Emlak&Konut

70 milyar liralık teşvik geliyor

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 2018’de proje bazlı teşvik sistemi ile 70 milyar liralık yatırım açıklamaya hazırlandıklarını açıkladı.

Geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren proje bazlı teşvik sistemi ile istihdamın artırılması ve stratejik yatırımların güçlendirilmesi amaçlanıyor. Proje bazlı teşvik sisteminden yararlanan yatırımlara nitelikli personel, enerji, prim ve altyapı desteği sağlanırken gümrük vergisi muafiyeti, KDV iadesi ve sermaye katkısı avantajı tanınıyor. Projelere ayrıca yatırım yeri tahsis edilip kamudan alım garantisi veriliyor. Bu kapsamdaki çalışmalar hakkında açıklama yapan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Tüm yatırımcılara 70 milyar liralık yatırım teşvik belgesini bir kerede vereceğiz” müjdesini verdi. Yatırımlara ilgili Bakanlar Kurulu kararı alınacağını belirten Zeybekci, “Arkadaşlarla çalışıyoruz, konuyu Bakanlar Kurulu’na sevk edeceğiz. Her bir yatırım, Bakanlar Kurulu kararı haline gelecek. Sayın Cumhurbaşkanımızın şahitliğinde tüm yatırımcılara 70 milyar liralık yatırım teşvik belgesini bir kerede vereceğiz” diye konuştu. Şu ana kadar netleşmiş 12-13 civarında yatırımın söz konusu olduğunu açıklayan Zeybekci sözlerini şöyle sürdürdü: “Her alanda başvuru var. Tıp ve enerji teknolojilerinden petrokimyaya kadar tüm alanlarda, çok geniş kapsamlı başvuru bulunuyor.” Nihat Zeybekci, teşvik sistemine yapılan başvurulardaki artışın dikkat çektiğini vurgulayarak, “Önümüzdeki dönemde gerek cari açıkla mücadelede, gerek arzı artırmada, gerekse Türkiye olarak seçtiğimiz alanlarda kendi dünya devlerimizi yaratmak için yaptığımız çalışmalarda önemli sonuçlar elde edeceğiz. Yatırım teşvik belgelerinde bu yıl, geçen yıla göre adet olarak yüzde 50’nin üzerinde, tutar olarak yüzde 80 civarında, istihdam olarak yüzde 60 civarında artış söz konusu. Bunlar 2018’de hayata geçecek. Özel sektör yatırımları, üretim faaliyetleri, cari açığı dengeleyici, ithalatı ikame edici alanlardaki üretim faaliyetleriyle ilgili çok üst düzeyde gelişmeler göreceğiz. Bunlar yeterli mi, yetmeyecek. Aldığımız tedbirler devam ediyor. İçerideki üretimi koruyucu, haksız rekabeti önleyici çalışmaları da dünyada en iyi uygulayan ülkelerden biriyiz, devamlı takip ediyoruz. Türkiye’nin menfaatini zedeleyici uygulaması olan tüm ülkelere anında karşılık veriyoruz” dedi. 2018’de hizmet ihracatında dünyanın ilk 10’unda olma yolculuğuna hızlı bir şekilde katılacağımızı ve 50 milyar doları geçeceğimizi açıklayan Zeybekci, bunun için her şeyi yapacaklarını söyledi.

Yeni projeler yolda

Hizmet ihracatçılarına önemli destekler verildiğini ifade eden Zeybekci, güncellenmesi beklenen Gümrük Birliği’ne hizmet sektörünün dahil olacağını söyleyerek birkaç hafta içinde Türk yemeklerine ilişkin çok önemli bir projeyi tanıtacaklarını açıkladı. Dünyanın önemli noktaları, merkezleri ve şehirlerinde Türk mutfağını Türk ürünlerini, Anadolu mutfağı ve ürünlerinin tanıtılacağını, bunun da önemli desteklerle yapılacağını açıklayan Zeybekci, “Türk Ticaret Merkezleri mantığı ile yaklaşarak böyle bir projeyi önümüzdeki günlerde sizlerle paylaşacağız” dedi. KDV iadeleri ile ilgili çalışmaların Ekonomi Koordinasyon Kurulu’ndaki son şeklini aldığını ifade eden Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, ufak düzeltmelerden sonra bunu da kamuoyu ile paylaşacaklarını söyledi.

Ezgi Kızıl

Yorum yap

Takip Edin!