Emlak&Konut

Türkiye’nin konut satışları arttı

Türkiye’de 2017’de satılan konut sayısı 2016’ya göre yüzde 5,1 artarak 1 milyon 409 bin 314 oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu 2017 Aralık ayına ilişkin konut satış rakamlarını açıkladı. Konut satışları 2017 yılında bir önceki yıla göre yüzde 5,1 artış gösterdi. Konut satışlarında 2017 yılında, İstanbul 238.383 konut satışı ve yüzde 16,9 pay ile ilk sırayı aldı. Satış sayılarına göre İstanbul’u, 150.561 konut satışı ve yüzde 10,7 pay ile Ankara, 84.184 konut satışı ve yüzde 6 pay ile İzmir izledi. En az satış ise 124 konut ile Hakkari’de gerçekleşti. Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,1 azalarak 66 bin 661 oldu. Toplam konut satışları içinde ilk satışın payı yüzde 50,1 oldu. İlk satışlarda İstanbul 11 bin 512 konut satışı ve yüzde 17,3 ile en yüksek paya sahip olurken, İstanbul’u 5 bin 119 konut satışı ile Ankara ve 3 bin 885 konut satışı ile İzmir izledi. Türkiye genelinde ikinci el konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,5 azalış göstererek 66 bin 311 oldu. İkinci el konut satışlarında da İstanbul 11 bin 420 konut satışı ve yüzde 17,2 pay ile ilk sıraya yerleşti. İstanbul’daki toplam konut satışları içinde ikinci el satışların payı yüzde 49,8 oldu. Ankara 7 bin 749 konut satışı ile ikinci sırada yer aldı. Ankara’yı 4 bin 420 konut satışı ile İzmir izledi.

2017 yılında yabancılara 22 bin 234 konut satıldı

Yabancılara yapılan konut satışları 2017 yılında bir önceki yıla göre yüzde 22,2 oranında arttı. Yabancılara yapılan konut satışlarında 2017 yılında ilk sırayı 8 182 konut ile İstanbul, ikinci sırayı 4 bin 707 konut ile Antalya aldı. Antalya’yı 1474 konut satışı ile Bursa ve 1.079 konut satışı ile Yalova izledi. Yabancılara 2017 yılı Aralık ayında ise 2.164 konut satışı gerçekleşti. Yabancılara yapılan konut satışlarında, Aralık 2017’de ilk sırayı 802 konut satışı ile İstanbul aldı. İstanbul ilini sırasıyla 378 konut satışı ile Antalya, 188 konut satışı ile Bursa, 141 konut satışı ile Yalova izledi.

İnşaat sektörü konut istatistiklerini değerlendirdi

Süleyman Ekşi İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Ekşi:

Vatandaşlarımız yatırım yapmaya devam edecektir

“2016’da yaşadığımız olumsuzlukların üstüne, ülkemizin lokomotifi konumunda olan inşaat sektörü 2017 yılında hükümetimizin desteği sayesinde faiz indirimi, tapu harcı ve damga vergisi düzenlemeleri, yabancı yatırımcıya vatandaşlık hakkı verilmesi, kentsel dönüşümü destekleyen düzenlemeler gibi kolaylıklarla canlılığını sürdürdü. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın desteğiyle kentsel dönüşümü hızlandırıcı yeni düzenlemeler ile belediyelere faizsiz kredi verilmesi, kurumsal kredilerde İller Bankası’ndan alınan kredi faizlerinin yaklaşık yüzde 8-9’larda olması gibi düzenlemeler sektöre ivme kazandırıcı gelişmelerdendi. Sektörün önde gelen firmaların düzenlediği konut alımını kolaylaştırıcı kampanyalarla özellikle 2017’nin son çeyreğinde hareketli anlar yaşandı. 2017 yılında toplamında ise 1 milyon 409 bin 314 konut satılması olması bizim için şaşırtıcı bir gelişme olmadı. Ülkemizin geleceğine güveniyor ve bu rakamı bekliyorduk. 2018’de vatandaşlarımız siyasi istikrarımıza güvenerek yatırım yapmaya devam edecektir. Biz de Süleyman Ekşi İnşaat olarak projelerimizi hız kesmeden sürdüreceğiz. “

Hasanoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Hasanoğlu:

Türkiye yabancı yatırımcının yakın markajında

“2016 yılı konut satış istatistiklerine baktığımızda 2016 yılında bir önceki yıla göre yüzde 4 artış göstermişti. Dolayısıyla 2017 yılında bir önceki yıla göre yüzde 5,1 artış göstermesi sektörün 2017 yılında iyi bir skor elde ettiğini ve Türkiye’nin lokomotif sektörleri arasındaki yerini koruduğunu gösteriyor. Sektörümüz her yıl ivme kazanarak büyümeye devam ediyor. Her zaman olduğu gibi sektör 2018 yılında da büyümeye ve ivme kazanmaya devam edecektir. TÜİK’in konut satış istatistiklerinde özellikle üzerinde durmamız gereken kısımların başında yabancıya konut satışı geliyor. Türkiye yabancı yatırımcının yakın markajında. Yabancılara yapılan konut satışları 2017 yılında bir önceki yıla göre yüzde 22,2 oranında arttı. 2016 yılının verilerine baktığımızda ise yabancılara yapılan konut satışlarının 2016 yılında bir önceki yıla göre yüzde 20,3 azaldığını görmüştük. 2017 yılı yabancıya konut satışlarının arttığı bir yıl oldu. 2018 yılında da bu sayının artarak devam edeceğini ön görüyoruz.”

TESA Yapı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Asım Sağlam:

İnşaat sektörü kazandırmaya devam edecek

“Konut satışlarının 2017 yılında bir önceki yıla göre yüzde 5,1 artış göstermesi sektörümüzün büyümeye devam ettiğinin önemli bir göstergesidir. Uzun yıllardan beri İstanbul’da konut projeleri yapan bir aileden geliyoruz. Geçmiş deneyimlerimiz bize inşaat sektörünün her zaman kazançlı ve büyüyen bir sektör olduğunu gösterdi. Konut satış rakamlarının her yıl artmasında tabi ki hükümetimizin de bu anlamda gerekli destek ve düzenlemeleri yapması da etkili oldu. Özellikle ilk kez konut satın alacaklara yönelik son yapılan düzenleme 2018 yılında da sektörü besleyecek ve canlandıracaktır. Bunun dışında kentsel dönüşümün ülkemiz için elzem olduğunu ve gerekli düzenlemelerin yapılması gerektiğini de vurgulamakta fayda var. Şu ana kadar kentsel dönüşüm projeleri hayata geçirmiş ve İstanbul’da önemli projeleri hayata geçirmiş bir şirket olarak gerekli düzenlemeleri bekliyoruz. Özellikle kentsel dönüşüm sürecinde projelerin sürekliliğini sekteye uğratan bürokrasi konusunda da gerekli iyileştirmelerin yapılacağına inanıyoruz. Depreme karşı dayanıksız yapıların yenilenmesi için önemli bir atılım olan kentsel dönüşüm süreci için 2018 yılında da projelerimizi hayata geçirmeye devam edeceğiz.”

Keleş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı İlker Keleş:

Konut satışlarındaki artış 2018 yılı için umut verici

“2017’de 2016’ya göre yüzde 5,1’lik artış gerçekleşti. Sektörün ve bizlerin beklentisi bu yöndeydi, bu nedenle bizler için sonuçlar sürpriz olmadı. 2017 yılında sektörümüzü desteklemek amacı ile uygulanan tapu harcı ve KDV oranlarındaki indirimlerin 2018 yılı için de uygulanması durumunda sektörde konut satışının daha çok artacağı düşüncesindeyim. Konut satışlarındaki istikrar sektörümüzün 2018 yılında da büyümesine katkı sağlayacaktır. 2017 yılında yaşanan artış emlak sektörünün Türkiye ekonomisi içindeki lokomotif sektörler arasında yer aldığının ve büyümesine devam ettiğinin göstergesidir. 2017 yılında 1 milyon 409 bin 314 konut satıldı, bu satışta İstanbul 238 bin 383 konut satışı ve yüzde 16,9 pay ile ilk sırayı aldı. Yabancılara yapılan konut satışları ise 2017 yılında bir önceki yıla göre yüzde 22,2 oranında arttı. Yabancılara yapılan konut satışlarında 2017 yılında ilk sırayı 8 bin 182 konut ile İstanbul, ikinci sırayı 4 bin 707 konut ile Antalya aldı. Bu sonuçlar yabancı yatırımcının ülkemize olan güveninin bir göstergesi diye düşünüyorum. 2016 yılının olumsuz etkisinin de yabancı yatırımcılar nezdinde kalmadığının kanıtıdır. Yabancı yatırımcı için yatırım yapılacak güvenli liman olarak görülen sektörümüzün 2018’de de büyümesi devam edecektir.

Okkalar İnşaat’ın Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Okka:

İnşaat sektörü büyümesine hız kesmeden devam edecek

“İstanbul gibi dünya markası olmuş bir şehirde markalı konut projelerini hayata geçiren inşaat firmaları sektörün büyümesine büyük katkı sağlıyor. Sektörün bu yılı da büyüyerek kapatması lokomotif sektör olarak ekonomiye değer katmaya devam ettiğini gösteriyor. Sektör kendine bağlı 200’den fazla alt sektörün ürettiği mal ve hizmete talep oluşturuyor. Ekonomi iç ve dış dinamiklerden kaynaklanan dalgalanmalardan etkilense de inşaat sektörünün 2018 yılında da büyümesine hız kesmeden devam edeceğini öngörüyorum. 2016 yılına göre sektör 2017 yılında daha da büyük ivme kazandı. Özellikle yeni projelerin hayata geçirilmesi, kentsel dönüşüm sürecinin hız kesmeden devam etmesi hükümetimizin de bu anlamda gerekli adımları atmasından kaynaklanıyor. Yabancılara yapılan konut satışları 2017 yılında bir önceki yıla göre yüzde 22,2 oranında arttı. Yabancılara yapılan konut satışlarında 2017 yılında ilk sırayı 8 bin 182 konut ile İstanbul, ikinci sırayı 4 bin 707 konut ile Antalya aldı. Antalya ve İstanbul’un yabancılar tarafında en çok bilinen ve markalaşmış önemli kentlerimiz olması yabancıların da tercihlerini bu yönde yapmalarını sağlıyor. Türkiye için dışarıdan yapılan bütün olumsuz algı çalışmalarına rağmen yabancı yatırımcının ülkemizi tercih edilmesi bizi bu anlamda ziyadesiyle memnun ediyor. Ayrıca sektörümüz açısından özellikle doğru projeleri doğru lokasyonlarda hayata geçiren şirketlerin, konut satışlarında bir sıkıntı yaşamayacağını söyleyebiliriz.”

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt:

Sektör daha çok ilgiyi hak ediyor

“Yabancılara yapılan konut satışlarının 2017 yılında bir önceki yıla göre yüzde 22,2 oranında arttığını görüyoruz. Biz de satışımızın yüzde 35’ini yabancıya yapıyoruz. Yabancıya 22 binin üzerinde konut satışı rakamını sevindirici buluyoruz. Türkiye’nin yabancı yatırımcının yakın markajında olmaya devam ettiğini görüyoruz. 2018’de bu satışların katlanarak devam etmesini umuyoruz. Yabancıya konut satışının ihracat kapsamında değerlendirilmesini uzun zamandır dile getiriyoruz. 2012’de çıkan Mütekabiliyet Kanunundan bu yana gündemden düşmeyen bir diğer konu da müktesep hak. Yani bir binaya imar hakkı verildikten sonra bu hakkın hep korunması. Yabancı parasını yatırdığı gayrimenkulde işleyen süreçte netlik istiyor belirsizlik istemiyor. Bu yasadan sonra sektörün yabancıya satışları 5 milyar dolar seviyelerine ulaştı. 200 alt sektörü destekleyen katma değeri yüksek bir sektörün daha çok ilgiyi hak ettiğini düşünüyorum.”

Cihan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Yavuz Pala:

Faiz indirimiyle yeni rekorlar hayal değil

“TÜİK’in açıkladığı yıllık satış rakamlarına baktığımızda yüzde 5’in üzerinde bir artış olduğunu görüyoruz. Bir önceki yıl sektöre verilen destek ve teşviklerle inşaatçılar olarak yılı çok iyi hatta rekor denecek rakamlarla tamamlamıştık. Onun üzerine bu yılki yüzde %5’lik artışı sevindirici olarak değerlendiriyoruz. Ancak kredili satışlardaki düşüşü ters yöne çevirmek için her zaman söylediğimiz gibi kredi faiz oranlarının gözden geçirilmesi gerekiyor. O zaman yeni rekorlara doğru gitmek hiç de hayal olmaz.”

Kar Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Şenol Üçüncü

Rekor denebilecek bir rakam

“Hain darbe girişimi tarihte görülmemiş badireler atlatan ülkemiz ve inşaat sektörü 2016’nın ağustos ayı itibarıyla hemen toparlanarak satışta pik yaptı. Faiz oranlarındaki indirim, Emlak Konut’un öncülüğünde başlatılan kampanyalar, devlet teşvikleri, satışı artıracak birtakım tedbirler nedeniyle sektör hemen toparlandı ve 2016’yı yüksek satış rakamlarıyla kapattık.
Şimdi TÜİK’in yıllık satış rakamlarına baktığımızda bunun üzerine %5,1 daha koyduğumuzu görüyoruz. 2017’yi rekor denebilecek şekilde kapattık diyebiliriz. Son aylarda yaşanan stabil durum ve artan maliyetlere rağmen sevindirici rakamlara ulaşmış olmak bizleri çok mutlu ediyor.”

İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık:

Gayrimenkul, yerli ve yabancı yatırımcının gözdesi

“Rakamlar sevindirici, TÜİK’in yıllık bazda ortaya koyduğu tablo bize gösteriyor ki; gayrimenkule yapılan yatırım her zaman kazandırıyor. Açıklanan yıllık yüzde 5,1’lik artış ile yerli ve yabancı yatırımcı ilgisi sektörümüzün ekonominin lokomotifi olmaya devam ettiğini gösteriyor. Yatırımcı sektöre güveniyor, parasını başka yatırım enstrümanlarına yönlendirmiyor. Türkiye ekonomisine ve istikrarına güvenen yerli ve yabancı yatırımcı en iyi yatırım aracı olarak gördüğü gayrimenkulden vazgeçmiyor. İnşaat sektörü, hele de devlet tarafından desteklenmeye devam ettiği sürece büyümesini artan bir ivmeyle sürdürecek. TÜİK rakamları bize ekonominin lokomotifi olan inşaat sektörünün canlılığını koruduğunu, yatırımların hız kesmediğini gösteriyor.”

Yapıen İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Celal Koçer:

2017’de yeni rekor geldi

“Konut sektöründe 2016’da 1 milyon 341 bin satış rakamı ile kırılan satış rekoru, 2017’de 1 milyon 409 bin ile yeniden kırılmış oldu. Bunu zaten bekliyorduk, bizler için şaşırtıcı olmadı. Kampanyaların sona ermesiyle beraber 2017 yılının son aylarında artış trendinde olan rakamlar stabil hale gelse de bugün ortaya çıkan tablo çok sevindirici, onun da ötesinde umut verici. Tabloyu sadece yerli yatırımcılar içi değil yabancılar için de değerlendirmek gerekir. Onların ilgisi hiç azalmıyor, yabancıya satışlarda ay bazında her zaman artış olduğunu görüyoruz. Yıllık rakamlar da bu artış trendinin geçici olmadığını gösteriyor. Bundan sonra da bu trendin devam etmesini bekliyoruz.”

216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı BİLENT DÜNDAR:

Konut sektörü uzun yıllar üretmeye devam edecek

“Resmi rakamlara baktığımızda 2017 yılının bir önceki yıla oranlar seneyi yüzde 5,1’lik bir artışla kapattığını görüyoruz. 2016 yılı devlet teşviklerinin, piyasayı canlandırıcı tedbirlerin yoğun olarak yaşandığı bir yıldı. Türkiye ekonomisinin 2016 üçüncü çeyrekte bir daralma yaşanmasına rağmen konut satışları 2016’da 1 milyon 341 bin 453 ile rekor kırmıştı. 2017’de ise yaz mevsimine denk gelen bayramlar, tatil dönemi ve uluslararası arenadaki gelişmelere bağlı olarak sakin seyreden gayrimenkul sektörü eylülde büyük bir sıçrama yaşadı. Yeni lansman ve kampanyaların art arda geldiği eylül ayında konut satışlarında artış oldu. Şimdi bu rekorun üzerine çıkmış bulunuyoruz. Konut sektörü daha uzun yıllar üretmeye ve istihdam sağlamaya devam edecek, rakamlar bize bunu gösteriyor.”

Melike Güz

Yorum yap

Takip Edin!