Emlak&Konut

TEB’ten ekonomiye 60 milyar TL destek

TEB’in aktif büyüklüğü 81 milyar TL olurken, kredi yoluyla ekonomiye verdiği destek 60 milyar TL’yi aştı.

Türk Ekonomi Bankası’nın (TEB) aktif toplamı 81 milyar TL’ye ulaşırken, net kârı 818,8 milyon TL olarak gerçekleşti. TEB’in ekonomiye ve müşterilerine sağladığı desteğin en önemli göstergesi olan krediler 2017 yılının üçüncü çeyreğinde toplam aktiflerinin yüzde 75’ini oluşturdu. Toplam 60,9 milyar TL’lik kredilerin yarıya yakını Türkiye ekonomisinin lokomotifi KOBİ’lere kullandırıldı. 2017 yılında 90. yılını kutlayan TEB, ekonomiye verdiği desteğini böylece göstermiş oldu. Risk yönetimine ve aktif kalitesine öncelik veren TEB’in 2017 yılının üçüncü çeyreğinde takipteki kredilerinin oranı yüzde 3,22 seviyesinde gerçekleşti. Aynı dönemde toplam mevduat ise yüzde 4 oranında artarak 52 milyar TL’ye ulaştı. İstikrarlı büyümesini sürdüren TEB’in özkaynakları yüzde 11 oranında artarak 8,7 milyar TL’ye ulaşırken, sermaye yeterlilik rasyosu ise hedef rasyo olan yüzde 12’nin oldukça üstünde yüzde 16,83 olarak gerçekleşti. TEB, 7 Eylül 2017 tarihinde 385 milyon avro ve 85 milyon dolar olmak üzere 367 gün vadeli 75 milyon dolar tutarında 2 yıl 30 gün vadeli olmak üzere sendikasyon kredisi sağlanması amacıyla 25 bankanın katılımıyla kredi sözleşmesi imzaladı. Sendikasyon kredisi ile bir önceki yıl alınan kredi tutarı karşılaştırıldığında yüzde 103 oranında yenilenme sağlanırken, yine bu kredide yatırımcıların güvenini teyit edecek şekilde ilk defa 2 yıl 1 ay vadeli dilim eklendi. Sendikasyon kredisinin 367 gün vadeli kısmı için faiz maliyeti sırasıyla Euribor artı yüzde 0,85 ve Libor artı yüzde 0,95 olarak gerçekleşti. Genel dış ticaretin finansmanı amaçlı kullanılacak olan 2 yıl 30 gün vadeli kredinin toplam maliyeti LIBOR artı yüzde 1,90’dır. Türkiye’nin global markalarının dünya piyasalarında daha etkin olabilmesi ve bu amaçla ihracatın finansmanında kullanılacak olan sendikasyon kredisi, yatırımcıların Türkiye’deki temel ekonomik göstergelerin ve bankacılık sektörünün sağlamlığına ve olan inancını bir kez daha teyit etmiş oldu. Ağustos ayı sonunda Merkez Bankası’nın ihracatçılara yönelik reeskont kredilerini ticari bankalar aracılığıyla yeniden kullandırma kararı almasının ardından, Eylül başında TEB bu ürünü ihracatçı müşterilerine kullandırmaya başladı. Merkez Bankası’nın ticari bankalara tanıdığı limitlerin en üst seviyede kullanılmasıyla TEB müşterilerine uygun maliyetli finansman imkânları sağlamaya devam ediyor.

2,5 milyon TL’lik fon desteği

TÜBİTAK’ın Genç Girişim (BiGG) Programı kapsamında 20 akredite kuruluş arasında yer alan tek özel kurum olarak iki yıldır girişimcilerin başvurularını kabul eden TEB, açıklanan hibe destek sonuçlarıyla bir başarı elde etti. 2017 yılı başvuruları Ağustos ayında belli olan proje kapsamında 1400 adet başvuru alan TEB, Girişim Bankacılığı çatısı altındaki tecrübeli danışman ve mentörleriyle iş fikri sahiplerinin hem girişimcilik kabiliyetlerini artırmaları hem iş planlarını TÜBİTAK’a iletmeye hazır hale getirmeleri için destek oluyor. TÜBİTAK BiGG uygulayıcı kuruluşları arasında en yüksek sonuçları elde eden kurumlardan biri olan TEB, proje kapsamında 2017 yılı için 16 girişimciye yaklaşık 2 milyon 500 bin TL’lik fon ile destek veriyor.

Risk yönetimine ve aktif kalitesine öncelik veren TEB’in 2017 yılının üçüncü çeyreğinde takipteki kredilerinin oranı yüzde 3,22 seviyesinde gerçekleşti. Aynı dönemde toplam mevduat ise yüzde 4 oranında artarak 52 milyar TL’ye ulaştı.

TEB Kadın Bankacılığı’ndan yeni bir hizmet: Büyüme Akademisi

Kadın patron liderliğindeki işletmeleri özel olarak desteklemek için Türkiye’de ilk kez banka bünyesinde ayrı bir iş kolu olarak yapılanan TEB Kadın Bankacılığı, kadın patronları desteklemek için bir grup koçluğu hizmeti olan Büyüme Akademisi’ni hayata geçirdi. İşini büyütmek, kendini geliştirmek konusunda istekli, bu konuda emek vermeye gönüllü ve ilk aşamada sınırlı sayıda kadın patronun yararlandığı akademi 3 farklı modülle gerçekleşti. Program sayesinde kadın patronlar işletmelerini yönetirken en çok sorun yaşadıkları konulara eğilmekle kalmadı; aynı zamanda farklı sektörde iş yapan pek çok kadın patron ile de tanışarak fikir alışverişinde bulunma gibi imkanı elde etti.

Melike Güz

Yorum yap

Takip Edin!