Emlak&Konut

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan 375 yeni tesis

Orman ve Su İşleri Bakanlığı aralarında baraj ve göletlerin de bulunduğu 10 milyar TL tutarında tesis yapıyor. 375 tesisin 21 Kasım 2017’de açılması planlanıyor.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 180 günde 375 dev tesisin açılışını yapmak için hummalı bir çalışma içine girdi. Hedef aralarında baraj ve göletlerin de bulunduğu 375 tesisi 21 Kasım 2017 tarihine yetiştirmek. Amaç bu olunca, bakanlıkta tüm şantiyeler 3 vardiyalı olarak çalışıyor. 21 Kasım tarihine kadar izinsiz çalışan bakanlık ekipleri, toplamı 10 milyar liralık yatırımı bulan 375 dev tesisi bu yıl hayata geçirmiş olacak. Açılacak tesislerin 101 adedinin baraj ve gölet olduğu öğrenildi.

Konuyla ilgili bilgi veren Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, bakanlık olarak son 14 yılda 148 milyar liralık yatırım yaptıklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 21 Mayıs’ta bütün bakanlara talimat verdiğini, genelge yayımladığını anımsatan Bakan Eroğlu; “Bizden önceki hükümet, koalisyon hükümeti 3,5 yılda sadece 9 tesis açabilmiş. Biz özellikle 2004 yılında 350 tesis açmak için proje sunduk. 21 Kasım’da, yani 180 günde 375 tesisin açılışını yapacağız” diye konuştu.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu temel atma törenleri nedeniyle Türkiye’yi karış karış dolaşmaya başladı. Bakanın kısa vadeli ajandasında Antalya, Zonguldak, Diyarbakır ve Adıyaman’daki törenler vardı..

Antalya’ya en fazla yatırım yapan ikinci bakanlık
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu toplu temel atma ve açılış merasimlerine iştirak etmek üzere Antalya’ya gitti. Antalya’ya en fazla yatırım yapan ikinci bakanlık olduklarını belirten Bakan Eroğlu, son 5 yılda Antalyalılara 1 milyar 700 milyon liralık 110 müjde verdiklerini, bu müjdeler arasında gölet, sulama tesisleri, fidan üretimi, bal ormanı, gelir getirici tür ağaçlandırma faaliyetleri gibi yatırımların olduğunu belirtti.

Antalya’yı barajlar ve göletler şehri haline getirdiklerini vurgulayan Prof. Dr. Eroğlu, kentte en fazla su ihtiyacı olan yaz aylarında yağışın az olduğunu ifade ederek, bu nedenle barajların ve göletlerin çok önemli olduğuna işaret etti.

Antalya’ya daha önce verdikleri 100 müjdenin 68’ini 18 ayda bitirdiklerini belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Eroğlu; “Bu müjdelerin toplam maliyeti 1 milyar 700 milyon lira. AK Parti olarak Antalya’ya 24 milyar lira yatırım yaptık. Bu yıl bu rakam 27 milyar liraya çıkacak. Bu yatırımdaki en büyük paylardan birisi bakanlığımıza ait” dedi.

Orman ve su işleri bakanı Veysel Eroğlu, bakanlık olarak son 14 yılda 148 milyar liralık yatırım yaptıklarını söyledi


Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu

Dere kenarındaki yanlış yapılar yıkılacak
Herkesin, dere kenarlarında yapacağı projesini DSİ’ye götürüp izin alacağını belirten Prof. Dr. Eroğlu, şöyle devam etti: “Başbakanlık genelgesi var. Dere kenarlarında yapılan ne kadar yanlış yapı varsa yıkıp geçeceğiz. DSİ’nin izin verdikleri haricinde yapılan bütün yapılar yıkılacak. Kusura bakmayın. Her seferinde millet zarar görmesin. Ne kadar yanlış yapılan köprü, menfez veya dere kenarında yapı varsa bunları yıkacağız. Kesinlikle bunun takipçisi olacağız. DSİ’den de görevli mühendisler bunu takip edecek. Artık acı yaşamak istemiyoruz. Sel baskınları yüreğimizi dağlıyor.”

Antalya’ya 19 baraj göleti yaptıklarını hatırlatan Bakan Eroğlu, sözlerine şöyle sürdürdü: “Antalya’ya inşaat halindekilerle 42 baraj, 48 gölet yapmış olacağız. 52 de sulama tesisini açtık. Bu yıl 13 tane daha açıyoruz. Toplamda 130 sulama tesisi yapacağız. Su olunca yılda 3 ürün bile almak mümkün. Çiftçinin büyük bir gelir artışı olacak. Antalya’da hiç dere ıslahı yoktu. Toplamda 82 dereyi ıslah ettik. 110 derenin ıslahına devam ediyoruz. 118’inin de projesini yapıyoruz. Bütün dereleri ıslah etmiş olacağız. Türkiye’de en çok dere ıslahı yaptığımız yer dünyanın incisi Antalya olacak.”

Akdeniz Gelişim Projesi ile Akdeniz’de 31 milyar 341 milyon liralık yatırım yapılacağını ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu; “Bu proje ile Antalya adeta uçacak. Bitiş tarihi de belli. Bitişini bakanlıkta herkes bilir. 31 Aralık 2019 saat 16.59’da bu proje tamamlanacak” diye konuştu.


Antalya

Zonguldak Doğa Turizmi Mastır Planı hazırlandı
Bakan Eroğlu, kömürün şehri Zonguldak’ta 203 milyon TL değerinde 12 tesisin temelini attı. En son 11 Haziran 2016 tarihinde Zonguldak’a geldiğini hatırlatan Bakan Eroğlu; “Bu sefer de 14 müjdeyle geldim. Filyos Vadi Projesi için çok çalıştım. Türkiye’nin en büyük limanı, serbest bölgesi ve sanayi bölgesi kurulacak” dedi. Zonguldak’ın doğa turizmine kazandırılması gerektiğine dikkat çeken Bakan Eroğlu; “Kömür, kara elmas tamam, ama bu yeterli değil. ‘Filyos Vadi Projesi dışında başka bir proje daha yapalım’ dedik. ‘Zonguldak Doğa Turizmi Mastır Planı’nı hazırladık. Gelin sizlere Trabzon’daki Uzungöl gibi 3 tane merkez kuralım. Burada da bu şekilde bir proje hayata geçirirsek, turistler buraya gelir” diye konuştu

14 yılda 148 milyar liralık yatırım yapıldı

Adıyaman’a bal ormanları yapılacak
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun Adıyaman’da da temelini attığı 8 tesisin toplam bedelinin 84 Milyon TL olduğu açıklandı. Bakan Eroğlu; “Akçalı Barajı ve Akçalı 2 Barajı bu barajlarla birlikte 6 bin 580 dekar alan gerçekten çok güzel bir şekilde modern sulama sistemleriyle sulanacak. Bizler Adıyaman’da sulama tesislerin en az 3 yıl ilgili firma tarafından işletilecek şekilde bir çalışma yapacağız. Dolayısıyla bu sulamalarda, Sincik Arıkonak Göleti ve sulaması yapılarak, burada bin 300 dekar arazi sulanacak. İl merkezi Beşpınar Mevkiinde Ziyaret Çayı 2. kısım, Çelikhan ilçesinde Çelikhan Çayı ve 8 nolu Kuru Dere ıslahı, Gerger ilçesinde de yerel ıslahlar yapılacak. Bir de burada kesin kararlıyız orman teşkilatı yeşillendirmek ve ayrıca gelir getirici ağaçlar dikilecek. Burada ilk defa biz başlatmıştık. Burası badem açısından oldukça önemli bir merkez. Ben hatta Adıyaman’ın bir badem üretim merkezi haline getirelim dedim” ifadelerini kullandı. Bakan Eroğlu aynı zamanda Adıyaman’da bal ormanlarının yapılacağını da müjdeledi.


Adıyaman

Diyarbakır artık terörle anılmayacak
Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın gündemindeki şehirlerden biri de Diyarbakır’dı. Diyarbakır’ın adının terörle anılmasını eleştiren Bakan Eroğlu; “Diyarbakır’a geldiğimde teröre rastlamadım. Çünkü kent artık tamamen terörden temizlendi. Artık huzur iklimi var. Bunu basının duyurmasını istiyoruz. Buraya millet artık gelsin. Her türlü desteği vereceğiz” dedi.

Diyarbakır’da yapılacak 167 milyon lira maliyeti olan 5 tesisin temelini atmak üzere kente genel Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu; “İnşaatı yapılan sulama tesisi 3 yıl işletecek ve parasını da devlet verecek. Böylece hiç arıza olmadan bu barajlardan çiftçilerimiz yararlanacak. Başlar Barajı sulama şebekesiyle 38 bin 200 dekar arazi sulanacak. Buradan çiftçilerin geliri ise yıllık 18 milyon. Kuruçay Barajı’nda ise yıllık 24 milyon gelir elde edilerek, 50 bin 300 dekar arazi sulanacak. Toprak muhafaza, rehabilitasyon ve yeşil kuşak çalışması, yaban hayatı kurtarma rehabilitasyon merkezi için tesisler kurulacak. Böylece buraya 167 milyon liralık bir yatırımla geldik” diye konuştu.


Diyarbakır

Hainler bu bölge halkının kalkınmasını istemiyor
Yapımı devam eden ve defalarca terör saldırısına uğrayan Silvan Barajı ile ilgili değerlendirmede bulunan Bakan Eroğlu, “Silvan Barajı ile ilgili çalışmamız devam ediyor. Silvan Barajı bölgeye hayat verecek en büyük barajdır. Atatürk Barajı’ndan sonra en çok alanı sulayacak baraj. Nedense hainler bu bölge halkının, kardeşlerimizin kalkınmasını istemiyor. Defalarca şantiyeden adam kaçırdılar. Baraj çalışmasında yer alan araç ve gereçleri yaktılar. Yolları kesip, bomba koydular. Tüm bunlara rağmen bölgedeki kardeşlerimiz için ne pahasına olursa olsun, bu projeyi yapacağız. Çünkü bunları başkaları için değil, buradaki kardeşlerimiz için yapıyoruz. Hainlere fırsat vermeyeceğiz” dedi.

Diyarbakır tamamen terörden temizlendi
Diyarbakır’ın terör algısının giderilmesi için basın mensuplarına çağrıda bulanan Bakan Eroğlu, kentte yaptığı ziyarette teröre rastlamadığını söyledi. Diyarbakır’ın inanç turizminde önemli bir şehir olduğunu aktaran Bakan Eroğlu, şöyle konuştu: “Burası güzel bir şehir. İnanç turizmi için çok önemli bir şehir. Mutlaka herkesin Diyarbakır’ı görmesi lazım. Herkesin bu Peygamberler Tabiat Parkı’na gitmesi lazım. Buradan bütün Türkiye’ye sesleniyorum. Gelin, buradaki peygamberlere Tabiat Parkı’nda dua edin. Basın mensuplarına sesleniyorum, Diyarbakır’ın terörle anılması algısını lütfen değiştirelim. Diyarbakır’a geldiğimde teröre rastlamadım. Çünkü kent artık tamamen terörden temizlendi. Artık huzur iklimi var. Bunu basının duyurmasını istiyoruz. Buraya millet artık gelsin. Her türlü desteği vereceğiz. Yatırımcı, sanayici ve iş adamı gelsin. Diyarbakır’ın bahtı açık. Zaman kaybetmesinler. Kentin tarih ve ilimin merkezi olduğunu yansıtalım. Basından bu konuda talepte bulunuyorum. Bizim yaptığımızı ister anlatın, ister anlatmayın, ama bu algıyı deştirmenizi rica edeceğim, lütfen bu konuda söz verin.”

Milli parklara orman köşkleri yapıyoruz
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, ilgili bakanlıklarla da koordineli olarak çalıştıklarını vurgulayarak, şunları kaydetti: “Biz, arazisi en çok olan bakanlığız. Özellikle ormanların ve yaylaların korunmasını önemsiyoruz. Kaçak yapılaşmadan sorumlu olması gereken belediyeler, mülki amirler, kaymakamların buraları kontrol etmeleri gerekir diye düşünüyorum. Yaylaları işgal ettiremeyiz. Geçmişte Yeşil Yol yapıyoruz, birkaç ağaç kesildi diye birileri kıyamet koparıyor. Yeşil Yol dediğimiz hiçbir ağaç olmayan yerden geçiyor. Mevcut yolların etrafına yemyeşil ağaçlandırmalar yapacağız. Özellikle Kaçkar Dağları Milli Parkı içinde Ayder Yaylası var. Bu yayla muhteşem bir yayla. Milli Parklar, TOKİ, valilik bir çalışma yaparak oranın mimarisine uygun şekilde dönüşüm yapacaklar. Derme çatma olamaz. Örnek bir çalışma hazırlayacağız. Ayrıca milli parkların içinde orman köşkleri yapıyoruz. Bunları planlı projelerle yapıyoruz. Karadeniz’de de tabiata uyumlu olarak yapıyoruz. Rastgele yapmıyoruz, estetiğe önem veriyoruz.”

Selma Şenol

Yorum yap

Takip Edin!