000’lik planlarını hazırlandık. Bu planlara göre konum olarak İstanbul’un ortasında yer alan Kağıthane’nin bir sanayi alanı değil; eğitim, bilişim, yönetim ve yerleşim alanı olması kararlaştırıldı. Kağıthane’de şu an ilçenin tüm planları hazırlandı. Planı yapılmayan bir yer kalmadı. Planların hazır hale getirilmesinin akabinde hızlı bir şekilde kentsel dönüşüm çalışmalarına başladık. Kağıthane’de kentsel dönüşüm parsel bazlı, ada bazlı ve sanayi alanlarının dönüşümü şeklinde 3 çeşit yapılmaktadır.

İlçedeki yapı stokunun yüzde 60’ı dönüşerek 300 bin kişinin yaşadığı 107 bin bağımsız bölüm yenilendi. Depremde can ve mal kaybı riski bu sayede en az seviyeye indirildi. Kentsel dönüşüm tüm hızıyla devam ediyor. Şu an ilçede bin civarı faal inşaat çalışması mevcut. Yenilenen binalara yapılan yeni otoparklarla ulaşımda kolaylık ve konfor sağlandı. İlçenin kentsel dönüşümle yenilenmesinin yanında tarihi eserlerimizi de restore ederek koruduk. Bugün modern Kağıthane, tarihle iç içe varlığını sürdürüyor. Yine kentsel dönüşüm çalışmalarıyla birlikte ilçedeki tapu sorununu büyük oranda çözdük. Uluslararası gayrimenkul sektörü bilgi servislerinin yıllık raporlarına baktığımızda Kağıthane’nin son 3 yılda yüzde 70 değer kazandığını görüyoruz. Bu da planlı ve programlı yenilenmenin sayesinde oldu.

Kağıthane, terk edilen ilçeden tercih edilen ilçeye dönüştü


Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Kağıthane’nin gelişimi için devam eden pek çok proje var. İlçenin marka değerine katkı sağlayacağını düşündüğünüz ve sizi heyecanlandıran en önemli proje nedir?

Her yeni projede büyük heyecan duyuyoruz. Cendere Vadisi Dönüşüm Projesi, Tarihi Demiryolu Projesi, ilçemizden geçecek olan Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Projesi, 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi, Etfal Hastanesi Projesi, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne bağlantı yollarının yapımı ve Üçüncü Havalimanına Bağlantı Yolları Projesi. Elbette ki tüm bu projeler ülkemizdeki istikrar ve güven ortamının birer yansıması. Tüm bunların yanında Kağıthane, dünyaya ilham olacak bir projeye ev sahipliği yapacak. Cendere Deresi Çevre Projesi adı altında gerçekleştirilecek dere ıslahı yeşil alan düzenlemesi ile ilçe turizmin de merkezi olacak.

Kağıthane Merkez’de 1 milyon m2’lik bir alanı kapsayan proje ile şu anki Kağıthane Deresi ve çevresi modern bir kent meydanı ve yaşam alanına dönüşecek. Kesintisiz yürüyüş ve bisiklet yollarının yanı sıra, pek çok spor alanı ve sosyal alan da burada olacak. Tarihteki gibi dere yüzeyinde sandallarla gezinme imkanı da var. Proje kapsamında ayrıca, Roma ve Osmanlı dönemi su kemerlerini anımsatan su girişleri yapılacak. 50 farklı türden binlerce bitki barındıran alan, insanların gölgeli ağaçların altında gezindiği, sazlıklara gelen kuşlar ve kelebekler eşliğinde suda yüzen balıkları seyrettiği, çocukların balıklarla oynadığı keyifli bir ortam haline dönüştürülecek. Merkez Mahallesi’ndeki metro inşaatının tamamlanmasıyla birlikte bölge tüm İstanbulluların gözbebeği bir yer halini alacak.

Başta da belirttiğim gibi tüm bu projeler ülkemizdeki istikrar ve güven ortamının birer yansıması. Bu noktada Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza ve Büyükşehir Belediye Başkanımıza tüm Kağıthaneliler adına ilçemize kattıkları bu büyük değerlerden ötürü teşekkür ediyorum.

Kağıthane ile ilgili geleceğe dönük hedefleriniz ve planlarınız nelerdir?

İstanbul’u dünyanın, Kağıthane’yi de İstanbul’un merkezi yapma idealiyle yola çıktık. Vatandaşlarımızın sevgisi ve desteğiyle 13 yıldır bu ideali gerçekleştirme yolunda birlikte çok büyük adımlar attık, ilerlemeye devam ediyoruz. Bugün gelinen noktada Kağıthane, terk edilen ilçeden tercih edilen ilçeye dönüştü. Bu başarıyı kalıcı hale getirmek için de bugünün ihtiyaçlarına göre değil, yarının ihtiyaçlarına göre çalışmalarımızı planlıyoruz. Çünkü şehir her geçen gün büyüyor, nüfus artıyor.

Bugünün Kağıthane’sinde eğitimden sağlığa, kültürden sanata, spordan sosyal yaşama hizmetlerimizi vatandaşlarımıza ücretiz sunuyoruz. Hedefimiz Kağıthane ile birlikte Kağıthanelilerin de geleceğe hazırlanması. Bu noktada çocuklarımız için özellikle her yıl yüzlerce proje gerçekleştiriyoruz. Bu konuda da çok güzel geri dönüşler aldık. Kağıthane adını artık dünyada şampiyonluklarla, bilimsel başarılarla, sanatsal ve kültürel eserlerle duyuruyor. Plan ve hedeflerimizi bu başarıların çoğalması için oluşturuyoruz.

 

Tuğçe Ağırlar

Yorum yap

Takip Edin!