Emlak&Konut

Bitcoin ile Ankara’da daire satılıyor

Sanal para birimi Bitcoin, gerçek paranın yerini almaya bir adım daha yaklaştı. Bitcoin ile gayrimenkul satışı gerçekleşiyor.

ABD Teksas’ta sanal para birimi Bitcoin ile ilk satış gerçekleşirken, İngiltere merkezli bir inşaat firması da Dubai’de yapacağı bin 133 dairelik lüks projedeki 653 daireyi, değeri bu yıl yüzde 400 artan sanal para birimi Bitcoin ile satacağını açıkladı. 22 hektar alana yapılacak ve iki adet kule ile bir alışveriş merkezinden oluşan projeye dahil olmak isteyenler ödemelerini Bitcoin ile yapabilecek. 2017 yılında yüzde 400 civarında yükselen Bitcoin’in birim fiyatı 4 bin 500 – 5 bin dolar arasında değişiyor. Hiçbir yatırım aracının ulaşamadığı bu muhteşem getiri herkesin ilgisini çekiyor. Artık finansal okuryazarlığı olsun olmasın herkes Bitcoin’i ismen de olsa biliyor. Dijital dünyanın temsilcilerine göre çok uzun değil, hatta orta vadede Bitcoin dünyanın rezerv para birimi ABD Doları ve Avrupa para birimi Euro’nun tahtına oturacak. Kurumsal tarafta Bitcoin’e hazırlıklar başlamış durumda. Örneğin ABD Sermaye Piyasası Kurulu (SEC) “Bitcoin’i kabul ediyorum” dedi. Ancak kurum ‘Bu bir para değil emtiadır’ şartı koyuyor. Buna karşın Japonya bitcoin ve tüm kripto para birimlerini para olarak kabul ediyor. Diğer ülkeler ise bu konuda henüz bir açıklama yapmış değil. Sonuçta hala Bitcoin para birimi mi, yoksa yatırım aracı mı konusunda alınmış herhangi bir ortak karar yok.

BItcoIn Nedir?

Bitcoin kavramsal olarak aynı anda iki şeydir. İlki, kanuni para statüsüne sahip herhangi bir fiziksel karşılığı olmadan kullanılan hesap birimi anlamına gelen dijital bir paradır. İkincisi, para arzı üzerindeki devlet tekelleriyle mücadeleye yönelik özel teşebbüs tarafından sağlanan bir paradır. Bitcoin işlemleri, merkez bankaları veya devlet kurumları gibi geleneksel finansal oyuncular ile ilgili işlemler değildir. Satoshi Nakamoto takma adıyla faaliyet gösteren kimliği gizli bir bilgisayar korsanı, dünyanın ilk dijital parası olan Bitcoin’i 2009 yılında ortaya çıkardı. Çin’den para kaçırmak isteyen ancak para transferi yapamayanlar için, mecburiyetten ortaya çıkmış bir dijital ödeme aracı olmasına rağmen, Bitcoin elektronik ticarette aracılara duyulan ihtiyacı ortadan kaldıran; devlet müdahalesinin kalıcı olarak yasaklandığı ve gereksiz kılındığı bir değişim aracı olarak kamuoyuna sunulmuştur. Bitcoinler, müzik ve metin dosyasına benzer bilgisayar dosyalarıdır. Yok edilebilir ya da tıpkı nakit para gibi kaybedilebilirler. Kişisel bir bilgisayardan üretilir ya da bir çevrimiçi servise tevdi edilirler. Hem mal, hem de hizmet satın almak için kullanılabilirler. Bitcoinler, tam anlamıyla bilgisayar dosyalarıdır, harcamak için bir kullanıcıdan diğerine gönderilmesi gereklidir, tıpkı e-posta göndermek gibi.

BItcoInler nasıl elde edilir?

Bitcoin elde etmenin 3 yolu vardır. Birincisi, kullanıcılar Bitcoinleri dolar ve euro gibi satın alabilirler. Bitcoinlerin fiyatı diğer para birimleri karşısında dalgalanır ve arz ile talebe göre belirlenir.
İkincisi, geleneksel para birimlerinde olduğu gibi kullanıcılar Bitcoinleri bir mal veya hizmet karşılığında elde edebilirler. Son olarak, kullanıcılar Bitcoinleri ‘madencilik’ denilen bir süreç sonucunda üreterek elde edebilirler. Mübadele aracı, hesap birimi ve ortak değer ölçüsü olması ve tasarruf aracı olarak fonksiyonlarını yerine getirebilen Bitcoin’in olumsuz yönü ise, ne altın gibi kendi doğasından gelen bir değere sahiptir, ne de emtia satın alma gücünü ifade eden bir şeye dayanmaktadır. Çin’de kara para aklamak için ortaya çıktığı iddia edilen Bitcoin’in, bugün itibarıyla dünya piyasasındaki varlığı 84 milyar dolara ulaştı. Birçok alışveriş için sanal para görevini görmektedir. Türkiye’de yazılım hizmetleri, bilgisayar, eczane, inşaat, turizm, yiyecek içecek hatta internet üzerinden kişisel satışlarda bile artık Bitcoin kullanılmaktadır. Bitcoin’in ortaya çıkma nedeni olan Çin’de söz konusu dijital para yasaklanmış durumdadır. 1 Bitcoin’in karşılığı yaklaşık 4.000 dolar olup, bunun Türk Lirası karşılığı ise ortalama 14.000 TL’dir. Türkiye’de 2017 yılı itibarıyla 3 büyük Bitcoin şirketi mevcuttur. Bitcoin ve onun gibi diğer dijital para birimlerinin gelecekte e-ticaretin önemli oyuncuları olması beklenmektedir ancak sorunlar ortaya çıkmadan önce, geleceğe nasıl hazırlanılacağının düşünülmesi gerekmektedir.

BItcoIn İçin Adres

Bitcoin adresi sizin bitcoin ile ödeme alabilmeniz için ihtiyaç duyduğunuz tek şeydir. Bu adreslerin en önemli farkı her işlem için sadece bir kere kullanılabilmesidir.
BTC bir bitcoin için kullanılan ortak bir semboldür. XTB simgesi de kullanılıyor. Cüzdan, Bitcoin ağındaki gerçek cüzdanınızdır. Cüzdanınız, blok zincire girmesi için bitcoinlerinizi harcamanıza yarayacak özel anahtar (ya da anahtarları) içerir. Her bitcoin cüzdanı size kontrol ettiği toplam bitcoin bakiyesini göstererek istediğiniz kişiye istediğiniz miktarda gönderim yapabilmenizi sağlar. Ancak siz bu paranız kadar harcama yapabilirsiniz. Bit: Bitcoin’in kullanılan bir alt-ünitesini belirlemek için kullanılır. 1.000.000 bit 1 bitcoin’e eşdeğerdir. Bitcoin’in yatırım aracı olarak yıldızı parlamaya başladı. Yıla 997.75 dolar seviyesinden başlayan bitcoin, 5.220 dolara kadar çıktı. Buna göre yılbaşında 1 bitcoin satın alan bir kişinin dolar bazında kazancı yüzde 400’ü aştı.

NASIL İŞLEM YAPILIYOR?

Bu kurumlarda işlem yapmak içinse öncelikle hesap açmanız gerekiyor. Tabii işlem öncesi bitcoinler blockchain’deki aracı kuruntunuzun cüzdanına, TL’ler ise banka hesaplarına yatırılıyor. Ardından aracı kuruntunuza alım veya satım emri veriyorsunuz. İşlem biçimi ise Borsa İstanbul’a benziyor. Bitcoin almak isteyenlerin emirleri tahtalarda en iyiden en kötüye doğru sıralanıyor. Satış yapmak isteyenlerin emirleri de yine aynı şekilde en iyiden en kötüye doğru yer alıyor. Burada bazı yatırımcılar emirlerini tahtaya yazarken, bazıları tahtadaki fiyatlardan alım veya satım yapıyor. Satın aldığınız ya da çıkarttığınız Bitcoinleri ayrıca internet üzerinden harcayabilir ya da alışveriş yapabilirsiniz. Bizim ülkemizde henüz olmasa da dünya üzerinde Bitcoin’i kullanan mağazalar ve restoranlar mevcut. Son verilere göre Bitcoin’in dünyadaki piyasa değeri 86 milyar doları da aştı. Ülkemize baktığımızda ise bugün Türkiye’de Bitcoin dışında başka kripto para birimi işlemi gerçekleşmiyordu. Şifrelenmiş dijital para birimi bitcoin ve arkasındaki sistem blockchain teknolojisinin, özellikle emlak alım satım ve kiralama işlemlerini daha güvenli hale getireceğini söyleyen Zingat.com CEO’su Ahmet Kayhan; “Blockchain teknolojisi, açık mimari yapısı ve genel kabul görmüş protokol çerçeveleri emlak işlemlerinin hızlandırılması, maliyetlerin düşürülmesi ve sahtekârlıkların önlenmesinde büyük avantajlar sağlayacak” dedi.

Sırada Türkiye Var!

Bitcoin aracılığıyla ilk gayrimenkul satışı ABD’nin Teksas eyaletinde gerçekleşti. Şimdi de sırada Türkiye’deki gayrimenkul sektörü var. ABD’nin Teksas eyaletinde gerçekleşen satışta, alıcı ve satıcı taraf arasındaki para transferi bitcoin ile yapıldı. Gayrimenkulün tam tutarını bitcoin cüzdanı üzerinden aktaran taraflar, kısa sürede tamamlanan işlemin ardından el sıkıştı. Uzun zamandır Bitcoin’e yatırım yaptığı söylenen alıcının gayrimenkul ücretini elektronik cüzdanı vasıtasıyla iletmesinin ardından, satıcı kendine ulaşan tutarı Amerikan dolarına çevirerek kişisel banka hesabına yatırdı. Gayrimenkulün alıcısı ve satıcısı arasındaki para transferinin Bitcoin ile gerçekleşmesi, kripto para birimlerinin yaygın biçimde kullanılacağının da bir göstergesi olarak yorumlanıyor. Türkiye’de de benzer bir hamle söz konusu. Ankara Beytepe’de yükselen MiaVita isimli gayrimenkul projesinin daireleri bitcoin ile satın alınabilecek. İnşaat firmasının sahibi olan Erdal Daldaban, “Son dönemde izlediği değer güzergahıyla Türk yatırımcısının da ilgisini çeken ve yatırımlarını böyle değerlendiren müşterilerimizin dikkatini çekebileceğimizi düşünerek bitcoin ile satış yapmaya karar verdik. Bu dijital para birimleri içinde en kayda değer ilerleyişi bitcoin sağladı ve Türk yatırımcısının ilgisini çekti” diye konuştu. Bitcoin herhangi bir Merkez Bankası’na bağlı olmadığı için konvansiyonel para birimlerini kontrol eden para poltikalarından bağımsız ve kendi mecrasında hareket ediyor. Milyarlarca dolar değerindeki bitcoinleri küçük bir hafıza kartında ya da elektrik cüzdanda bile taşıyabiliyorsunuz.

Sektör ne diyor?

Dünyada merak uyandıran bu para sisteminin Türkiye’ye ilk yansımaları geldi. Genellikle sistemin Türkiye’de yaygınlaşabileceği düşünülüyor. Ancak sektörün önemli aktörleri şu anda Bitcoin kullanılmasının erken olduğunu dillendiriliyor. GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin de benzer ifadelerle destek verdi. “Düzenleme ve kontrol yapılmadan kullanılması sistemi suistimale ve birçok maniplasyona açık hale getirebilir” diyen Yetgin, buna rağmen sistemin yaygınlaşmasının çok uzun bir süreç almayacağını belirtiyor. Kamunun bu konuda bir düzenleme yapması halinde Bitcoin’in yaygın kullanım alanı bulacağını ifade eden Yetgin, güvenlik önlemleri alındığında gayrimenkul sektörünün sürece hızlı reaksiyon vereceğini söylüyor. KONUTDER Başkanı Altan Elmas da konuyu şöyle değerlendiriyor: “Çok yeni bir para ve ödeme sistemi. Geleceğe dair kalıcı olup olmayacağı konusunda Merkez Bankası’nın, devletlerin tavrı önemli. İleriki yıllarda yaygınlaştıkça bir ödeme aracı olarak kullanılabilir. Şu anda ise Bitcoin ile konut satmam. Çünkü Bitcoin’i harcayabileceğimiz yan alanlar olmadığından, şu anda bu zor.”

 

Yorum yap

Takip Edin!