Emlak&Konut

DÜNYA TARİHİNİ DEĞİŞTİREN ÇANAKKALE

Her yıl olduğu gibi bu yıl da 18 Mart’ta Çanakkale Zaferi için tüm yurtta gerçekleştirilen törenlerle şehitlerimiz anıldı.

915–1916 yıllarında Gelibolu Yarımadası’nda Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf Devletleri arasında yapılan deniz ve kara muharebelerinde Türk milletinin topraklarına duyduğu sevginin bir tezahürü olarak gerçekleştirdiği azimli direnişle saldırılar başarısız olmuş ve İtilaf Devletleri geri çekilmiştir. Kara ve deniz savaşları sonucunda iki tarafın da çok ağır kayıplar verdiği Çanakkale Savaşı’nda, topraklarını düşmana vermemek uğruna canlarından olan atalarımız her yıl 18 Mart günü çeşitli törenlerle anılır. 18 Mart Çanakkale’de kazanılan zafer yalnızca Türk tarihini değil dünya tarihinin akışını da değiştirmiştir. Kahraman Türk ordusunun burada aldığı galibiyet dünya ülkelerinin güç dengelerini de değiştirmiştir.

Atatürk’ün ağzından Çanakkale

Türkiye’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk sonrasında Çanakkale’yi şöyle anlatmıştır: “Bomba sırtı vakasını anlatmadan geçemeyeceğim. Siperler arasında mesafe sekiz metre, yani ölüm muhakkak… Birinci siperdekiler, hiçbiri kurtulmamacasına kâmilen düşüyor. İkincidekiler onların yerine geçiyor… Fakat ne kadar gıpta edilecek bir itidal ve tevekkülle biliyor musunuz? Öleni görüyor, üç dakikaya kadar öleceğini biliyor, hiç ufak bir korku ve endişe göstermiyor, sarsılmak yok. Okuma bilenlerin ellerinde Kur’an-ı Kerim, cennete gitmeye hazırlanıyorlar. Bilmeyenler Kelime-i Şahadet getirerek yürüyorlar. Bu, Türk Askeri’ndeki ruh kuvvetini gösteren şayan-ı hayret ve tebrik bir misaldi. Emin olmalısınız ki, Çanakkale Savaşları’nı kazandıran bu yüksek ruhtur.”

Çanakkale Şehitliği

Her bölgenin kendi adıyla anılan bir şehitliği vardır Çanakkale’de. Çanakkale Şehitleri Anıtı ise Çanakkale Boğazı’nın ucunda Morto Koyu önündeki Hisarlık Tepe üzerinde yer alır. Çanakkale Savaşları’nda hayatını kaybeden Türk askerlerin anısına yaptırılan anıt, dört ayak, bir kubbeden oluşur ve 41,7 metre yüksekliğindedir.

Yorum yap

Takip Edin!