Emlak&Konut

Kuzu Grup’un yeni projeleri yolda

Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO’su Özen Kuzu ile Emlak Konut’a özel bir röportaj gerçekleştirdik.

İş prensipleriniz nelerdir?

Disiplin ve düzen vazgeçilmezlerim arasındadır. Başarılı işlerin sorumluluk bilincinde, özveri katılarak, sistematik bir düzen ve disiplinle ortaya çıktığına inanıyorum.

Yeni projeleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz? 2018 hedefleriniz neler?

2018 yılına hızlı bir giriş yapmayı hedefliyoruz. İstanbul’da SeaPearl Ataköy ile Ankara’da Kuzu Effect ve Kumru Ankara projelerimizin satışına devam edeceğiz. Bunun yanı sıra yeni arsa alanları üzerinde yeni projeler geliştireceğiz. Kuzu Grup olarak insanların beklentilerini iyi analiz edip, çevreye duyarlı, kaliteli, fonksiyonel, mimari anlamda öncü ve sürdürülebilir yaşam alanları inşa ediyoruz. İnşa ettiğimiz uluslararası projeler ile ENR listesinde 2015 yılından bu yana yer alıyor. Bu yıl 21 basamak yükseldik ve ‘Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi’ listesinde 130’uncu sırada yer aldık. Hedefimiz ilk 20’de yer almak. Bunun için çalışmalarımız tüm hızıyla devam edecek. Ülkemizin geleceğine güvenerek yatırımlar yapıyor, sürdürülebilir gelişme yolunda ilerliyoruz. Gelecek nesillere adından söz ettirecek yapılar bırakma gayretindeyiz. SeaPearl Ataköy projemizin birinci etabını Temmuz 2017’de konut sahiplerine teslim ettik. İkinci etap ve otelimizin çalışmalarına hızla devam ediyoruz. Ankara’da Kuzu Effect ve Kumru Ankara projelerimizin inşaat ve satış çalışmalarına devam edeceğiz, Kuzu Effect projemizin teslimlerini 2018 Eylül ayında, Kumru Ankara projemizin teslimlerini ise 2018 Nisan ayında yapmayı hedefliyoruz. 2018’de açıklayacağımız yeni projelerimiz olacak.

2018 yılında yurt dışında yeni lokasyonlar olacak mı?

Kuzu Grup olarak İran ve Cezayir’de uydu kent projeleri inşa ediyoruz. Dünyanın tek kontratla imzalanan en büyük sosyal konut projesi unvanına sahip İran Mesken Meher – Pardis projesi kapsamında ürettiğimiz 37 bin konutun yanı sıra 76 okul, 31 spor tesisi, 17 cami, yedi sağlık merkezi, yedi kültür merkezi ve park alanlarının inşaat çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Ayrıca İran’da 520 bin metreküp / gün kapasiteyle ülkenin en büyük atık su arıtma tesisini de inşa ediyoruz. Cezayir’de ise Blida, Reghaia ve Khemis El Khechna’da toplam 21 bin 600 konutluk projelerin inşasına devam etmekteyiz.

Sektör için olmasını arzu ettiğiniz bir yasal düzenleme var mı?

2018 yılında sektör olarak beklentimiz inşaatın, ihracat kalemi olarak sayılması. Bu konunun netlik kazanması sektöre büyük kolaylık sağlayacaktır. Ayrıca yüzde 18 olan KDV oranının düşürülüp hem konut hem de ticari birimler için sabitlenmesi, faiz oranlarının düşürülmesi gibi beklentilerimizin yanı sıra sektörümüzün kurumsallaşması, sektörde belirli bilgi ve deneyime sahip olan nitelikli müteahhitlerin inşaat yapması adına daha fazla çalışma yapılmasını bekliyoruz.

Kentsel dönüşüm yeni yasalarla birlikte hız kazandı, süreçten memnun musunuz?

Ülkemizdeki sağlıksız yapıların yerini yeni, sağlıklı, insanların can ve mal güvenliğini güvenceye alan yapıların inşasında öncü olma gayretindeyiz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’mızın Şehircilik Şurası kapanış paneli sonuç bildirgesinde belirttikleri gibi, 2050’de dünya nüfusunun üçte ikisinin, Türkiye nüfusunun da büyük çoğunluğunun şehirlerde yaşayacağı öngörüldü. Şehirlerimizin sürdürülebilir yapılanmaya ve buna uygun yönetim planına ihtiyacı var. Şehirlerimiz şu an kimliksiz bir yapılanmaya sahip. Halen geçmişten gelen çarpık kentleşmenin izlerini silmeye çalışıyoruz. Son 5 yılda 1,1 milyon konut yenilendi. Ancak halen yenilenmesi gereken 7,5 milyon konut var. Hükümetimiz bu konuda son derece duyarlı. Biz de Kuzu Grup olarak sürdürülebilir kentsel dönüşüm ve altyapı projeleri için elimizi taşın altına koymaya hazırız.

Biz de Kuzu Grup olarak sürdürülebilir kentsel dönüşüm ve altyapı projeleri için elimizi taşın altına koymaya hazırız.

Anadolu’daki yatırımlarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Ankara’da Kuzu Effect ve Kumru Ankara projelerimiz devam ediyor. Önümüzdeki dönemde Anadolu’nun farklı lokasyonlarında özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde proje planlarımız mevcut.

Kuzu Grup, En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi Listesinde

Yurt içi ve yurt dışında çok sayıda proje hayata geçiren Kuzu Grup, bu yıl 11 basamak yükselerek, ENR listesinde 130’uncu sırada yer aldı. Yaklaşık 75 yıldır inşaat sektöründe faaliyet gösteren, tamamlanan 500’ün üzerinde proje ve 100 binden fazla konut sayısıyla Kuzu Grup, uluslararası inşaat sektörü dergisi Engineering News Record (ENR) tarafından hazırlanan Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi listesinde 2015 yılında 151’inci, 2016 yılında ise 141’inci sırada yer almıştı.

Melike Güz

Yorum yap

Takip Edin!