Emlak&Konut

Gelişen Çekmeköy inşaatçıların radarında

İstanbul’un genç ilçelerinden Çekmeköy, bir yıl içinde metroya kavuşacak. Ulaşımı rahatlatacak bu hamle öncesinde, markalı konut üreticileri bölgeye büyük yatırımlar yaptı.

Çekmeköy henüz ulaşım konusunda gelişme göstermeden önce, büyük inşaat firmaları bölgeyi keşfetti. Ağaoğlu, Nef, Sinpaş, Tepe İnşaat şimdilik bu yeni eğilimin öncüsü gibi görünüyor. Üstelik söz konusu şirketlerin satışa yeni çıkan projelerinden gelen satış haberleri, lokasyon tercihinin müşteriler tarafından da onaylandığını gösteriyor. Çekmeköy konut stoku konusunda İstanbul’un en genç ilçelerinden biri. Gayrimenkul veri analizi platformu Endeksa’nın araştırmasına göre, ortalama konut yaşının 12 olduğu İstanbul’da, konutta en yaşlı ilçelerin başında 26 yıl ortalamayla Fatih gelirken, Çekmeköy, Arnavutköy, Sultanbeyli ve Tuzla ile birlikte 6 yıllık ortalamayla kentin en genç ilçeleri arasında gösteriliyor. Üstelik son dönemde markalı konut projesi üreten şirketlerin yatırımlarının buraya doğru yönelmesi, kentte genç bina stokunun artacağını gösteriyor. Çekmeköy’ün yıldızını parlatan nedenler arasında, bakir olması ve doğası kadar yakın zamanda metro ile tanışacak olması da geliyor. İstanbul’un yeni Belediye Başkanı Mevlut Uysal yakın zamanda bu konudaki müjdeyi verdi. Üsküdar-Ümraniye metrosunun bir ay içinde açılacağını söyledi. Metronun bitmek üzere olduğunu anlatan Uysal, “Üsküdar-Ümraniye Metromuzun, tahmin ediyorum ki önümüzdeki 1 ay içinde açılışını yapmış oluruz. Deneme sürüşleri tamamlandı, sertifikalar alınmak üzere” dedi.

Her ölçekte proje bulmak mümkün

Ulaşım imkanlarının giderek arttığı Çekmeköy’de farklı ölçekte birçok proje yer alıyor. Daha çok konut projeleri ile öne çıkan Çekmeköy’de ortalama metrekare fiyatı 2 bin 800 lira olarak ortaya çıkıyor. İlçede konutların ortalama geri dönüş süreleri 24 yıl. 3. Köprü bağlantı yolları, Üsküdar-Çekmeköy metro hattı ve Kuzey Marmara Otoyolu gibi ulaşım projeleriyle gayrimenkul yatırımı açısından Anadolu Yakası’nın en gözde bölgelerinden biri konumunda. Pek çok firmanın yeni yatırım güzergahı olan ilçede pek çok yatırımcı yer alıyor. Firmaların ilk tercihi konut projeleri olurken, mevcut geniş arazi yapısı sayesinde büyük ölçekli gerçekleşen projelerin yanı sıra, küçük ve orta ölçekli yatırımlar da yapılıyor. İlçeye dönük bu yatırımlara öncülük edenler ise Ağaoğlu, Nef, Sinpaş ve Tepe İnşaat gibi büyük markalı üreticiler oldu.

Ağaoğlu’ndan Önemli Yatırım

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, son dönemde emlak piyasasında yaşanan sıkışıklığa rağmen, Çekmeköy’de önemli bir yatırım yaptı. Yıllar önce aldığı arsaya Çekmeköy Park isimli yeni bir proje geliştiren Ağaoğlu, bu projeyle daire sahipleri, tedarikçi ve çalışanlarına servet transferi yaptıklarını söyledi. Ağaoğlu, “Şu anda 150’nin üzerinde kişi para yatırıp sözleşmesini yaptı. Toplam 738 dairemiz var. İddia ediyorum ki bu ay içerisinde bu projenin de satışını tamamlarım” diye konuştu. Daha önce Ümraniye, Çekmeköy bölgesinde 5 proje yaptıklarını ve Çekmeköy Park projesinin 6. projeleri olduğunu belirten Ağaoğlu, “Burada 20-30 sene önce aldığım epey arazi var. Bu bölgede daha çok proje yapacağız” dedi.

İnşaat maliyeti 400 milyon lira

Verilen bilgiye göre, Çekmeköy Park projesinin inşaat maliyeti 400 milyon lira. Proje 738 daireden ve 30 bin metrekarelik alışveriş merkezi denebilecek bir zeminde yer alan lüks mağazalardan ve yiyecek içecek ünitelerinden oluşuyor. Projede A, B ve C gruplarından oluşan 3 çeşit ve 15 katlı 13 blok bulunurken, A bloklarda 4+1, B bloklarda 3+1, C bloklarda 2+1 ve 1+1 daire tipleri yer alıyor. Proje Ağaoğlu’nun kendi mimarlarından oluşan 40 kişilik ekip tarafından tasarlanırken, projenin yakınında metro, hastaneler, markalı eğitim kurumları ve AVM’ler bulunuyor. Projenin ortalama metrekare fiyatı 7 bin 500 lira olarak belirlenirken, bu fiyat üzerinden yüzde 25 lansman indirimi uygulanıyor.

Sinpaş’tan 330 milyon TL yatırımla Gökorman

Gayrimenkul sektöründeki 43 yıllık deneyimi ile daima yeniliklere öncülük eden Sinpaş, Anadolu Yakası’ndaki 18. projesi Gökorman ile yine yepyeni bir konsepte imza atıyor. 330 milyon TL yatırım bedeli ile Gökorman, yeşil ve modern mimarisiyle dünyanın en güzel kentlerinden İstanbul’a yakışacak bir proje olarak hayata geçmeye hazırlanıyor. Şile yolu üzerinde yükselecek Gökorman ağaçlarla çevrili katları, Türkiye’de ilk kez gökyüzüne uzanan yeşil mimarisiyle dikkat çekiyor. 1+1 daireden 4+1 daire tipine kadar farklı seçeneklerle planlanan Gökorman’da yer alan ev tiplerinin yüzde 70’i 100 metrekareden büyük dairelerle ailelere seslenirken, geri kalan daireler ise iş merkezlerine ve metroya yakınlığı ile genç profesyonelleri hedefliyor.

Yatırımcıya giderek artan değer kazandıracak

Projenin tanıtımında konuşan Sinpaş GYO Genel Müdürü Seba Gacemer, “Sinpaş’ın farkı; kimsenin girmeye cesaret edemediği yerlere girip, oraları cazibe merkezi haline getirmek. Bundan 40 yıl öncesinin Türkiye’sinde ev inşa etmek, adeta ustaların elinde olan, küçük ve bireysel girişimlerdi. O dönemde kurumsal firmalar hele hele ülke düzeyinde markalaşmış kurumlar yoktu. Sinpaş, böyle bir ortamda marka projelerle yazlık evler ve siteler yapma hedefi ile yola koyulan ilk şirket oldu” ifadelerini kullandı. Gacemer, projenin özgün mimarisiyle İstanbul’a nefes aldıracağını ifade ederek, “Pencerenizi gökyüzü ve orman manzarasına açacağınız Gökorman’da doğanın güzelliklerine komşu olacaksınız. Cephesinde taşıdığı 200 ağaç ve 2 binden fazla peyzaj bitkisiyle yılda 4 tona yakın karbonu oksijene dönüştürecek Gökorman size nefes aldıracak. Yatırımcısına da giderek artan değer kazandıracak” diye konuştu.

Nef Çamlıtepe’de tüm evler satıldı

Nef Çekmeköy Çamlıtepe’deki 474 konutun tamamı 2 günde satıldı. Nef İcra Kurulu Başkanı Erden Timur, son 3 yıldır konut satış adedi ve ciro bazında sektör lideri olduklarını belirterek, yeni Nef Çamlıtepe projesiyle bir rekora imza attıklarını söyledi. Erden Timur, şu bilgileri verdi: “Çekmeköy’de toplam 1,2 milyar liralık proje değerine sahip üç ayrı proje, hem aileler hem de yatırımcılar için ayrıcalıklı bir yaşam ve yatırım fırsatı sunacak. İstanbul’un yeni yaşam ve eğitim vadisi Çekmeköy’de yapılacak üç ayrı projenin ilk ayağı olan Nef Çamlıtepe’deki 474 konutumuzun tamamı hafta sonunda satıldı. 2 günde 260 milyon liralık satış sektörün geleceği için ümit verici.” Tepe İnşaat bölgede Tepe Aura projesine başlıyor. Tepe İnşaat Genel Müdürü Atila Oğuz, “İstanbul Çekmeköy – Ömerli’de Tepe Aura adıyla yapacağımız projede 16 apartmanda 98 konut olacak. Bu projemizin alanında yer alan 160 yıllık bir meşe ağacına zarar vermemek adına tüm altyapıyı ona göre ayarladık. Bahçeli teras evlerden oluşan projemiz 100 milyon liralık bir yatırım. Kendi arsamızda yapacağımız proje gelecek ayın başında satışa çıkacak. Fiyatların 700 bin TL – 1 milyon 900 TL arasında değiştiği proje, İstanbul’daki ikinci projemiz” açıklamalarını yaptı. 3. Köprü bağlantısının hemen yanında, başlayan Tepe Aura projesi 160 yıllık dev meşe ağacının çevresinde konumlanıyor. Projede, her pencereden yeşil görünüyor, villa konforu ve ferahlığı dairelere taşınıyor.

Anadolu Yakasına ikinci Çamlıca geliyor

Başkanlığını Ahmet Poyraz’ın yaptığı Çekmeköy Belediyesi yeni proje ve yatırımlarla ilçenin sosyal hayatını zenginleştiriyor. Belediyenin İstanbul Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle, Merkez Mahallesi’nde deniz seviyesinden 270 m yüksekliğindeki tepeye yaptığı ve Anadolu Yakası’nın ikinci Çamlıca’sı olarak nitelendirilen Çekmeköy Seyir Tepesi çalışmaları sürüyor. Tesis çalışmaları bittiğinde Seyir Tepesi’nin içerisinde; park ve yeşil alanlar, hobi bahçeleri, tematik yürüyüş parkurları, tenis kortu, bisiklet parkuru, biyolojik gölet, futbol ve basketbol sahası, bulunacak. İstanbul ve Çekmeköy manzarasına sahip seyir kulesinin yapımında da son aşamaya gelindi. Artan nüfusa bağlı olarak mahallelere yeni kültür merkezleri kazandırmak için çalışmalar da başladı. Üç yeni kültür merkezinin projelendirildiği hazırlık çalışmalarında sona gelindi. Yeni kültür merkezleri; Şahinbey Caddesi, Hamidiye ve Çamlık Mahalleleri’nde yapılacak. Çekmeköy Kültür Merkezi Doğa Parkı’nın girişine yapılacak ve 11 bin metrekare üzerine inşa edilecek. Merkezin içerisinde; tiyatro salonu, konferans salonu, cep sineması ve sahneler yer alacak. Merkezin alt katları bölge halkının kullanımına sunulmak üzere otopark olarak tasarlandı. Genç, yaşlı birçok mahalle sakininin, eğitim ve hobi kursları için kullandığı Hamidiye Kültür Merkezi yıkılarak kısa zaman içinde yeniden yapılacak. Çamlık Mahallesi’nde bilgi evi olarak kullanılan eski bina yıkılarak yerine yeni bir kültür merkezi tesisi yapılacak. 3600 metrekare toplam alana sahip olacak yeni tesiste; kütüphane, derslikler, atölyeler ve zemin altı otoparkı olacak. Öte yandan ilçeye Uzay Teknolojileri Merkezi geldi. Özellikle lise çağındaki bilimle ilgilenen gençleri teşvik etmek için kurulan Yenilik Akademisi çalışmaları kapsamında Bilim Olimpiyatları düzenleniyor. Bu olimpiyatların geçen yılki ödül törenine Nobel Ödüllü Bilim adamı Aziz Sancar da misafir edilmişti. Şimdi bu kapsamda yeni bir adım daha atıldı ve Uzay Teknolojileri Merkezi açıldı.

Selma Şenol

Yorum yap

Takip Edin!