Emlak&Konut

Yabancılara emlak alımında kolaylık

Bazı illerde, yabancı uyruklulara gayrimenkul satışı sırasında, ‘Askeri izin belgesi alma’ şartı kaldırıldı.

Genelkurmay Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü arasında yabancı uyruklu kişilere gayrimenkul satışını da ilgilendiren protokol imzalandı. Buna göre yabancı uyruklu kişilere gayrimenkul satışı yapılırken, bölgedeki askeri makamlardan da istenilen ‘uygundur’ belgesi kaldırılarak, yabancılara alımda kolaylık sağlandı.

Böylece Yozgat, Aydın, Aksaray, Adıyaman, Çankırı, Çorum, Isparta, Kahramanmaraş, Karabük, Kastamonu, Kırşehir, Nevşehir, Niğde, Samsun, Sinop, Uşak illerindeki satışlarda askeri belge istenmeyecek.

Yabancı uyruklu kişiler, yasal sınırlamalara uymak kaydıyla, Türkiye’de iş yeri veya mesken olarak kullanmak üzere, taşınmaz mal satın alabiliyorlar. Ancak farklı şehirlerde de olsa, yabancı bir kişinin Türkiye’de satın alabileceği taşınmazların toplam yüz ölçümü 30 hektarı geçemiyor.

Yabancıların taşınmaz alımı öncesinde, bölgedeki askeri makamlardan da izin alınması gerekiyor. Taşınmaz, güvenlik bölgesi içindeyse, satışa izin verilmiyor. Son olarak imzalanan protokol ile bazı illerde bu izin şartı kaldırılmış oldu.

Yabancılara satış yapılırken alınan özel güvenlik izninin emlakçılar ve inşaatçılar açısından büyük sorun oluşturduğu belirtildi. Geçen süre içinde birçok mağduriyet ve yabancıya satışlarda gözle görülür bir azalma yaşandığı kaydedildi. Tapu işlemlerinin izinlerin geç verilmesinden ve yazışmalardan dolayı çok uzun sürmesinin, birçok yabancı uyruklu vatandaşı mağdur ettiği, bu sıkıntıların talebi düşürdüğünün altı çizildi.

Yabancıya konut satışı KDV’siz
Yabancılara yönelik satışlara destek olmak amacıyla hükümet, yabancılara konut satışında KDV indirimini nisan ayında hayata geçirmişti. Yabancılar ile 6 aydan daha fazla yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları, satış bedelini yurt dışından getirilecek dövizle ödemeleri şartıyla, ilk aldıkları iş yeri ve konutta KDV ödemeyecek.

KDV istisnasından yararlanarak Türkiye’de konut veya iş yeri satın alanlar, bu gayrimenkullerini bir yıl satamayacak, bu konut ve iş yerlerini bir yıl içerisinde satması halinde, zamanında alınmayan vergi tahsil edilecek.

Günde 50 Konut Satılıyor
Türkiye’de son 4,5 yılda yabancılara 81 bin 754 konut satılırken, bu sayı günlük yaklaşık 50 konut satışına karşılık geldi.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, Ocak 2013 – Haziran 2017 döneminde yabancılara toplam 81 bin 754 konut satıldı. Özellikle 1 Nisan itibarıyla yabancıların konut alımında KDV oranını sıfırlayan düzenleme etkisini hissettirdi. Nisan – Haziran döneminde yabancılara konut satışı, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 18,6 arttı. Bu dönemde yabancılar 9 bin 595 konut satın aldı.

İstanbul’un ardından konut satışlarında ön plana çıkan diğer iller, 24 bin 605 ile Antalya ve 4 bin 850 ile Bursa oldu

İstanbul zirvede
İl bazında satış rakamları değerlendirildiğinde, son 4,5 yılda yabancılar en çok İstanbul’dan konut alımı gerçekleştirdi.

Bu dönemde İstanbul’da 24 bin 813 konut yabancıların olurken, bu sayının toplam satışlar içindeki payı yüzde 30 olarak kayıtlara geçti. Özellikle İstanbul’da Haziran ayında satılan konut sayısının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 78 artış göstermesi dikkati çekti. İstanbul’un ardından konut satışlarında ön plana çıkan diğer iller ise 24 bin 605 ile Antalya ve 4 bin 850 ile Bursa oldu.

Arapların ilgisi yoğun
Konut satın alanların uyrukları açısından bakıldığında, söz konusu sınıflandırmaya göre istatistiklerin yayımlandığı 2015 yılından itibaren Suudi Arabistan, Kuveyt ve Irak vatandaşları sürekli ilk 3 sırayı paylaştı. Ocak 2015 -Haziran 2017 döneminde Iraklılara 8 bin 909, Suudilere 6 bin 107, Kuveytlilere 4 bin 672 konut satıldı. Avrupalılar arasında ise Türkiye’den en çok konut alanlar 3 bin 860 ile Ruslar oldu. Bu ülkeyi 2 bin 204 konutla İngilizler, bin 884 konutla Almanlar izledi.

“Eylül ayında talep daha da artacak”
Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Konfederasyonu Başkanı Ali Taylan, özellikle Haziran ayında yabancılara satışlardaki artışa dikkati çekerek, Arap ülkelerinden yatırımcıların piyasada etkin olduğunu söyledi. Yabancılara konut satışında son dönemde İstanbul, Bursa, Sakarya gibi illerin yanı sıra Trabzon gibi Karadeniz bölgesi illerine de talebin arttığını dile getiren Taylan, Arapların sadece konut edinmek için değil yatırım amaçlı olarak da satın alım gerçekleştirdiklerini belirtti.

Taylan, yılın kalan bölümünde talebin nasıl seyredeceğine ilişkin beklentisini de aktarırken, “Hükümetimizin yabancılara konut satışında KDV’yi sıfıra indirmesi piyasayı canlandırdı. Bu düzenlemenin de katkısıyla bilhassa Eylül ayında gerek yerlilerin, gerekse yabancıların talebinde artış olacaktır” dedi.

Ocak 2013 – Haziran 2017 döneminde yabancılara satılan konut sayıları şöyle:

Yıllar Konut sayısı

2013 12.181

2014 18.959

2015 22.830

2016 18.189

2017 Ocak – Haziran: 9.595

Genel Toplam: 81.754

Tuğçe Ağırlar

Yorum yap

Takip Edin!