Emlak&Konut

Şehirlerin imarında yeni dönem

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2018 yılı planları arasında bulunan düzenlemeler ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı yeni İstanbul İmar Yönetmeliği, başta İstanbul olmak üzere şehirlerin imarında yeni bir dönem başlatacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, basın toplantısı düzenleyerek 2017 yılı faaliyetleri ve 2018 yılı planları hakkında bilgi verdi. Aynı dönemde İstanbul Büyükşehir Belediyesi de yeni İstanbul İmar Yönetmeliği’ni hazırladı. Her iki gelişme, İstanbul başta olmak üzere şehirlerin imarında yeni bir dönemin sinyalini verdi. İşte bu yıl gündeme gelecek olan değişiklikler:
• Yeni imar planlarında 5 kattan fazlasına izin verilmeyecek. Bu konuda daha önceden alınmış imar kararlarına kazanılmış haklar olduğu gerekçesiyle müdahale edilemiyor, ancak yeni binalarda kat sınırı uygulanacak.
• İmar yetkisinin birden fazla kurumda olmasına ilişkin karmaşa önlenecek. İmar yetkisi belediyede olacak.
• Otopark zorunluluğunda da bazı düzenlemeler yapılacak, her daire için bir otopark yeri zorunluluğu getirilecek. Bu zorunluluk daha önce 3 daire için bir park yeri şeklinde uygulanmaktaydı. Ayrıca belediyelere para vererek otopark zorunluluğundan kurtulmanın da önüne geçecek bir düzenleme yapılacak.
• Bürokrasiyi azaltan çalışmalar yapılıyor. Buna göre yapı ruhsatı almak için gerekli imza sayısı 18’den 2’ye düşürüldü. Önümüzdeki dönem artık tek imza ile yapı ruhsatı alınabilecek.
• Yapılarda denetim yetkisi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda bulunuyor. Planların tek elden yapılması gündeme getirilecek.
• Artık komşu parsele göre, parsel bazlı yoğunluk artışı olmayacak.
• İyi niyetle çıkarılmış olsa da yürürlüğünde bazı aksaklıklar bulunan yapı denetim sisteminde, firmaların otomatik olarak belirlenmesini sağlayacak bir düzenleme yapılacak. Halen arsa sahipleri bedeli üstlenmek istemediği için yapı denetim firmaları müteahhitler tarafından belirleniyor. Bu da istismara yol açabiliyor.
Yeni İstanbul İmar Yönetmeliği de İstanbul’a özel uygulamaları getirecek. İşte onlardan bazıları:
• Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın ‘Müteahhitler bununla acımasız bir şekilde yolsuzluk yapıyor. Şehre ihanet ediyor’ dediği kot farkına ayar geliyor. İstanbul’da binalara kot verilirken bölgedeki kat rejimi aşılmayacak, sokak silüeti bozulmayacak. Binalara kot verilirken binanın yola olan mesafesine bakılacak. Yola olan mesafenin, bina köşe noktalarına göre farklılık gösterdiği hallerde binanın yola en yakın noktası esas alınacak. Binanın yola olan mesafesi; 6 metreden az ise yoldan, 6 metre veya fazla ise tabii zeminden kot verilecek.
• Artık İstanbul’da inşa edilen her konutta en az 1 oturma odası, 1 yatak odası, 1 mutfak, 1 banyo ve 1 tuvalet bulunacak. Dolayısıyla İstanbul’da artık 1+0 olarak tanımlanan stüdyo tipi daireler yapılmayacak.
• 3 katlı binalarda asansör yeri bırakılması, 4 ve daha fazla olanlarda ise asansör tesisi zorunlu hale getirildi.
• Emsal içi ve dışı alanlar yeniden düzenlendi ve kısıtlamaya gidildi. Emsal harici tüm alanların toplamı; parselin toplam emsale esas alanının yüzde 30’unu aşamayacak. Ana binadaki arıtma tesisleri, ısı merkezleri, yakıt ve su depolar emsal harici alanlardan çıkarılarak inşaat alanına dahil edildi
• Kamu binaları da dahil olmak üzere yeni yapılacak toplam inşaat alanı 60 bin metrekarenin üzerinde olan yeşil çatı sistemleri uygulanması zorunlu hale getirildi. Binaya hizmet eden ortak alan olarak düzenlenecek yeşil çatı uygulamalarında, çim, bitki, çiçek ve küçük ağaç türlerinin yetiştirileceği en az 0.50 metre toprak dolgu oluşturulacak.
• Yönetmeliğe ilk kez ‘rezidans’ tanımı girdi.
• İnşaat iskeleleri izne bağlandı.
• Tarihi eserlerin çevresindeki yapıların yüksekliği kurulun kararına bırakıldı.
• Çatı eğimi yüzde 33’ten 45’e çıkarıldı. Bu çatı dublekslerinin önünü açtı.
• İmar planlarında kat adetleri veya bina yükseklikleri belirtilmemiş parsellerde binaların kat adetleri cephe aldıkları yola göre belirlenecek. Buna göre genişliği 50 metreye kadar olan yoldan cephe alan binaların kat sayısı en fazla 12 olacak. 7 metrelik yol genişliği olan sokaklarda binaların kat sayısı ise 2’yi geçemeyecek.
• Yeni yönetmelik binalara kot verilmesiyle ilgili de yeni düzenleme getiriyor. Kaldırımı yapılmış yollarda, yol seviyesinin 18 santim üstünden kot alınacak.

İstanbul İmar Yönetmeliği’ne göre, binalar 5 katı geçemeyecek, her daireye 1 park yeri zorunlu olacak ve yapılarda sokak silüeti korunacak.

Yönetmeliği Bakanlık yürütecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yeni İstanbul imar Yönetmeliği’ni hazırladı. 4 aylık bir çalışma sonucu hazırlanan yönetmelik için ilçe belediyeleri ile birlikte komisyon kurularak çalışma yapıldı. 76 maddelik yönetmelik IBB Meclisi’nin oturumunda kabul edildi. Planlı Alanlar Tip imar Yönetmeliği’nin Türkiye geneli için hazırlandığından İstanbul’daki önemli yapılaşma değerini de dikkate alarak hazırlanan yönetmelik Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülecek. Yönetmelik bakanlığın onaylamasının ardından yürürlüğe girecek.

Binaların kimliği olacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, kuralların konulmasıyla, biraz zaman almakla birlikte kimlikli binaların ortaya çıkacağına vurgu yaptı. Mehmet Özhaseki, “İmar Kanunu’nda bir takım değişikler de 2018 yılı içerisinde gündeme gelecek. Neler gelecek? Elimle kaleme aldığım, tek tek yazdığımız bazı konular var. Parsel bazlı yoğunluk artışları artık yasaklanacak. Belediye Meclisi oturup Ahmet efendinin parseline 5 kat, yanındaki 5 katlı parsele de 25 kat veremeyecek. Böyle bir şey yok. Yapılamaz, bu adalet duygusunu da sarsıyor. İşte bu imar yasalarını bir taraftan mecliste kanun haliyle milletin önüne koyacağız, bir taraftan da bizim yazdığımız yönetmeliklerle devam ettireceğiz” şeklinde konuştu.

Müteahhit şirket pazarlığı sona erecek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, afet riski altındaki konutların dönüşümü için başlatılan kentsel dönüşüm uygulamalarıyla 5 yıl içinde 52 ilde 209 alanın riskli ilan edildiğini belirtti. 524 bin adet konut da bina bazlı dönüşüm kapsamında yenileniyor. Özhaseki, kentsel dönüşüm projeleri kapsamında kira yardımı, proje ve faiz desteği olmak üzere toplam 5 milyar 155 milyon TL kaynak kullanıldığını kaydetti. Yapı Denetim Kanunu’nun bu yıl içinde değişeceğini belirten Özhaseki, “Müteahhit pazarlık yaparak inşaatını denetleyecek firmayı kendisi seçiyor. O firmanın müteahhidi nasıl denetleyeceğini düşünün” diye konuştu. Özhaseki, “Bu yıl içinde yasayı değiştireceğiz ve müteahhit-yapı denetim firması pazarlıkları sona erecek. Denetimleri standart bir ücret karşılığında bakanlığın belirlediği firmalar yapacak. Firmalar ve binalar eşleştirilecek” dedi. Kentsel dönüşümdeki tıkanıklıklara da değinen Bakan Özhaseki, İstanbul Fikirtepe’de tıkanan süreçle ilgili olarak çözüm ortaklığı modelini işletmeye başladıklarını aktararak, “Vatandaş evinden çıkmış 5 yıldır inşaat bile başlamamış, müteahhit batma noktasına gelmiş, belediyeler kenara çekilmiş ve binlerce insan mağdur. Fikirtepe’yi kısa süre içinde çözecek, vatandaşların tamamının mağduriyetini gidereceğiz” dedi.

Ezgi Kızıl

Yorum yap

Takip Edin!