Emlak&Konut

2018 yılı ihracatına damga vuracak ülkeler

2018 yılında Çin’den Singapur’a, Suudi Arabistan’dan Hindistan’a kadar pek çok ülke sunduğu fırsatlarla Türkiye’nin dış pazar yelpazesinde önemli bir yer tutacak.

Türkiye, ekonomisini ihracat ile büyüten ülkeler arasında ilk sıralarda yer alıyor. 2018’e ilişkin belirlenen 170 milyar dolarlık ihracat hedefini tutturabilmek için ihracatçılar ülkelerin yerel dinamiklerini yakından takip etmek zorundalar. Posta gazetesinin yaptığı ihracat pazarları araştırmasına göre, 2018 yılında Çin’den Singapur’a, Suudi Arabistan’dan Hindistan’a kadar pek çok ülke sunduğu fırsatlar nedeniyle Türkiye’nin dış pazar yelpazesinde önemli bir yer tutacak. İşte o ülkeler:

Çin

Dünyanın ikinci büyük ithalatçı ve tüketici ülkesi. Her bir eyaletin bir ülke coğrafyası büyüklüğündeki Çin önümüzdeki beş yılda değeri 10 trilyon doları aşacak ürün ve hizmet ithal edecek. Ayrıca Çin Maliye Bakanlığı, 1 Aralık 2017’de 187 tüketim ürünü kategorisinde ithalat vergisi oranlarını ortalama yüzde 17.3’ten yüzde 7.7’ye düşürdü. Bu uygulama, ‘Çin’e daha fazla ihracat anlamına geliyor. Vergilerin düşürülmesi, ithal ürünlerin Çin’e girişinin ucuzlamasına yol açarken, aynı zamanda tüketimi de artırması bekleniyor. İhracatı kolaylaşan ürünler arasında gıda, meşrubat, kozmetik, ev aletleri, sağlık ürünleri, üaç, giyim ürünleri, kültür ve eğlence ile bebek maması gibi Türkiye’nin iddialı ve rekabetçi olduğu ürünler bulunuyor. Çin dünyanın en büyük e-ticaret pazarı. Çin’e mal satmak isteyen ihracatçılarımızın ülkede gücü sürekli artan sosyal medyayı yoğun kullanmaları gerekiyor.

Singapur

Yalnız bölgesinin değil, dünyanın en yoğun limanlarını işletiyor. En önemli lojistik üs Singapur ile Türkiye arasında yakın zamanda kritik bir anlaşma imzalandı. Türkiye ile bir süredir yasal süreci devam eden serbest ticaret anlaşması (STA), geçen Ekim ayında yürürlüğe girdi. Uzak Doğu ülkeleri arasında Güney Kore ve Malezya’dan sonra üçüncü STA oldu. Anlaşma, Singapur ile olan ticaretimizi bu yıldan itibaren doğrudan ve çok önemli oranda etkileyecek. İlk yıl içinde iki kat ticaret hacmine ulaşılması hedefleniyor. Singapur’a ihraç ettiğimiz ürünler arasında ilk sıralarda, petrol yağları ve bitümenli minerallerden elde edilen yağlar, mücevherci eşyası ve akşamı, tedavide veya korunmada kullanılmak üzere hazırlanan ilaçlar (dozlandırılmış), yolcu gemileri, gezinti gemileri, feribotlar, yük gemileri, mavnalar ve insan veya yük taşımaya mahsus benzeri gemiler yer alıyor.

Suudi Arabistan

Suudi Arabistan ilk kez bu yıl başında, din turisti dışında ülkesine gezmeye gelen yabancıların önünü açacak uygulamalara start verdi. Vize hakkı genişletildi. Bu serbestlik, daha çok turistin, dolayısı ile daha çok ürün ithalatının önünü açacak. 2030’a kadar yılda 30 milyon turist çekmeyi ve 2020’ye kadar yıllık turizm gelirini 47 milyar dolara çıkarmayı hedefleyen Suudi Arabistan, bu hedefine ulaşmak için dev yatırımlara da başladı. Kızıldeniz kıyısında 500 milyar dolar maliyetle mega kent inşa ediliyor. Onlarca yeni otel devreye alınıyor. Ayrıca devlet yönetimi sağlık yatırımlarının artırılmasına yönelik kararları da uygulamaya soktu. Geçen yıl sağlık sektörünü geliştirmeye yönelik bütçeden 32 milyar dolar ayırdı. Bu yıl kaynağın artırılması bekleniyor. Bu kapsamda 32 yeni hastane, 2 tıp şehri yapılması planlanıyor. İki dev AVM, Doğu ve Kuzey Riyad’da açılacak. Mekke ve Medine şehirlerini birbirine bağlayacak 14 milyar dolar değerindeki hızlı tren projesi büyük ilgi görüyor. Ülke kanunlarına uygun her türlü gıda, giyim ağırlıklı perakende ve tabi ki inşaat ve malzemeleri sektörlerindeki ihtiyaç büyüyor. Ülke ekonomisinin bu yıl yüzde 1.9 oranında büyümesi bekleniyor.

Hindistan

ABD’den sonra en çok İngilizce bu ülkede konuşuluyor. Bu yıl yüzde 7.5’in üzerinde büyüme bekleniyor. Ticaret ve yatırım yapma süreçleri, kısa süre önce devlet eliyle sadeleştirildi. Şehirleşme oranı süratle artıyor. Ülke yönetimi, 2022’ye kadar olan sürede 20 milyon konut inşa etmeyi amaçlıyor. Başta demiryolu, karayolu ve denizyolu olmak üzere altyapı için dev yatırım hamlesi devreye almıyor. Bu alanda yüzde 90’ı PPP olacak 1 trilyon dolarlık yatırım öngörülüyor. En büyük potansiyelini, nüfusun yarısını oluşturan 24 yaş altı nüfusu oluşturuyor. Ayrıca bugünkü nüfusu kadar bir insan kitlesinin 2039’a kadar orta gelir grubuna yükselecek olması tüketim eğilimlerini dünya çapında değiştirecek. Her türlü gıdanın yanı sıra mücevherat, izole tel kablolar, elektrikli ev aletleri ve beyaz eşya, demir çelik inşaat akşamı mal grupları, Türkiye’den Hindistan’a en büyük ihraç kalemlerini oluşturuyor.

İran

Bölgesel konjonktür İran’ı Türkiye’nin komşuları arasında en büyük ticari partner yapabilir. Ticari altyapı ve özellikle sosyal yapı bu ilişkiye çok müsait. Türkiye, İran’da tanıtım ve pazarlama faaliyetlerinde bulunacak Türk şirketlerine bu yılın başından itibaren ciddi bir kaynak desteği vermeye başladı. 1 Ocak’tan itibaren tanıtım maliyetinin yüzde 70’i hükümet tarafından karşılanıyor. Bu durum ciddi bir tanıtım atağının önünü açacak. Yanı sıra geçen yılın Haziran ayından itibaren İran’a yönelik ambargonun yumuşamaya başlaması bu ülkeye olan ilgiyi doruğa çıkardı. Yasakların kalkmasının bankacılık sistemine ve gümrük işlemlerine bir an önce yansıması öncelikli beklenti. Petrokimya sektörü başta olmak üzere, tarım, gıda, ağaç mamülleri, inşaat sektörlerinde yan sanayiye ve üretime yönelik ekipman ihtiyacı çok fazla. Bu yıl İran’ın yumurta iznini açması da Türk beyaz et sektörüne çok olumlu yansıyacak.

İhracatta yeni rekorlar yolda

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, “2018’de ihracatçılarımızın yüzde 77.2’si, yani her 4 firmadan 3’ü yapacakları ihracatın artacağını öngörüyor. İhracatçı Eğilim Araştırması’nı 2013’ten bu yana yürütüyoruz. İhracat artışı bekleyen firmaların oranı hiçbir araştırmamızda bu denli yüksek olmamıştı” dedi. TİM İhracatçı Eğilim Araştırması 2017 yılı 4. Çeyrek Gerçekleşme ve 2018 yılı 1. Çeyrek Beklenti anketi sonuçlarına göre, ihracatçıların 2018 yılı 1. çeyrek büyüme tahmini yüzde 3.7, 2018 yılının tamamı için de yüzde 6.2 oldu. İhracatçıların bu yılın ilk çeyreğinde dolar kuru beklentisi 3.87, euro kuru beklentisi de 4.73 oldu. Büyükekşi, “Bu yıl sadece yıl genelinde değil, aylar bazında da rekorlar kırılacak, artışlar kalıcı ve sürekli olacak. Ocak ayında açıkladığımız yüzde 16.3’lük artış bu zincirin ilk halkası. Şubat ayında daha yüksek oranda bir artış gelebilir” ifadelerini kullandı. Büyükekşi, “Bazı sektörlerimiz, artık başarılı oldukları pazarlarda derinleşmenin yanında, yeni pazarlara da açılıyor. Otomotiv sektörümüz AB pazarında yakaladığı başarıyı Amerika kıtasına taşımaya kararlı, çelik sektörümüz ABD’ye gözünü dikti. Gıdaya dayalı sektörlerimiz ise Orta Doğu ve Rusya’nın ardından Asya ülkelerini, Uzak Doğu’yu radarlarına aldı. İhraç pazarlarını çeşitlendirme çalışmalarımız nihayet meyvelerini veriyor. Tek bir pazara, tek bir ülkeye, tek bir bölgeye bağlı olmadan ihracat yapabilen firmalarımız sayesinde, ihracatımıza sürekliliği daha kolay yakalayacağız. Bu hedefe ulaşabilmek için ticaret heyetlerine ve Türkiye Ticaret Merkezi açılışlarına hız verdik” diye konuştu. İhracatçıların 2018 yılı birinci çeyreğinde ilk 5 hedef ülkesinin, sırasıyla ABD, Rusya, Almanya, Fransa ve İngiltere olduğunu belirten Büyükekşi, “Rusya ile ilişkilerin düzelmesi sonrasında Rusya hedef ülkeler arasında sürekli olarak ilk üçte yer alıyor. Rusya’ya ihracatımızdaki artış da bu durumu destekler nitelikte” dedi.

İstihdam da artacak

Araştırmaya katılan firmaların yüzde 40’a yakının 2018’in her çeyreğinde yeni istihdam yaratmayı planladığını kaydeden Büyükekşi, “Firmalarımızın verdikleri yanıtlar istihdamın 2018’de daha fazla artacağını, işsizliğin tek haneli rakamlara düşeceğini gösteriyor” açıklamalarını yaptı.

Yorum yap

Takip Edin!