Emlak&Konut

Cumhurbaşkanı Erdoğan 40 projenin açılışını yaptı

Manisa jeotermal santrale kavuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Manisa’da yapımı tamamlanan 1 milyar 44 milyon 291 bin 191 TL yatırım bedelli 40 projenin toplu açılışını gerçekleştirdi. Açılışı yapılan yatırımlar arasında Türkerler Holding’in jeotermal santrali de bulunuyor. Manisa Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen toplu açılış töreninde, Soma maden kazasında hayatını kaybeden 301 madencinin aileleri için bağışlanan 301 konutun anahtarları da hak sahiplerine teslim edildi. Soma Belediyesi işbirliğiyle Türkiye Futbol Federasyonu tarafından hayata geçirilen futbol okulu da Somalıların hizmetine sunuldu. Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nin bin 300 öğrenci kapasiteli ek binası, 200 öğrenci kapasiteli pansiyonu, bin 800 seyirci kapasiteli spor salonu ve 96 zihinsel engellinin çalışabileceği Zihinsel Engelliler Korumalı İş Yeri Yaşam Merkezi’nin de açılışı gerçekleştirildi.

Türkerler’den Alaşehir’e jeotermal enerji santrali

Alaşehir’de Türkerler Enerji Arama ve Üretim AŞ’nin 740 milyon TL yatırım tutarı bulunan Türkerler Jeotermal Enerji Santrali ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından 14 milyon 675 bin TL harcamayla Alaşehir Piyadeler Mahallesi’nde yapımı gerçekleştirilen trafo da açılarak vatandaşların hizmetine sunuldu.
Ayrıca, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi tarafından Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) öğretim üyeleri için yapılan 319 konut, yapımı MCBÜ tarafından gerçekleştirilen Muradiye Kampüsü su depoları ve arıtma tesisi, Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Yerleşkesi Açık Spor tesisi, soyunma odaları ve sosyal tesisi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi binaları, Fen ve Sosyal Bilimler Enstitü binaları açıldı. Törende, diğer projelerle birlikte Milli Eğitim Bakanlığı ve Manisa YİKOB tarafından yapımı tamamlanan 195 derslik, 15 okul ve 2 pansiyon da hizmete girdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan törende; Akhisar’da 860 bin 342 TL tutarında 2, Alaşehir’de 760 milyon 790 bin 604 TL tutarında 4, Demirci’de 8 milyon 505 bin 600 TL tutarında 4, Kırkağaç’ta 5 milyon 656 bin TL tutarında 4, Gölmarmara’da 306 bin 800 TL, Kula’da 4 milyon TL, Salihli’de 4 milyon 279 bin 910 TL, Sarıgöl’de 100 bin TL, Saruhanlı’da 2 milyon 340 bin TL tutarında birer, Selendi’de 3 milyon 365 bin 500 TL tutarında 2, Soma’da 88 milyon 509 bin 700 TL tutarında 5, Şehzadeler’de 960 bin 500 TL tutarında 2 ve Yunusemre’de 164 milyon 616 bin 235 TL tutarında 12 yatırım olmak üzere toplam 1 milyar 44 milyon 291 bin 191 TL tutarındaki 40 yatırımın açılışını gerçekleştirmiş oldu.
Toplu açılış törenine; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, TBMM eski Başkanı Bülent Arınç, Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Manisa milletvekilleri, Manisa Büyükşehir Belediye Başkam Cengiz Ergün, Manisa protokolü ile vatandaşlar katıldı.

Anadolu’nun en büyük kongre merkezi Selçuklu’da

Bu arada Anadolu’nun en büyük kongre merkezi olan Selçuklu Kongre Merkezi de Konya’da tamamlandı. Kongre merkezinin açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gerçekleştirdi.
Kongre turizminden önemli bir pay alması planlanan Selçuklu Kongre Merkezi mimari ve ekonomik açıdan Konya’ya katkı sağlayacak. Selçuklu Kongre Merkezi’nde gerçekleşen ve ulusal kanallar tarafından canlı yayınlanan açılışta Türkiye’ye seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu muhteşem salonu Konyamıza kazandıran Selçuklu Belediyemizi tebrik ediyorum. Bizi her zaman sevgisiyle, coşkusuyla bağrına basan, kucaklayan Konyamıza şükranlarımı sunuyorum” dedi. “Konya en başından beri bizim yanımızda dimdik durdu” diyen Erdoğan, “Biz siyasete milletimizle birlikte başladık, milletimizle birlikte bugünlere geldik, inşallah hedeflerimize de yine milletimizle birlikte ulaşacağız. Konya en başından beri bizim yanımızda dimdik durdu. İçeride ve dışarıda adeta yedi düvele karşı verdiğimiz mücadelede Konya’dan aldığımız destek ve güç bizim için çok önemlidir” dedi. Selçuklu başkenti olan Konya’nın dünyanın farklı çekim alanlarından biri olacağını ifade eden Erdoğan, “Konya’yı inşallah medeniyetler yarışında çok daha farklı bir konuma oturtmak istiyoruz. Onun için bugüne kadar burada hizmet veren gerek Sayın Başbakanımızdan, milletvekillerimizden, belediye başkanlarımızdan, teşkilatlarımızdan da Allah razı olsun. Hepsinin burada emeği oldu, hepsi ellerinden geleni yaptılar. Çünkü Konya bir Selçuklu başkenti, bir Selçuklu başkenti olarak da biz Konya’ya o layık olduğu hizmetleri vermenin ancak gayreti içinde olabilirdik ve bunu başardığımıza inanıyorum. Konya, çok daha farklı hizmetleri almak suretiyle Anadolu’nun ortasında dünyaya farklı sinyalleri verecektir ve dünyada farklı çekim alanlarından bir tanesi inşallah Konya olacaktır” diye konuştu. Selçuklu Kongre Merkezi Balo Salonu’nda gerçekleşen AK Parti Konya Milletvekili Hüsnüye Erdoğan’ın oğlu Feridüddin Emre Erdoğan ile Beyza Demiral’ın nikah törenine de katılan Erdoğan’a Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay Kongre Merkezi ile ilgili arzda bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım ile beraberlerindeki heyet de katıldı.

116 milyon liraya mal oldu

Kongre merkeziyle ilgili bilgi veren Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Anadolu’nun kalbinde, kadim Selçuklu başkentine önemli bir eser kazandırdık. Selçuklu olarak bir hayalimizin de gerçekleştiğine bugün şahitlik ediyorsunuz” dedi. Çok uzun bir emeğin sonunda ortaya güzel bir eser çıktığını vurgulayan Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, 33 bin m²’lik alanda sahne yüksekliği, sahne genişliği, koltuk konforu, ses ve akustiği ile Türkiye’nin en güzel salonlarından birini inşa ettik. Toplamda 18 salonu olan Kongre Merkezi’miz Konya’ya yeni bir ufuk açıyor. 116 milyon TL’ye mal oldu ve Selçuklu Belediyesi’nin öz kaynaklarıyla yapıldı. Mimarisiyle Konya’ya değer katan bir bina oldu. Ayrıca İstanbul yolu üzerinde herkesin kolayca ulaşabileceği 860 araçlık otoparkıyla her türlü ayrıntının düşünüldüğü bir salonda bulunuyoruz” diye konuştu.

Sosyal ve kültürel hayatın kalbi Selçuklu’da atacak

Selçuklu Kongre Merkezi’nde her türlü teknik donanımının en ince ayrıntısına kadar düşünüldüğünü ifade eden Başkan Altay, “Şu anda 2000 kişilik salonumuzda bulunuyoruz. Burası sahne yüksekliği, sahne genişliği ve teknik altyapısı ile Türkiye’deki tüm gösterilerin yapılabileceği bir standarda sahip.
Ayrıca sanatçı odaları, dekor depoları, kulis ve prova odalarından oluşan bir kompleks inşa edilmiş oldu. Burada aynı anda 18 salon Selçuklumuza ve Konyamıza hizmet edecek… Buranın projelendirmesi Türkiye’nin en önemli mimarlık ofislerinden Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından gerçekleştirildi. Çok yoğun bir emek sarf edildi. Her detayı düşünüldü. Şu anda belki dikkatinizi çekmiyor ama tavanda bulunan yaklaşık 2 m²’lik bir plakanın üzerinde 250 bin delik var. Bunların tamamı akustik standartla ve bir performans için yapıldı. Teknik altyapısı ile Türkiye’nin en iyi salonlarından birisini inşa ettik. Bundan sonra yapılması gereken çokça kültürel ve sosyal etkinlik yapmak. Onun için 2018 yılı içinde burada çok önemli bir organizasyona ev sahipliği yapacağımızı düşünüyoruz. Konya bir üniversiteler şehri. Toplamda 120-130 bine yakın üniversite öğrencisinin bulunduğu, birçok bilimsel toplantının yapıldığı bir şehir. Bundan sonra artık bu toplantıların merkezi Selçuklu Kongre Merkezi olacak” dedi.

Çağdaş mimarlığın Konya’daki öncülerinden olacak

Kongre merkezinin mimarlarından, Tabanlıoğlu Mimarlık ortağı Melkan Gürsel, insanların barış içerisinde bir arada yaşamasında, hoşgörü ve karşılıklı benimsemenin bir aracı olarak kültür yapılarının imgesel bir anlamı olduğunu vurguladı. Gürsel, “İnsanlık tarihinin ilk yerleşimlerinden biri olan ve farklı medeniyetlerin izlerini barındıran Konya’nın bugünkü kentsel dokusu, Anadolu Selçukluları dönemine kadar uzanan tarihi zenginlikleri barındırıyor” dedi. Gürsel, “Mevlana gibi birçok değerli düşün ve kültür hazinesinin izlerini zamanımıza taşıyan özellikleriyle Konya, çağdaş gelişimini ve kültür merkezi olma özelliğini bugün de sürdürüyor. Kentin kültürel değerleriyle bütünleşen, sosyal rastlaşmalar ile bir araya gelmeye verilen önemi vurgulayan, toplumun sanatsal ve kültürel yaşantısını, mirasını simgeleyen bir kimlik taşıması hedeflenen bu yapı, çağdaş mimarlığın Konya şehrindeki öncülerinden olacaktır” diye konuştu.

Büyümede, istihdamda tüm sorunlar geride kalacak

Açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ekonomiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu: “Ekim ayı ihracat rakamı 13 milyar dolar, yıllık rakam 154 milyar doları aştı. İnşallah orada da rekor devam edecek. Merkez Bankası döviz rezervi de yükseliyor. Başbakanlığım dönemimde 138 milyar dolara kadar çıktı. Düştü, şimdi tekrar tırmanışta. Rakam 117 milyar seviyesine ulaştı. Daha da yükseleceğiz. Büyümede yılın ilk yarısında yüzde 5’in üzerinde başarı elde ettik. 3. çeyrek rakamı açıklanmasıyla bu oranının yükseldiğini göreceksiniz. İşsizlik oranını kısa sürede tek haneye düşüreceğiz. Büyümeden istihdama tüm sorunlarımızı birer birer geride bırakacağız.”

Anadolu’nun en büyük kongre merkezinin mimari detayları

Hizmete giren Selçuklu Kongre Merkezi, tek çatı altında farklı işlevlere atanmış bağımsız kütlelerin bir arada ele alınması yaklaşımıyla, sosyal bütünleşme ve kültür paylaşımının merkez olduğu bir sinerjiden yararlanacak biçimde tasarlandı. Kongre Merkezi, çok amaçlı etkinlik alanlarıyla tüm kentli için olduğu gibi şehri ziyaret edenler için de doğal ev sahibi olacak. Selçuklu Kongre Merkezi; açık, yarı-açık ve kapalı fuaye mekanlarını paylaşan amfi formunda çok-balkonlu bir kongre salonu ve ayrıca tiyatro salonuna sahip. Gerektiğinde birleşebilen üç bölümden oluşan balo salonu da ana mekânlar arasında yer alıyor. Bunun yanı sıra kongre merkezi, sadece bu ana mekânların faaliyette olduğu zamanlarla kısıtlı kalmadan, restoran-kafe, tematik dükkânlar, cep sineması, atölyeler ve toplantı mekânları ile kentin yoğun kullanılan buluşma ve cazibe noktası olacak. Havalimanı ile kent merkezi arasında anayol üzerinde yer alan merkez, konut bölgesine yakınlığının sağladığı yaya ulaşımı kolaylığı ile gündelik yaşamın bir parçası haline gelecek.

Melike Güz

Yorum yap

Takip Edin!