Emlak&Konut

Anadolu’dan yatırım haberleri

Pamukkale’ye 1.2 milyonluk sağlık yatırımı, İzbeton’da 5 tesis açılışı, Bolu’nun vizyon projeleri, Anadolu’nun her köşesi yeni yatırım haberleri ile yeniden şekilleniyor.

Pamukkale’ye sağlık yatırımı

Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, ilçenin geleceğine olumlu katkılar sunacak olan dev projelerini birer birer hizmete almaya hazırlanıyor. “Sağlık alanında hangi mahallemizde bir eksiklik varsa gideriyoruz” diyen Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, “Turizm bölgesi olan Karahayıt’ımızın yeni bir sağlık istasyonuna mutlak ihtiyacı vardı. Mayıs ayında inşaata başlamıştık, inşaatımız bitti, açılışı için son hazırlıklarımızı yapıyoruz” dedi. 18 milyonluk Dokuzkavaklar Sağlık Kompleksi, Cumhuriyet Mahallesi Sağlık Ocağı’nın yanı sıra yapımı tamamlanan Karahayıt 112 Acil Sağlık istasyonu ve Turizm Sağlık Merkezi açılış için gün sayıyor. Başkan Gürlesin, 24 saat turizm bölgesi olan Pamukkale-Karahayıt-Akköy bölgesine hizmet verecek olan ‘Karahayıt 112 Acil Sağlık istasyonu ve Turizm Sağlık Merkezi’ni kısa sürede vatandaşların hizmetine sunacaklarını ifade etti. Gürlesin, “Bölgeye ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne yakışan bir yatırım yapılması gerektiğini düşündük ve bu sağlık istasyonumuzu inşa ettik. Pamukkale Belediyesi olarak, burada 24 saat esasına dayalı olarak bu tesisimizin inşaatına başladık. Bu tesisimiz 24 saat hizmet verecek, insanlarımızın temel sağlık ihtiyaçları için şehre gitme zorunluluğu ortadan kalkacak” dedi.

İzmir’de 5 yeni tesis hizmete girdi

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin altyapı kuruluşu İzbeton Genel Müdürlüğü’nün, kurduğu 5 yeni tesis törenle hizmete girdi. Yol ve asfalt yapımında ‘kendi kendine yetebilen’ tesisler kuran İzbeton, yaptığı 13 milyon liralık yatırım sayesinde yılda yaklaşık 25 milyon lira tasarruf sağlayacak. İzbeton daha kaliteli malzemeyle daha hızlı hizmet verecek bu yatırımlarla bir yılda yaklaşık olarak maliyetinin iki katı tasarruf elde etmiş olacak.

Kayseri’ye hızlı tren müjdesi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayserililere hızlı tren ve yeni havaalanı binası yapılacağı müjdesini verdi. Bakan Özhaseki, hızlı trenle ilgili yapım işi için teklifler alınacağını belirterek, Kayseri’den yola çıkan insanların Ankara ve İstanbul’a hızlı trenle seyahat edeceğini söyledi. Bakan Özhaseki, havaalanı ile ilgili yapılacak çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi: “Mayıs ayı gibi projeler ortaya çıkacak. Projeler ortaya çıktıktan sonra son halini görüp karar vereceğiz. İnşallah, inşaatı da bu sene bitmeden başlamış olacak. Hepimizin bildiği gibi havalimanındaki aksamanın en büyük nedeni askeriye ile beraber kullanım. Yan tarafta askeriyeye ait olan 240 dönüm kadar bir arazinin önceden izin alınamamış olması. Daha önce değişik komutanlarla konuştuğumuzda hep olumlu cevaplar verildiği halde dosyalara baktığımız zaman ne yazık ki daha önce buradan olumsuz birçok görüşler gitmiş. Haliyle işimiz de tıkanmış. Sonra bunlar geçildi çözüldü.” Özhaseki, şunları kaydetti: “8 Mart gibi yapım ihalesi için ilk teklifler alınıyor. 8 Mart’ta verilen teklifler içerisinde değerlendirmeler başlayıp müteahhit firma belirlendikten sonra inşallah uzun bir süre geçmez. Bir an önce yapım işi başlayacak. Özellikle Türkiye’nin batısından doğusuna doğru giden hatta Çin’e kadar uzanacak, hatta çalışmalar başlamıştır. Bu hattın bir bölümü Ankara-Yerköy hattıydı. 160 kilometrelik hattı ortak kullanacağız. Yerköy’den itibaren Şefaatli-Kayseri hattının 142 kilometresi elektrikli, çift hatlı ve sinyalli olarak projelendirildi. İnşallah 8 Mart’ta ihalesi yapıldıktan sonra da yapımı başlar. Böylelikle 250 kilometre sürat yapacak bu trenlerle Kayseri’den Ankara’ya kadar gidecek hemşehrilerimiz 1 saat 15 dakikada Ankara’ya ulaşmış olacak. İsterlerse tabii ki İstanbul’a kadar devam edecekler. Kayseri’den Ankara’ya giden bir kişi tren değiştirmeyecek. Buradan binip Ankara’da isterse de İstanbul’da inecek. Kayseri’den başlayan Kapadokya’yı içerisine alarak Aksaray, Konya ve Antalya’ya kadar uzanan hat 562 kilometredir. Haziran 2018’de bu hattın projeleri bitmiş oluyor.”

Bolu’nun Gerede ilçesinden su tüneli aracılığıyla Çamlıdere Barajı’na aktarılacak 226 milyon metreküp su, 2019 yılının başından itibaren Ankara’da çeşmelerden akmaya başlayacak

Gerede’nin suyu 2019’da Ankara’da musluklardan akacak

Ankara’nın uzun vadeli içme suyu ihtiyacının karşılanması için hazırlanan proje kapsamında Bolu’nun Gerede ilçesinden su tüneli aracılığıyla Çamlıdere Barajı’na aktarılacak 226 milyon metreküp su, 2019 yılının başından itibaren Ankara’da çeşmelerden akmaya başlayacak. Ankara’nın içme suyu sorununun uzun vadeli olarak çözülmesi amacıyla 2010 yılında yapımına başlanan Ankara İçmesuyu 2. Merhale Gerede Sistemi Projesi kapsamında Gerede Tüneli ve regülatöründen oluşan Gerede sistemi inşaatının yıl sonunda tamamlanması hedefleniyor. Sahip olduğu 31 bin 592 metre uzunlukla Türkiye’nin en uzun su tüneli olma özelliği taşıyan Gerede sisteminin regülatör inşasının da tamamlanmasının ardından Ulusu deresindeki sular, Çamlıdere Barajı’na akmaya başlayacak. Gerede’den Çamlıdere Barajı’na yılda 226 milyon metreküp su taşıyacak projenin yüzde 87’si tamamlandı. Gerede Belediye Başkanı Mustafa Allar, Ankara’nın 2050 yılına kadar su ihtiyacının Gerede’den karşılanacağını belirtti. Ulusu deresinden gidecek su ile Ankaralıların daha sağlıklı ve temiz bir ortamda bu suyu içeceğini vurgulayan Allar, “Yani Bolu’nun dağlarından gelen pırıl pırıl gür bir suyu Ankara’ya inşallah göndereceğiz. Projenin bu yıl sonuna kadar tamamlanmasını bekliyoruz. Dolayısıyla 2019 itibarıyla bu su Ankara’ya Çamlıdere Barajı’na akacak hale gelecek” dedi.

Bolu bir ilki başaracak

Bolu’nun bir hayali daha gerçeğe dönüşüyor. Uzun süredir gündemde olan Bolu Büyük Sanayi Sitesi hayata geçiriliyor. Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, projenin Bolu’nun geleceği için atılmış önemli adımlardan biri olduğunu söyledi. Yılmaz, “Bu proje, benim için 11 yıldır sürdürülen bir mücadeleyi, emeği ve birikimi de simgeliyor. Bolu’yu bir dünya şehri yapma yolunda önemli bir adım daha atıyoruz. Tabiatın kalbi Bolu, doğa, sağlık, spor ve üniversite kenti olma yolunda büyük bir kararlılıkla ilerliyor. Bolu’nun geleceği için çıktığımız yolda en önemli aşamalardan birini, sanayinin şehir dışına çıkarılmasını hedeflemiştik. Süreçte tüm taraflarla birlikte bu proje için çok çaba harcadık. Bu projeyle birlikte dünyada da bir ilki; şehirde rahatsızlık veren tüm unsurların kent dışına taşınmasını Bolu başarmış olacak. Bu proje, tüm Bolu için katma değer üretecek, sağladığı katkıdan tüm Bolu halkı yararlanacak” diye konuştu. 2011 yılında dönemin başbakanı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayını alan Bolu Büyük Sanayi Sitesi Projesi, Bolu Valiliği, TOKİ, Bolu Belediye Başkanlığı, Bolu Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği ve Bolu Ticaret ve Sanayi Odası işbirliği ile gerçekleştiriliyor. Şehrin gelişimiyle birlikte küçük sanayi sitelerinin kent merkezinde kalması, ekonomik ömrünü tamamlamış olması ve şehrin gelecek hedefleri söz konusu projenin çıkış noktasını oluşturdu. Bu kapsamda Bolu merkez alanının doğusunda, merkeze 7 km mesafede, Bolu Organize Sanayi Bölgesi’nin karşısında, yaklaşık 567 bin metrekarelik alan Bolu Büyük Sanayi Sitesi olarak belirlendi. Bugüne kadar alanın kamulaştırma çalışmaları tamamlandı, talep örgütlenmesi yapıldı. Bolu Büyük Sanayi Sitesi tamamlandığında, alanda 9 ana sektör temsilcileri ile ticari birimler ve büfeler yer alacak. Projede toplam 988 adet dükkan faaliyet gösterecek. Sektörel kümelenme esaslı gerçekleştirilecek projenin bu özelliği ile ekonomiye de dinamizm kazandırması bekleniyor.

Hatay’da 37 milyonluk proje

Hatay’da gerçekleştirilen HATSU projesi ile Odabaşı, Güzelburç ve Narlıca’nın kanalizasyon hattı ihtiyacı karşılanacak. Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon idaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), Antakya 2. Grup Odabaşı-Güzelburç Narlıca (Mobilyacılar Sitesi) Kanalizasyon Şebekesi inşaatı çalışmalarının tüm hızıyla sürdüğünü bildirdi. Maliyeti 37 milyon 363 bin 815 TL olan proje inşaatının ‘Temiz Çevre ve Sağlıklı Yaşam’ ilkesiyle devam ettiğini aktaran Genel Müdürlük, yapımı süren çalışmalar sayesinde Odabaşı, Güzelburç ve Narlıca mahallerinin kanalizasyon hattı ihtiyacının karşılanacağını müjdeledi. Etüd ve Plan Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen çalışma ile döşenecek yaklaşık 98 bin metre kanal hattının 11 bin 500 metresinin döşendiğini belirten İdare, söz konusu proje kapsamında 4 adet terfi merkezi ve 10 bin metre yağmursuyu hattı yapımı planlandığının altını çizdi.

Melike Güz

Yorum yap

Takip Edin!