Emlak&Konut

İlk güneş paneli fabrikası Ankara’da

Karapınar YEKA güneş enerjisi projesi kapsamında, Türkiye’nin ilk entegre güneş paneli üretim fabrikası, Ankara’da yer alan Başkent OSB’de kurulacak.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın bin megavatlık Karapınar YEKA güneş enerjisi santrali ve 500 megavat kapasiteli entegre panel üretim fabrikası ve Ar-Ge tesisi kurulumu için açtığı ihaleyi Kalyon Holding ve Güney Koreli Hanwha Q-Cells ortak girişimi kazandı. Ortak girişim grubu, ihalede kilovatsaat başına 6,99 dolar/cent ile en iyi teklifi vermişti.

Kalyon Holding Enerji Grup Başkanı Murtaza Ata, Karapınar YEKA güneş projesi kapsamında Türkiye’nin ilk entegre güneş paneli üretim fabrikasının Ankara’daki Başkent OSB’de kurulacağını söyledi.


Kalyon Holding Enerji Grup Başkanı Murtaza Ata

Toplam bin kişiye yakın mühendis ve teknisyenin çalışacağı fabrikayla birlikte, yüzde 80’i Türk mühendislerden oluşacak, en az 100 araştırmacı mühendisin çalışacağı bir de Ar-Ge tesisi faaliyete geçirilecek.

Proje kapsamında kurulacak ve 450 milyon dolar yatırım maliyeti bulunan Türkiye’nin ilk entegre yerli güneş paneli üretim fabrikası ile Ar-Ge tesisi için prensipte mutabakat sağladıkları Başkent OSB yönetimiyle tesisin kurulacağı arazi için ön anlaşma imzalanacak.

Sözleşmenin imzalanmasının ardından fabrikanın inşaatı için çalışmalara başlanacağını belirten Ata; “Yerli entegre güneş panel üretim fabrikamızı Başkent Organize Sanayi Bölgesi’nde kuracağız. Esasen biz entegre bir tesis yatırımı yapıyoruz. Entegre üretim tesisi ingot/wafer fabrikası, güneş hücresi üretim fabrikası ve panel üretim fabrikası olmak üzere üç fabrikadan oluşacak. Ortağımız Hanwha Q-Cells firması bu yatırıma bütün kaynakları ve stratejik birikimleriyle tam destek veriyor. Fabrikanın kapasitesi ilk etapta 500 megavat olacak ancak tesis yatırımını toplamda bin megavata kadar kapasite artışını mümkün kılacak şekilde planladık. Bu entegre fabrikanın kasım ayında temelini atmayı ve 2018 sonunda panel üretimine başlamayı hedefliyoruz. Panellerin 2018 sonunda üretiminin başlamasının hemen ardından, 2019’un ilk çeyreğinde de santralimizin kurulan ilk ünitelerinden elektrik üretimine başlayacağız” dedi.

 

Hedef yüzde 70 yerlilik
Söz konusu proje kapsamında, panel üretiminde yerlilik oranının ilk yıl yüzde 60, ikinci yıldan itibaren yüzde 70 olması planlanıyor.

Kaynak: AA

Tuğçe Ağırlar

Yorum yap

Takip Edin!