Emlak&Konut

TARİH SAMSUN’DA GÜN YÜZÜNE ÇIKACAK

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçireceği ‘Müze Samsun’ projesi ile kent estetiğine uygun yeni bir müze şehre kazandırılıyor.

Köklü bir tarihi geçmişi bulunan Samsun’da çok sayıda arkeolojik ve etnografik eser gün yüzüne çıkmayı bekliyor. Mevcut müzedeki yer problemi sebebiyle depolarda bekletilen eserler, Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin yeni müze projesi ile kurtulacak. Kalkolitik, ilk Tunç, Hitit, Helenistik, Persler, Pontus Rum, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemleriyle zengin kültürel ve tarihi mirasa sahip Samsun, tüm eserlerini görücüye çıkaracak. 5 bin 741 arkeolojik, 648 etnografik eser, 9 bin 783 adet de sikke, kazılarda ele geçirilen heykeller, Amisos Hâzineleri, kabartma rölyefler ve birçok paha biçilmez eser, ‘Müze Samsun’da ziyaretçilerinin ilgi ve beğenisine sunulacak. Kentin tüm kültür ve tarihi varlıklarını koruyup gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla ‘Müze Samsun’ projesine başlayan Samsun Büyükşehir Belediyesi, kent estetiğine uygun yeni müzesini şehre kazandırıyor. İşitme Engelliler 23. Yaz Deaflympics Olimpiyat Oyunları sebebiyle yapımına gecikmeli olarak başlanan projenin yapımı tamamlandığında Türkiye’nin en modern müzelerinden biri olacak. Yeni konsept içinde sergi alanı, hediyelik eşya satış mekanları da bulunacak. Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Kültür Bakanlığı Müzeler Genel Müdürlüğü iş birliği ile yapımına başlanan Müze Samsun projesinin planlanan tarihte biteceği öğrenildi. Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, projenin zamanında tamamlanacağını belirterek, bugüne kadar yer olmamasından dolayı sergilenemeyen tarihi eserleri, ziyaretçilerin beğenisine sunma heyecanı taşıdıklarını söyledi.

Proje Şubat 2019’da teslim

Çevre drenajı ve temel stabilizasyonu Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan inşaatta yüklenici müteahhitlik firması ise temel beton ve izolasyon çalışmalarını gerçekleştiriyor. 13 bin 214 metrekarelik alanda hayata geçecek ve toplam yatırım finansmanının yüzde 75’ini Müzeler Genel Müdürlüğü, yüzde 25’ini ise Büyükşehir Belediyesi’nin karşılayacağı proje, Şubat 2019’da teslim edilecek. Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt, projenin kendilerini çok heyecanlandırdığını söyledi. Yüklenici firmanın işi zamanında bitireceğine inandıklarını ifade eden Yurt, “Müzemizin yapımına başlandı. Güçlü bir firma. Daha önceki taahhütlerinde de anlaşılıyor ki zamanında bitirecek. Bugüne kadar sergilenememiş, mahzenlerde rutubetten bozulmaya yüz tutmuş eserlerimizi sergileyip ziyaretçilerin beğenisine sunacak olmak, bizi heyecanlandırıyor. Böylesine mükemmel bir müzeye şehrimizin çok ihtiyacı var. Bu nedenle kültürümüzü ve tarihimizi sergileyeceğimiz müzemizi tamamlayıp sanatseverlerin hizmetine sunacağız” dedi.

5 bin 741 arkeolojik, 648 etnografik eser, 9 bin 783 adet sikke, kazılarda ele geçirilen heykeller, Amisos Hâzineleri, kabartma rölyefler ve birçok paha biçilmez eser, ‘Müze Samsun’da sergilenecek.

Antik Çağdaki İsmi AmIsos

Antik Çağ’daki ismi Amisos olan Samsun, günümüzde Karadeniz Bölgesi’nin en büyük kenti ve bölgenin ticaret limanı konumunda. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışı ile milli mücadelenin başladığı ilk nokta olan Samsun, Türk halkı için tarihi bir öneme sahip. Bununla birlikte Karadeniz Bölgesi’nin en eski yerleşim yerine de ev sahipliği yapan kentte tarihi ve arkeolojik bakımdan birçok değerli müze bulunuyor. Samsun’un simgesi olan Bandırma Vapuru, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 9. Ordu Müfettişi iken kurmayları ile birlikte İstanbul’dan yola çıktığı vapurun birebir aynısının yapılarak müze haline getirilmesiyle oluşturulmuş. Milli Mücadele Parkı Açık Hava Müzesi alanında yer alan müzede, Atatürk’ün fotoğrafları ve şahsi eşyaları ile kurmaylarının ve gemi mürettebatının bal mumu heykelleri sergileniyor. Milli Mücadele Park alanında ise, Türkiye’nin en uzun seramik rölyefleri, Samsunlu 1200 şehidin isminin yer aldığı Şehitler Yazıtı, milli mücadeleyi anlatan 10 bronz rölyef ve yedi figürlü Milli Kurtuluş Anıtı yer alıyor. Samsun’un tarihine ışık tutan, tasarımı, bilgi kalitesi ve ziyaretçileriyle olan interaktif iletişimiyle pek çok kent müzesinden ayrılan Samsun Kent Müzesi, eskiden Demiryolu Lokali olarak kullanılan TCDD binalarının restore edilmesiyle oluşturulmuş. Yemyeşil bir bahçesi de bulunan müze, Tarihi Kentler Birliği’nin jüri özel ödülüne layık görülmüş ve 2015 yılından bu yana da Avrupa’nın en prestijli altı müzesi içerisinde yer alıyor. 1981’de ziyarete açılan Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nde, Klasik, Hellenistik, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine ait buluntular ile Amisos Antik Kenti’ndeki mezar odasında bulunan Amisos Hazineleri yer alıyor. İki bölümden oluşan müzenin etnografya bölümde ise Samsunluların gündelik yaşamına ait eşyalar, giysiler, el sanatları ve aksesuarlar görülebilir. Samsun kent merkezinde yer alan Gazi Müzesi, Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’da karaya ayak basmasını müteakip konakladığı yer olan Mantıka Palas Oteli’nin restore edilmesi ile oluşturulmuş. 1940’ta ziyarete açılan müzede, Atatürk ve silah arkadaşlarının bal mumu heykelleri ile döneme ait fotoğraflar bilgi ve belgeler sergileniyor. Müzenin en değerli parçalarından biri de Nutuk’un Osmanlıca aslı. Karadeniz Bölgesi’nin en eski yerleşim yeri olarak MÖ. 15.000 ila MÖ. 60.000 yıllarına tarihlenen bölgede; mağaralar, Frig Kalesi ile Hitit Yolu’ndan oluşan bir açık hava müzesi olan Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji Vadisi ve içerisinde yer alan Müze Evi bulunuyor. Ziyarete yeni açılmış olmasına karşın çok önemli buluntuların, restore edilen Rum Evleri’nin ve imitasyon heykellerin sergilendiği müzede, Çınarcık ve Fındıcak Vadileri’nin kesiştiği noktada yemyeşil bir doğanın kucağında ziyaretçilerini bekliyor.

 

Melike Güz

Yorum yap

Takip Edin!