Emlak&Konut

Geleceğin binalarını inşa ediyoruz

DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, “Projelerimiz Türkiye’de inşaat sektörünün bir nevi gelişim sembolüdür” diyerek geleceğin binalarını inşa ettiklerini söyledi.

DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz ile Emlak Konut’a özel bir söyleşi gerçekleştirdik.

İş yaşamınızda olmazsa olmazlarınız nedir? İlke ve prensipleriniz hakkında kısaca bilgi alabilir miyiz?
Geleceğe yönelik plan yapmanın en önemli unsuru ‘vizyon’dur diye düşünüyorum. Sığ bir bakış açısı, sektörü kısa vadeli çözümlere götürür. Geniş açıyla bakmak, uluslararası arenaya çıkmak demektir. Yönetim Kurulu Başkanı olarak iş arkadaşlarımın görüşlerini çok önemsiyorum. İş yaşamımda olmazsa olmazım ise, hızlı karar alabilme özelliğimdir.

DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz

Projelerinizi tasarlarken özellikle ilgilendiğiniz bir bölge var mı? Bir yatırım planlarken sizi etkileyen faktörler nedir?
Artık insanlar daracık sokaklarda, yeşil alanı, otoparkı olmayan yerlerde yaşamak istemiyor. Kalabalıklardan kaçıp, Anadolu Yakası’nda Kartal, Maltepe ve Dragos gibi yerlere taşınıyorlar. İş dünyası da Anadolu Yakası’na yöneldi. Büyük şirketler, genel merkezlerini Anadolu Yakası’na taşıyor. Doğusunda Anadolu Yakası’nın sanayi ve üretim merkezi, batısında sürekli gelişen bir hayatın olduğu Kartal’dan günde 1 milyon kişi geçiş yapıyor.

Kartal, Pendik ve Maltepe bölgesine yapılan yatırımların, bölgede edinilen gayrimenkullerin değerini yükselteceği muhakkaktır. Bölgeye adeta talih kuşu kondu. Keyifli bir hayatın tüm kriterleri bir araya toplandı. Yeşil alanlı, otoparklı, balkonlu-bahçeli modern binalar, şehrin stresinden uzak kalmak isteyenleri çekti. Üstelik şehrin stresinden uzak kalmak, şehirden de uzak kalmak anlamına gelmiyor. Metroyla, metrobüsle ulaşım kolaylaştırıldığı için artık istediğiniz yere kısa sürede gidebiliyorsunuz. Mesai için değilse, belki gitmenize bile gerek kalmadı; aradığınız her şeyi bulacağınız şekilde yanı başınıza okullar, hastaneler, alışveriş merkezleri de yapıldı. En önemlisi, gayrimenkulünüz değerlendi. 20-30 yıllık binalarda değil, yeni üretilmiş konutlarda yaşıyorsunuz. Deprem gerçeğini dikkate alıp ailenizin can güvenliğini önemsediniz. Kartal-Pendik-Maltepe aksına yönelerek, fiziksel ömrünü tamamlamış bir konuta yatırım yapmak yerine, yıldızı parlayan bir bölgede, modern bir projede yaşamayı tercih ettiniz. Hem hayat kaliteniz arttı, hem paranız değerlendi. Her yönden kazançlısınız.

Emlak Konut GYO ile geliştirdiğimiz İstMarina’da uluslararası arenada birçok ödül kazandık. Projemiz 2014-2015 yılında ‘Dünyanın En İyi Yapı Geliştirme Projesi’ seçildi

Kartal-Maltepe hattında edinilen gayrimenkullerin değerleneceğini ve önümüzdeki 7-8 yıl içerisinde katlanarak artacağını öngörüyoruz. Şu anda fiyatlar, henüz Kartal’ın hak ettiği oranlarda değil. İlçeyi 3-5 basamak yükseğe çıkaracak tüm bu projelerin hayata geçmesiyle fiyatlar, sahil şeridi başta olmak üzere katlanarak artacak. Anadolu Yakası’nın çekim merkezi Bağdat Caddesi’ne sadece 10 dakika uzaklıkta yer alan Dalga Kule, Vazo Kule, Burgu Kule, Tango Kule, Adam Kule, Teras Kule projelerimiz ise bölgedeki adliyeler, hastaneler, özel ve devlet üniversiteleri, alışveriş merkezleri, Sabiha Gökçen Havalimanı, Osmangazi Köprüsü, E-5, metro ve İstanbul Ankara hızlı tren projesinin istasyonlarına yakınlığı ile mükemmel bir lokasyonda bulunuyor. İstMarina ile diğer marinaların devreye girmesi ile birlikte deniz trafiğine sahip olacak olan Kartal önemli bir marina ve destinasyon merkezi haline geliyor. Osmangazi Köprüsü ile Yalova, Gemlik ve Bursa’ya hızlı bir şekilde ulaşabilirken devam eden yatırımların sonucunda Kartal’dan Bursa üzerinden İzmir’e yaklaşık 3.5 saatte ulaşmak mümkün olacak.

Kartal-Maltepe hattında gayrimenkuller değerlenecek

Teras Kule

Yeni projeleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz? Önümüzdeki döneme dair hedef ve planlarınız nedir?
Projelerimiz Türkiye’de inşaat sektörünün bir nevi gelişim sembolüdür. Geleceğin binalarını inşa ediyoruz. Orijinal tasarımlarıyla dikkat çeken, farklı mimarileriyle öne çıkan, şehre katma değer sağlayan DAP Yapı projeleri üstün nitelikleriyle sektöre yön veriyor. Tıpkı İspanyol mimar Gaudi’nin eserleri gibi şehirde dolaşırken aniden karşınıza çıkarak sizi şaşırtıyor. İz bırakan, hayranlık uyandıran, tek tip binaların yanında masallardan fırlamış gibi duran DAP projeleri, bulunduğu yerin bütün havasını değiştiriyor.

Geçtiğimiz yıl Adam Kule ve ardından Taksim Petek projelerimizi duyurmuştuk. Bu yıl da Validebağ Konakları ve İzmir’de olmak üzere yeni projelere imza attık. DAP Holding olarak ülkemize güveniyor ve ekonomiye katkıda bulunmaya devam ediyoruz.

Kartal, Maslak, Beykoz, Validebağ gibi ilçelerde geliştireceğimiz projelere ek olarak bir de İzmir’de yeni bir projeye başladık. Beykoz’da, Beykoz Konakları’na yakın büyük bir projemiz olacak. Maslak’ta ses getirecek bir projeye başlayacağız. Pendik’i ise 2018’e yetiştirmeye çalışıyoruz. O da içinde okulu, hastanesi olan 3500 konutluk devasa bir proje olacak.

Burgu Kule

Anadolu’daki ilk yatırımınızı İzmir’de hayata geçireceksiniz. Bu projenizle ilgili bilgi alabilir miyiz? İstanbul dışındaki yatırımlarınızın devamı gelecek mi?
Ülkemizin göz bebeği olan İzmir’in Bornova bölgesinde, Atatürk Stadyumu’nun yanında mimarisi ve DAP Yapı kalitesiyle İzmir’in güzelliğine yaraşır bir projeye başlıyoruz. Ön talep toplamaya başladığımız projemizde 13 bin 500 talep aldık. İzmirlilerin ilgisinden oldukça memnunuz. İzmir projemize başta İstanbullular olmak üzere başka şehirlerden de talep var. İzmir’in yerel mimari geleneğine uyumlu bir tasarım gözettik. 30’ar katlı iki kuleden oluşan, farklı daire alternatiflerinin yer alacağı, her biri balkonlu ve 700 üniteden oluşacak projemizi Ekim ayında tüm detaylarıyla paylaşacağız. DAP Yapı olarak sahip olduğumuz vizyonu İzmir’de de yaşatmaya devam edeceğiz. İzmir’de tek bir proje ile kalmayıp, arazi geliştirmeye devam edeceğimizi de şimdiden söyleyebilirim. DAP Yapı olarak İzmir’de kalıcı olacağız.

Adam Kule

Emlak Konut GYO projelerinde yer almanın size kattığı artılar neler oluyor?
İstMarina projemizin ardından Validebağ arsasında da Emlak Konut GYO himayesinde yeni bir proje geliştiriyoruz. İstMarina’nın uluslararası platformlarda kazandığı ödüller Validebağ projemiz için bize güç veriyor. Emlak Konut GYO ile geliştirdiğimiz İstMarina’da uluslararası arenada birçok ödül kazandık. Projemiz 2014-2015 yılında ‘Dünyanın En İyi Yapı Geliştirme Projesi’ seçildi.

DAP Holding olarak bir yandan yeni iş alanları oluşturarak, daha çok istihdam sağlamaya çalışırken, diğer yandan her zaman olduğu gibi ülkemizin vitrinini güzelleştiren projeler geliştirmeye gayret ediyoruz. Emlak Konut’un özellikle son yıllarda artan ivmesi, felsefesi ve sektöre olan katkısı sektör oyuncuları olarak bizler kadar vatandaşlarımızın da beğenisini kazanıyor. Emlak Konut güvencesi; gayrimenkul sektöründe yer alan tüm oyuncular, yatırımcılar ve tüm paydaşlar için çok önemli.

İstMarina

Yurt dışı kaynaklı işbirliklerine sıcak bakıyor musunuz? Bu konuyla ilgili projeleriniz var mı?
DAP Yapı yurt dışında tanınan ve ilgi gören bir marka. Körfez ülkelerinden, uzak doğudan ve Avrupa’dan projelerimizle ilgilenenler oluyor. Zaman zaman ciddi ortaklık teklifleri alıyoruz. Yakın ve orta vadede yurt dışı kaynaklı bir işbirliği veya ortaklık planlarımız arasında bulunmuyor. Fakat şirketimize katkı sağlayacak çok ciddi bir teklif gelirse değerlendiririz.

Maslak’ta ses getirecek bir projeye başlayacağız

Gayrimenkul sektöründe arzu ettiğiniz bir düzenleme var mı? Bu alanda yapılan çalışmalarla ilgili neler söylemek istersiniz?
Türkiye, her anlamda gelişen ve büyüyen bir ülke. Ülkemizin her bölgesi farklı güzelliklere sahip. Tarih, kültür, sanat, doğal güzellikler anlamında hiçbir ülkeden geri kalır bir yanımız yok. Açıkçası potansiyelimizin daha fazla olduğunu düşünüyorum.

ABD, İngiltere, İspanya ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde yabancılara çok ciddi gayrimenkul satışları yapılıyor. Devletimizin himayesinde, özel sektörün de katılımıyla çok daha büyük satış rakamlarına ulaşmak mümkün. Bunu, milli bir politika haline getirmek gerekiyor. Turizm Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ortak fonuyla, TOKİ ve Emlak Konut GYO’nun katılımlarıyla oluşacak büyük bir yapıya önemli proje geliştirici şirketler de dahil olarak güç birliğine gidilse, yurt çapında bir kampanya organize edilebilir. 30-40 ülkede ülkemizi tanıtan, başta İstanbul olmak üzere tüm Türkiye’yi tarihi ve doğal güzellikleriyle öne çıkaran lobi çalışmaları yapılsa, 3-4 yıl sonra 12-15 milyar dolarlık satış rakamları yakalanabilir. Bu para, kentsel dönüşüm için önemli bir kaynak oluşturabilir.

Tuğçe Ağırlar

Yorum yap

Takip Edin!