Emlak&Konut

Eminönü-Alibeyköy tramvay hattında son durum

İstanbul Büyükşehir Belediyesi trafik sorununu azaltmak ve toplu ulaşımı yaygınlaştırmak için sürdürdüğü projelerine hız kesmeden devam ediyor.

Raylı sistem, deniz ve lastik tekerlekli toplu ulaşım araçlarına entegre olan Eminönü Alibeyköy tramvay hattında çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Eminönü Meydanı’ndan başlayan hat, Unkapanı, Fener, Eyüp, Silahtarağa, Alibeyköy’e kadar ulaşacak. Hat konumu ve tarihi yapısı itibariyle İstanbul’un en önemli toplu taşıma güzergahlarından birisi olacak. Tramvay hattı hizmete alındığında, Medipol Üniversitesi Unkapanı Yerleşkesi, Kadir Has Üniversitesi Cibali Yerleşkesi, Feshane, Eyüp Devlet Hastanesi, Bilgi Üniversitesi Santral Kampüsü, Tarihi Piyer Loti Tepesi ve Alibeyköy Cep Otogarı ile kesintisiz toplu ulaşım sağlanacak. Bu alanların bir kısmının tarihi yarımada içerisinde ve Haliç kıyılarında olması dolayısıyla tarihi, turistik ve ekolojik açıdan bölgenin nitelik olarak taşıt trafiğinden arındırılması, karbon salınım azaltılması, yaya hareketliliğinin arttırılması planlanıyor. Tramvay hattı ilgili İstanbul II ve IV Numaralı Koruma Bölge Kurulu kararları ile hattın güzergahı onaylandı. Güzergahın, karayolunun yanında geçiş için yeterli alan bulunmayan güzergah üzerinde 3 bölgede kazıklı platform vasıtasıyla tramvay hattı geçişi sağlanıyor. Bu bölgelerdeki uygulama, ulaşım gereklilikleri ve zemin parametreleri açısından teknik bir zorunluluk olduğu belirtiliyor. Eminönü otobüs durakları alanından Eminönü İstasyonu ile başlayan güzergah, Küçükpazar, Cibali, Fener, Balat, Ayvansaray, Feshane, Eyüp-Teleferik, Eyüp Devlet Hastanesi, Silahtarağa İstasyonu ile Sakarya Mahallesi İstasyonuna Haliç kıyısından geçerek, Alibeyköy Merkez, Alibeyköy Metro İstasyonu ile devam edip ve Alibeyköy Cep Otogarı İstasyonu’nda son bulacak. Tramvay hattı güzergahı belirlenirken proje aşamasında güzergah üzerindeki tarihi yapılar dikkate alındı. Tarihi yapılar sensörler yerleştirilerek titreşim ölçümleri yapılıyor. Konunun uzmanı üniversite öğretim görevlileri tarafından yapılan bu ölçümler, raporlanarak inceleniyor. Yapılan ölçümler sonucunda tarihi yapılarda herhangi bir deformasyon veya olumsuz bir durum oluşturmayacağı üniversite öğretim üyeleri tarafından tespit edildi. Raporlar Vakıflar Bölge Müdürlüğü ve Koruma kurullarıyla paylaşılıyor. Çalışmalar sırasındaki imalat yöntemleri titreşimleri minimum seviyeye indirilecek şekilde planlandı.

10 ayrı noktada yapımı devam eden ve planlanan hatlarla entegrasyon sağlıyor. Bu hatlar şu şekilde:

1. Kabataş-Bağcılar Tramvay Hattı (T1) Eminönü İstasyonu ve Şehir Hatları Eminönü vapur iskeleleri ile Eminönü İstasyonu,
2. Hacıosman-Yenikapı Metro Hattı (M2) ile Küçükpazar İstasyonu,
3. Beylikdüzü-Söğütlüçeşme Metrobüs Hattı ile Ayvansaray İstasyonu,
4. Eyüp-Pierre Loti-Miniatürk Teleferik Hattı (TF2) ile Eyüp-Teleferik İstasyonu,
5. Planlanan Bayrampaşa-Eyüp Tramvay Hattı ile Feshane İstasyonu,
6. Planlanan Kazlıçeşme-Söğütlüçeşme Metro Hattı ile Silahtarağa İstasyonu,
7. Planlanan Eyüp-Yeşilpınar Teleferik Hattı ile Sakarya Mahallesi İstasyonu,
8. Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı (M7) ile Alibeyköy Metro İstasyonu,
9. Seyrantepe-Alibeyköy Metro Hattı ile Alibeyköy Cep Otogarı İstasyonu.

Ezgi Kızıl

Yorum yap

Takip Edin!