Emlak&Konut

Yılda 10 milyon kişinin tercihi tema parklar

Türkiye’de en büyük 10 tema park, yılda 436 milyon kişiyi ağırlıyor ve bu parkları yılda yaklaşık 10 milyon kişi ziyaret ediyor.

Türkiye eğlence parklarıyla 1996 yılında Tatilya ile tanıştı. Tatilya’nın 2006 yılında kapanmasının ardından özellikle İstanbul’da 100 milyon euro’ları aşan yatırımlarla birçok temalı park açıldı.

Fakat dünyayla kıyaslandığında Türkiye hâlâ emekleme döneminde. Dünyada tema parkları veya temalı parkları yılda yaklaşık 2 milyar kişi ziyaret ederken, Türkiye’de en büyük 10 tema parka sahip firmalar yılda 436 milyon kişiyi ağırlıyor. Türkiye’de bulunan 10 tema park, yılda yaklaşık 10 milyon kişi ziyaret ediyor.

Türkiye’de bu alandaki potansiyeli gören yatırımcılar her yıl yüzde 40 oranında büyüme bekliyor. Dünyada 2020 yılında ziyaretçilerin tema parklarda 44.3 milyar dolar harcama yapması öngörülüyor. Türkiye’de ise ziyaretçiler halen yılda yaklaşık 100 milyon dolar harcama yapıyor.

Tema Park turizminde lider ülke Amerika. Tema park kültürü 1950’lerde başlayan Amerika’da tema parklar yıllık 150 milyon ziyaretçi ağırlıyor.

Yıllık yüzde 30 büyüme cezbediyor
Türkiye eğlence sektörünün büyüme oranlarında dünyada 12’nci sırada. Yatırımcılar, ziyaretçi sayısında her yıl yüzde 30 ile yüzde 40 arasında büyüme öngörüyor. Tema parkların günlük ziyaretçi sayısı 2 bin 700’ü buluyor, fakat özellikle bayramlarda bu sayı 15 bine kadar çıkıyor. Yabancı turistlerin oranı ise yüzde 30’larda. Sadece özel sektör değil, Ankara, Bandırma Büyükşehir Belediyeleri ve Karşıkaya Belediyesi gibi Türkiye’nin farklı şehirlerindeki belediyeler de vizyon projeleri doğrultusunda farklı konseptlerde tema park projeleri hayata geçiriyorlar.

Vialand Genel Müdürü Cenk Hayırlıoğlu

Habertürk gazetesinin konuya ilişkin haberinde, Avrupa’daki 800 tema park arasından 2015 yılının en iyi 5’inci tema parkı seçilen Vialand’in 300 milyon Euro yatırım değerine sahip olduğuna dikkat çekiliyor. Vialand Tema Park 120 bin metrekarelik bir alanda konumlanıyor. İçerisinde macera, efsane, oyun dünyası olmak üzere 3 farklı dünya mevcut. Yetişkinlerin ve çocukların, birlikte eğlendiği Vialand’da, 3 saniyede 110 kilometre hıza çıkan, dünyanın en iyi 4’üncü roller coaster’ı seçilen ‘Nefes kesen’ ve 20 milyon dolarlık yatırımla, özel olarak 4 bin metrekarelik bir alana kurulan, ‘Fatih’in Rüyası’ gibi 30’u aşkın ünite mevcut.

İstanbul Akvaryum İcra Kurulu üyesi Dilek Çapanoğlu

Ayda ortalama 148 bin kişinin ziyaret ettiği Vialand, yıl sonunda 1.5 milyon ziyaretçiyi hedefledi. Vialand Genel Müdürü Cenk Hayırlıoğlu önümüzdeki 2 yıl içinde 3 milyon’u aşkın ziyaretçi ağırlamayı hedeflediklerini söyledi.

Dünyada Amerika, Çin, Pasifik ülkeleri ile Avrupa ülkeleri tematik akvaryum sayısında ilk sıradalar. İstanbul Akvaryum’un Amerika ve Avrupa’daki akvaryumların ziyaretçi sayılarıyla yarıştığını aktaran İstanbul Akvaryum İcra Kurulu üyesi Dilek Çapanoğlu, kimi sezonlarda ilk sıralara yerleştiklerini söyledi.

Çapanoğlu, İstanbul Akvaryum’a 110 milyon dolarlık yatırım yapıldığını, buna ilave olarak 5 milyon dolarlık kara ve deniz canlısı transfer edildiğini dile getirdi. Dilek Çapanoğlu, ayda ortalama 100 bin kişiyi ağırladıklarını bu yıl toplam 1.5 milyon kişinin ziyaret etmesini beklediklerini de söyledi.

Viaport Marina’da hizmet veren ViaSea eğlence kompleksi, tema parkı, akvaryumu, oyun salonunu, bowlingi ve sinemayı bir arada sunuyor. Yatırım maliyeti 150 milyon dolar olan kompleks ayda ortalama 125 bin kişiyi ağırlıyor.

Yılda ortalama 1.5 milyon kişi ağırlayan tesisin hedefi bu rakamı 2 milyon kişiye çıkarmak. İçerisinde 28 farklı ünite bulunan ViaSea Tema park, sahip olduğu pek çok ödülün yanı sıra Avrupa’nın en büyük 5. roller coaster’ından biri olan Red Fire’a ev sahipliği yapıyor. ViaSea Akvaryum ise 12 bin deniz canlısını meraklıları ile buluşturuyor.

Antalya’nın turistik bölgesi Belek’te Rixos World Parks & Entertainment bünyesinde kurulan The Land of Legends Theme Park içinde 70’den fazla kaydırak bulunuyor. Parkta yer alan sörf havuzunun yanı sıra, dalga havuzunda dalgaların boyu 2 metreyi buluyor. Parktaki 43 metre yüksekliğinde Typhoon Coaster, 525 metre uzunluğunda bir platforma sahip. Çocuklar için özel yapılan aktivite alanı ve kaydıraklar, mini hayvanat bahçesi ilgi gören yerlerin başında geliyor. The Land of Legends Theme Park’ı Rus turistler başta olmak üzere İran ve Arap ülkelerinden gelen tatilciler ziyaret ediyor.

Türkiye eğlence sektörünün büyüme oranlarında dünyada 12’nci sırada

Tema Park Nedir?
Tema park veya eğlence parkı, belli bir temaya dayanan, yaygın bir alanda açık ve kapalı alanlarda yer alan, farklı eğlence tesislerinden oluşan eğlence merkezidir. Tema parklarında genelde oldukça kalabalık insan gruplarına hitap eden farklı sayıda ve amaçta eğlence yeri, roller coaster ve diğer etkinlikler yer alır.

Ankara’nın tema parkı rekorlar kitabına girecek
Başkent Ankara’da 100 bin metrekare kapalı alan, 1 milyon 100 bin metrekare açık alan olmak üzere toplamda 1.2 milyon metrekare ile dünyanın en büyük tema parklarından biri inşa ediliyor. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, tema parkta bin 217 adet oyuncağın yer alacağını belirterek; “Dünyanın en ünlü tema parklarında 3-4 adet roller coaster bulunurken, ANKA Park’ta 14 adet roller coaster bulunacak ve Universal Studio Sinema Sistemi ile ziyaretçiler keyifli vakit geçirecekler. Dünyanın en çeşitli ve en gerçekçi dinozorları ANKA Park’ta yer alacak. Aynı zamanda 70 metrelik dev dinozorla ANKA Park olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na giriyoruz” dedi.

Dünyadaki Belli Başlı Eğlence Parkları

Europa-Park – Almanya
Europa Park Almanya’nın en büyük, Avrupa’nın ise 2. en büyük tema parkı. Bünyesinde 12 dev roller coaster bulunan park 2013 yılında 4.9 milyon ziyaretçi ağırlamış.

PortAventura – İspanya
PortAventura Barselona’da yer alıyor. Yılda ortalama 4 milyon ziyaretçi ağırlayan park Avrupa’nın 6. en büyük tema parkı. Aynı zamanda bünyesinde Avrupa’nın en büyük su parkını da bulunduruyor.

Tivoli Gardens – Danimarka
1843’te kurulan park dünyanın en eski 2. tema parkı. Avrupa’nın en çok ziyaret edilen 4. tema parkı olarak sıralamada yer alıyor Tivoli Gardens.

Disneyland Park – Fransa
Paris yakınında bulunan Disneyland Park (aynı zamanda Euro Disneyland olarak da anılıyor) yılda 10 milyondan fazla ziyaretçi ağırlıyor ve Avrupa’nın en popüler tema parkı olarak geçiyor.

Gardaland Park – İtalya
Bu parkın adı aslında Gardaland Resort. 1975’te kurulan park bünyesinde büyük bir su parkı ve bir de otel bulunuyor. Yılda 3 milyon ziyaretçi ağırlıyor.

Tuğçe Ağırlar

Yorum yap

Takip Edin!