Emlak&Konut

Ülke ekonomimize katma değer sağlamak için çalışıyoruz

Invest İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Bahattin Uçar: “Yaşadığımız şehirlerin modern ve teknolojik bir noktaya ulaşması için dönüşüm sürecinin süreklilik arz etmesi gerekiyor.”

Invest İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Bahattin Uçar ile yeni projeleri ve gayrimenkul sektörünü konuştuğumuz özel bir röportaj gerçekleştirdik.

2018 hedefleriniz ve yeni projeleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Invest İnşaat olarak şu an Sarıyer – Ayazağa, Küçükçekmece, Güneşli, Zeytinburnu ve Başakşehir’de proje çalışmalarımız sürüyor. Sarıyer – Ayazağa bölgesinde satın aldığımız arsalar ve yaptığımız çalışmalar sayesinde uzun yıllar bu bölgede yeni projeler geliştireceğiz. Öncelikle Ayazağa’da Ortak Girişimle hayata geçirdiğimiz Türkiye’nin en büyük gayrimenkul projelerinden Vadistanbul’u bu yıl bitirmeyi hedefliyoruz. Sizin de bildiğiniz gibi ilk etap olan Vadistanbul Teras sakinlerini ağırlıyor. İkinci etap olan Vadistanbul Bulvar etabımız geçen aylarda hizmete açılan AVM ile büyük ilgi görmeye devam ediyor. Bu yıl üçüncü etap olan Vadistanbul Park’ı da kullanıcısıyla buluşturmayı hedefliyoruz. Bunun yanı sıra konut, ofis ve ticari ünitelerden oluşan ödüllü projemiz Vadikoru yatırımcılar tarafından büyük ilgi görüyor. Vadikoru, Ayazağa’da bulunan nadide arazilerden biri olmasının yanında sanayi dönüşümü olarak hayata geçirilmesinden dolayı da gayrimenkul sektörü için büyük bir önem taşıyor. Üç tarafı Belgrad Ormanları ile çevrili olan projemizi 20 bin metrekare arsa üzerinde hayata geçiriyoruz. Toplam inşaat alanı 85 bin metrekare olan Vadikoru projemiz, Türkiye’nin önemli mimari ofislerinden İki Design’ın da kurucusu olan Murat Kader tarafından tasarlandı. Ayazağa’da Belgrad Ormanları’nın sınırında yer alan Vadikoru, 3 blok konut, 2 blok ofis ve bunlarının tabanını oluşturan bir alt bazada yer alan ticari birimlerden oluşuyor. 200 milyon TL yatırım bedeliyle hayata geçirdiğimiz projemizde 3 blokta 242 konut, 2 blok ofiste 84 adet ofis ve 12 birbirinden bağımsız ticari ünite bulunuyor. Tüm bunların yanında yine Güneşli’de Basın Ekspres yolunda Express 24 ve Küçükçekmece’deki Göl Plus projemizde satışlar devam ediyor. Bu yıl içerisinde ise Başakşehir’de ve Veliefendi’de projelerimizi hayata geçirmeyi planlıyoruz.

Vadikoru’ya ödül
İstanbul Ayazağa’da Invest İnşaat güvencesiyle yapımına devam edilen Vadikoru’nun ofis blokları dünyanın en saygın ödülleri arasında yer alan International Property Awards 2017-2018’nin Avrupa ayağı olan European Property Awards’ta ödüle layık görüldü. Vadikoru karma kullanım projesi, ‘En İyi Ofis Mimarisi’ kategorisinde ödülün sahibi oldu.

Sektör için olmasını arzu ettiğiniz bir yasal düzenleme var mı?

Hükümetimiz yaptığı bir takım yasal düzenlemelerle vatandaşlara ve sektöre destek verdi ve vermeye devam ediyor. Biz de Invest İnşaat olarak konut alımını kolaylaştıran her teşviki destekliyoruz. Geçen yıl 1 milyon 409 bin gibi rekor konut satış rakamı, devletin sunduğu vergi indirimi, damga vergisi, Emlak Konut GYO kampanyaları ve KDV teşviki gibi sağlanan kolaylıklarla yakalandı. Şu an beklentimiz konut kredi faiz oranlarının yüzde 1’in altına çekilmesi. Oranın 1’in altına inmesi durumunda konut satışları yükselişini sürdürmeye devam edeceğini söyleyebiliriz.

Kentsel dönüşüm yeni yasalarla birlikte hız kazandı, süreçten memnun musunuz?

Bildiğiniz gibi İstanbul’da eski yapılar ve sanayi bölgeleri kentsel dönüşüm çalışmalarıyla yeni yerleşim yerleri haline geliyor. Devletimizin destek ve teşvikleriyle son yıllarda kentsel dönüşüm hız kazandı. Şimdilerde eski ve dayanıksız yapılar modern yapılara dönüşüyor. Ortak girişim olarak sanayi dönüşümüyle hayata geçirdiğimiz Vadistanbul projemiz bunun en güzel örneklerinden birisi. Vadikoru projemizin de bulunduğu Seyrantepe-Cendere Vadisi de geniş fabrika arazileri sayesinde son yılların gayrimenkul yatırımı açısından öne çıkan bölgesi. Kentsel Dönüşüm, içerisinde birçok süreci barındıran uzun vadeli yenilenme sürecidir. Yaşadığımız şehirlerin modern ve teknolojik bir noktaya ulaşması için dönüşüm ve değişim sürecinin süreklilik arz etmesi gerekiyor. Çünkü önümüzde dönüştürülmesi gereken 7 milyon konut var. Süreci biraz daha hızlandırmamız gerektiği kanaatindeyim.

İş prensipleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Invest İnşaat olarak gayrimenkul sektöründe ‘güven’, ‘mutluluk’ ve ‘kalite’ ekseninde başarılı işlere imza atmanın yanında daima maksimum verimlilikle çalışmak ve ülke ekonomimize katma değer sağlamak için çalışıyoruz. Sektörde süreklilik sağlamak, güven kazanmak ve bir marka olmak kolay değil. Biz projelerimizde yatırımcılara vaad ettiklerimizden daha fazlasını verme gayreti içerisindeyiz. Bu çabalarımızın karşılığını da sektördeki konumumuzdan ve müşterilerimizin memnuniyetinden ziyadesiyle alıyoruz.

2023 hedefleri
Türkiye, ekonominin tüm aksları ve lokomotifi konumundaki inşaat sektörüyle 2023 hedeflerine emin adımlarla ilerliyor. Invest İnşaat olarak bizlerde yatırımlarımızla ülkemize katma değer oluşturmaya ve vatandaşlarımızın yararına projeler üretmeye devam edeceğiz.

Anadolu’da yatırımlarınız olacak mı? Yeni proje lokasyonları hakkında bilgi alabilir miyiz?

Şu an için İstanbul Avrupa Yakası’nda yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Sarıyer – Ayazağa bölgesinde satın aldığımız arsalar ve yaptığımız çalışmalar sayesinde en az 10 yıl bu bölgede yeni projeler geliştirmeye devam edeceğiz. Bunun yanı sıra Güneşli’de Express 24, Küçükçekmece’de Göl Plus projemizde inşa çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Bu yıl içinde de Başakşehir’de Veliefendi’de projelerimizi hayata geçirmeyi planlıyoruz. Projelerimizin genellikle ulaşım ağı ile çevrili merkezi lokasyonlarda olmasına dikkat ediyoruz.

Melike Güz

Yorum yap

Takip Edin!