Emlak&Konut

Teşvikler artık tek çatıda

Teşvik mekanizmaları için illerde tek bir temas noktası olacak.

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, yatırım ortamını iyileştirmek için bürokrasiyi azaltacaklarını, bütün teşvik mekanizmalarıyla alakalı illerde tek bir temas noktası oluşturacaklarını söyledi.

Bunu da yakında gerçekleştireceklerini açıklayan Akdağ; “Bu sayede müracaat edeceksiniz ama kurum kurum dolaşmanıza gerek kalmayacak, biz sizin işinizi takip edeceğiz, birçok yere başvurmanız gerekmeyecek” ifadelerini kullandı.

Akdağ bürokrasi işlemleriyle ilgili yaptığı açıklamada; “Bazen bürokrasiyi çözmek için koyduğunuz kurallar yeni bürokrasiler oluşturuyor. Peki nasıl çözeceğiz? Bürokrasiyi azaltmanın en önemli husus olduğuna inanıyorum. Biz politikaya karar vericiler daha çok sahada olacağız. Mesela siz bir teşvik alacaksınız, bu teşvik için birkaç yerden evrak toplamanız, bunları belli bir yere götürmeniz ve o işin sonucunu beklemeniz gerekiyor. Bir ay sonra size şunu söyleyebilirler, bir evrakınız eksik. Bir ayınız gitti burada. O evrakı tamamladıktan bir ay sonra bir evrak eksiğiniz daha çıkabilir. Dolayısıyla bütün teşvik mekanizmalarıyla alakalı illerde tek bir temas noktası oluşturmak çok önemli. Bunu önümüzdeki günlerde gerçekleştireceğiz. Bu sayede müracaat edeceksiniz ama kurum kurum dolaşmanıza gerek kalmayacak, biz sizin işinizi takip edeceğiz, birçok yere başvurmanız gerekmeyecek. Yatırım ajansının işini kolaylaştıracak böyle bir yapı kurabiliriz” diye konuştu.

Akdağ, bu alanda ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ile çalışılması gerektiğini de sözlerine ekledi.


Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ

Genç nüfus için iş pratiği
Akdağ, Türkiye’nin genç nüfusunun, eğitim görürken iş yapma pratiğinin yükseltilmesi ve teorik eğitimleri çoğaltmak yerine işin pratiğini artırmanın gerekli olduğunu belirtti: “Bunun için Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Faruk Özlü ile görüştük. Özellikle OSB’lerin doğrudan öğrenci alacakları, yetiştirecekleri ve pratikte kullanabilecekleri OSB ile ilişkili meslek liselerinin sayısını artıracağız.”

 

Tuğçe Ağırlar

Yorum yap

Takip Edin!