Emlak&Konut

Özel sektörün payı artıyor

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ‘Yerel Yönetimler Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ toplantısında bir konuşma gerçekleştirdi. Türkiye’nin iş yapma kolaylığında dünyada 60’ncı sırada olduğunu aktaran Şimşek, hedeflerinin ilk 20’ye girmek olduğunu açıkladı.

Türkiye’nin, yatırımların milli gelire olan oranında Çin ve Hindistan’dan sonra önde gelen ülkeler arasında bulunduğunu açıklayan Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye’nin daha çok üreten alanlara para aktarması gerektiğini belirtti. Şimşek, bunun için de iş ortamını iyileştirmeye çalıştıklarını aktardı. İş ortamındaki iyileştirmeye ilişkin kapsamlı bir değişimin yapılacağını bildiren Şimşek, “Kapsamlı bir reform üzerinde çalışılıyor. Allah’ın izniyle Türkiye’de yatırım ortamını iyileştiriyoruz. Bir, yatırımcının önündeki engelleri kaldırıp, prosedürleri azaltmak. İki, maliyetleri azaltmak. Bundan sonra inşaat ruhsatları gibi alanlarda biz bürokrasiyi çok azaltacağız. Milletin önünü her konuda açmamız lazım. Her konuda yargıdan tutun diğer bütün alanlara kadar… Çünkü dünyada para bol, yatırımcı yer bakıyor, kim daha iyi şartlar sunarsa oraya gidiyor. O nedenle belediyelerimiz de biz de çalışacağız” ifadelerini kullandı. Türkiye’nin rekabet gücünün daha da artırılması gerektiğini vurgulayan Şimşek, dünyada çok hızlı bir değişimin olduğunu, yapacakları yeni reformlarla da Türkiye’nin daha iyi bir konuma geleceğine inandığını kaydetti. Hükümet olarak öncelikli belirledikleri alanlara yönelik yatırımlar yaptıklarını anlatan Şimşek, istihdam ve yargı sisteminin daha hızlı işlemesini sağlayacaklarını dile getirdi.

Kalite ne kadar yüksekse, beşeri sermayenin kalitesi de o kadar yükseliyor

Şimşek sözlerini şöyle sürdürdü: “İstihdam, yargı sistemi… Yargı hızlı olacak, adalet iyi ve hızlı olacak ki buraya yatırım gelsin. Kamu yönetimi ve kamu maliyesi de çok önemli. Eğitim de çok önemli, zengin ülkeler eğitimde de sınıf atlamış, inşallah biz de Türkiye’de eğitimde sınıf atlatacağız. Eğitime erişimde çok hızlı bir gelişme var. O kadar çok öğretmen aldık ki yaklaşık 600 bin. Öğretmen başına düşen öğrenci sayısı 2002’ye göre hızla düşüyor, bu kaliteyi artırıyor, daha da artıracak. 270 bin derslik yapmışız, şu an 50 bin dersliğin yapımı sürüyor. Şanlıurfa’da 2002’de 5 bin olan derslik şu an 17 bin. Eğitimde reforma halen ihtiyaç var çünkü öğretmenlerimizin kalitesinin daha da artması gerekiyor. Kalite ne kadar yüksekse, beşeri sermayenin kalitesi de o kadar yükseliyor.” Mehmet Şimşek, mesleki eğitim ve yabancı dil konularında da bazı tedbirler almak için hazırlık yaptıklarını açıkladı. Türkiye’nin çok önemli atılımlar içerisinde olduğuna işaret eden Şimşek, “Türkiye doğru yolda doğru işler yapıyor. Meslek ve teknik liselerden mezunların oranı normal liselere göre yüzde 34’ten yüzde 52’ye çıkmış hedef minimum yüzde 60. Türkiye’nin birçok yerinde sanayici eleman arıyor bulamıyor, nitelikli eleman yok. Özel sektörün payını artırıyoruz. Bizde yüzde 7,6 OECD ülkelerinde ortalama yüzde 7 ama iyi ülkelerde bu oran yüzde 25-30. Rekabetin olduğu yerde verimlilik ve inovasyon oluyor. Yatırım ortamına baktığımızda Türkiye’de yatırımlar mili gelire oranla Çin ve Hindistan’dan sonra yüksek ülkelerden. Bu iyi bir haber, fakat bu yatırımların keşke daha fazlası makine ve teçhizata olsa, önemli bir kısmı inşaat… Bizim üretken alanlara daha çok para aktarmamız lazım” diye konuştu.

“Rekabetin olduğu yerde verimlilik ve inovasyon oluyor. Yatırım ortamına baktığımızda Türkiye’de yatırımlar mili gelire oranla Çin ve Hindistan’dan sonra yüksek ülkelerden”

Türkiye’nin ticaretinde Asya’nın payı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye, ihracatının yarısından fazlasını coğrafi yakınlık ve Gümrük Birliği Anlaşması nedeniyle Avrupa Birliği (AB) ülkeleriyle yapıyor. Buna karşın, son yıllarda ülkenin ticaretinde AB’nin payı azaldı, Asya’nın payında artış oldu. Türkiye’nin dış ticaretinde 2012’de yüzde 15,5’te kalan Asya’nın payı, 2016’da yüzde 18,7 olarak kaydedildi. Söz konusu bölgenin payı, 2017’nin 11 ayında yüzde 17,5 seviyesinde gerçekleşti. Aynı dönemde ülkenin dış ticaretinde aslan payını yüzde 40,6 ile AB aldı. Türkiye’nin Asya bölgesiyle 2012’de yaklaşık 60,2 milyar dolar olan dış ticaret hacmi, 2016 yılında yüzde 6,3 artarak 63,9 milyar doları geçti. Türkiye’nin 2016’da bölgeye ihracatı, 2012’ye kıyasla yüzde 8,4 azalarak 9,7 milyar dolara gerilerken, bu bölgeden ithalatı aynı dönemde yüzde 9,4 artışla yaklaşık 54,3 milyar dolara yükseldi. Türkiye’nin bölgeyle arasındaki dış ticaret hacmi, 2017’nin 11 ayında ise 62 milyar dolar olarak hesaplandı. Türkiye’nin bu dönemde bölgeye ihracatı 10,3 milyar dolara yaklaşırken, bölgeden ithalat 51,8 milyar dolar seviyesine ulaştı.

Melike Güz

Yorum yap

Takip Edin!