Emlak&Konut

İzmir konutta uçuşa geçti

Merkez Bankası’nın konut fiyat endeksi, Türkiye’de konut fiyatlarının en fazla yükseldiği ilin İzmir olduğunu ortaya koydu.

Ege’nin incisi İzmir, fiyat yükselme performansıyla İstanbul’u bile üçe katladı. Merkez Bankası’nın konut fiyat endeksi raporunda dikkat çeken sonuçlardan biri de İstanbul’un fiyat grafiğinde Türkiye ortalamasının altında kalması oldu. Yeni yılın emlak sektörü adına ilk önemli raporu Merkez Bankası’ndan geldi. Merkez Bankası’nın konut fiyat endeksi, Türkiye’de konut fiyatlarının en fazla yükseldiği ilin İzmir olduğunu ortaya koydu. Yeni otoyol sayesinde İstanbul ile mesafenin 3.5 saate inmesi, İstanbullu müteahhitlerin keşfi ve göç İzmir’i konutta uçurdu. Yıllık bazda İzmir’de fiyatları yüzde 18.66 artarken, İstanbul’daki artış yüzde 6.29’da kaldı. Böylece İzmir, İstanbul’u 3’e katlamış oldu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) açıkladığı son Hedonik Konut Fiyat Endeksi raporuna aylık bazda bakıldığında da İzmir öne çıktı. Ekim 2017’de bir önceki aya göre İzmir’de fiyatlar yüzde 2.61 yükselirken, İstanbul’da yüzde 0.93, Ankara’da yüzde 0.82 artış yaşandı. Ege’deki yükseliş İzmir’le sınırlı kalmadı. Yıllık artışta yüzde 17.74 ile Aydın, Denizli, Muğla ikinci sırada yer aldı. Bursa, Eskişehir, Bilecik yüzde 16.38 ile üçüncü sırada yer alarak, konut piyasasının liderleri İstanbul ve Ankara’ya fark attı.

Yol 3.5 saate inecek

İzmir’in konut piyasasında yükselmesinin birçok sebebi var. İzmir, yaşanabilirlik endeksinde 2016 yılında 10 sıra birden yükselirken, İngiltere menşeili Knight Frank’ın 2017’de yaptığı bir araştırmaya göre, dünyanın 150 metropolü arasında değerlilik sıralamasında sekizinci sırada bulunuyor. Turizmde büyük potansiyeli bulunan İzmir, İzmir-İstanbul otoyolu sayesinde de değerine değer kattı. Otoyol sayesinde İstanbul ile İzmir arasındaki mesafenin 3.5 saate düşecek olması, şehre göçü de artırdı. İstanbul’dan İzmir’e 24 bin kişi göç ederken, büyük şirketler de merkezlerini bu kente taşımaya başladı. Bu yükselişi gören İstanbullu müteahhitlerin de yeni pazar olarak İzmir’i seçmesi fiyat endekslerini değiştirdi. Dap Yapı, Teknik Yapı, Halk GYO, Emlak Konut GYO, Sur Yapı, Nuhoğlu, Türkerler, İzmir’de proje geliştiren İstanbullu müteahhitler arasında.

İstanbul ve Antalya ortalamanın altında

İstanbul yüzde 6.3’lük değişimle yüzde 10’luk Türkiye ortalamasının altında kaldı. Ancak 3 bin 819 liralık birim metrekare fiyatıyla Türkiye’nin konutta en pahalı şehri olmayı sürdürdü. Ortalama altında kalan illerden biri de bir dönem yabancıların konut alımında tercih ettiği Türkiye’nin turizm başkenti Antalya. Yıllık yüzde 8.4 fiyat artışı görüldü. Listenin sonunda yüzde 0.67 artışla Mardin, Siirt ve Şırnak geliyor. Birim fiyat 2 bin 89 lira 2017 yılı Ekim ayında Türkiye’de hedonik yani kalite farkından arındırılmış konut fiyatları bir önceki aya göre yüzde 0.94 oranında artarken, yıllık bazda nominal olarak yüzde 10.05 yükseliş görüldü. Konut fiyat endeksi yüzde 11.67 artarken, birim metrekare fiyatı 2 bin 89 lira olarak hesaplandı.

Çeşme Türkiye’nin en pahalı altıncı ilçesi

Ege bölgesindeki hareketliliği gösteren bir başka veri ise Hürriyet Emlak’tan geldi. Aralık 2017 tarihli verilere göre, satılık konut metrekare fiyatı yüzde 22 artarak 7 bin 500 TL’ye yükselen Çeşme, 2017’de Türkiye’nin en pahalı 6’ncı ilçesi oldu. Endekse göre Türkiye’nin en pahalı ilçesi İstanbul Beşiktaş. Beşiktaş’ta, aralık itibariyle satılık konut ortalama metrekare fiyatı 15 bin 172 TL’ye yükseldi. Satılık konutta Türkiye’nin en pahalı ilk 20 ilçesi İstanbul, İzmir ve Muğla’dan çıktı. Çeşme, Bodrum, Narlıdere ve Güzelbahçe ilk 20’deki Egeli ilçeler olmayı başardı. Listenin 6’ncı sırasında yer alan Çeşme’de satılık konutların ortalama metrekare fiyatı 7 bin 500 TL. Ortalama olarak 100 metrekarelik bir evin fiyatı 750 bin TL oldu. Çeşme’de fiyatlar son bir yılda yüzde 22 oranında artış gösterdi. Türkiye’nin önde gelen turizm noktalarından Bodrum listede 10’uncu sırada yerini aldı. Bodrum’da satılık konutların ortalama metrekare fiyatı 5 bin 636 TL. ilçede fiyatlar son bir yılda yüzde 13 aitti. 14’uncu sırada bulunan Narlıdere’de ise satılık konutların ortalama metrekare fiyat: 4 bin 459 TL oldu. İlçede konut fiyatları 2017’de bir önceki yıla kıyasla yüzde 27 yükseldi. Listenin 15’inci sırasında kendine yer bulan bir diğer Egeli ise Güzelbahçe. İlçede satılık konutların ortalama metrekare fiyatı bir önceki yıla kıyasla yüzde 28lik artışla 4 bin 340 TL olarak gerçekleşti.

Yorum yap

Takip Edin!