Emlak&Konut

Millilerimiz rekor kırdı

Dünyanın en büyük üçüncü spor organizasyonu olan İşitme Engelliler Olimpiyatları’nda millilerimiz tarihi bir başarıya imza atarak, toplamda 46 madalya aldılar.

Türkiye’nin ilk kez ev sahipliği yaptığı ve bu yıl 23.’sü düzenlenen İşitme Engelliler Yaz Olimpiyatları için dünyanın dört bir yanından binlerce sporcu 18 – 30 Temmuz tarihleri arasında Samsun’a geldi. Yabancı kafileler ve olimpiyat komitesi tarafından çok başarılı bulunan Samsun, farklı spor dallarında yarışan milli sporcularımızın ve takımlarımızın da bugüne kadar en çok madalya kazandığı İşitme Engelliler Olimpiyatları oldu. Böylece Türk sporcular, Samsun’da 18-30 Temmuz’da başarılı bir şekilde düzenlenen organizasyonda kazandıkları madalyalarla tarihinin en iyi İşitme Engelliler Olimpiyatları’nı geride bırakmış oldu.

İlki 1961 yılında Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de olmak üzere bugüne kadar toplam 11. kez İşitme Engelliler Olimpiyatları’na katılan milli takımlarımız ve milli sporcularımız, en fazla madalyayı ev sahipliğini de yaptığımız bu yılki organizasyonda elde ettiler.

İşitme Engelliler Olimpiyatları tarihinde daha önce katıldığı 11 turnuvada toplam 84 madalya toplayan Türkiye, sadece bu yıl Samsun’da düzenlenen organizasyonda 46 madalya almayı başardı. Ay-yıldızlılar, 2013 yılında Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da gerçekleştirilen organizasyonu ise 33 madalyayla tamamlamıştı.

Toplam 46 madalya aldık

97 ülkeden 3 binin üzerinde sporcunun 20 branşta mücadele ettiği 2017 İşitme Engelliler Olimpiyatları’nda Türkiye toplam 46 madalya alarak turnuvanın en çok madalya alan dördüncü ülkesi oldu.

Samsun’daki organizasyona 118’i kadın toplam 294 sporcuyla katılan milli takımlarımız genel klasmanda Rusya, Ukrayna ve Güney Kore’nin ardında yer aldı. ABD, Çin, Japonya ve İran gibi ülkeleri ise geride bırakan millilerimiz, 17’si altın, 7’si gümüş ve 22’si bronz olmak üzere toplamda 46 madalya kazandı.

Güreş, futbol ve tenis

2017 İşitme Engelliler Olimpiyatları’nda en büyük başarıyı ata sporumuz güreşte yaşadık. Milli güreşçileriz olimpiyatlarda 5’i altın 6’sı bronz olmak üzere toplamda 11 madalya kazandılar.

Milli sporcularımızın güreşten sonra en başarılı olduğu branş tekvando oldu. Millilerimiz tekvandoda 4 altın, 3 gümüş ve 3 bronz madalya kazandılar. Organizasyonda erkekler futbol, hentbol ve voleybol takımlarımız da olimpiyat şampiyonu olarak altın madalya kazandılar.

Samsun’da gerçekleşen İşitme Engelliler Olimpiyatları’nda tenisçilerimiz de bir ilki yaşadılar. Teniste ilk madalyamıza bu yıl kavuştuk. Ay-yıldızlı sporcular Tutem Banguoğlu ve Asuman Şakı, kadınlar çiftlerde bronz madalya alarak, Türkiye’ye bu branştaki ilk madalyasını kazandırdı.

Tuğçe Ağırlar

Yorum yap

Takip Edin!