Emlak&Konut

Ege Yapı ve Emlak Konut’tan Yeditepe’ye Büyük Proje

“İnşaatına başladığımız Yedikule’deki CER İSTANBUL projemizin Nisan ayında proje lansmanını yapacağız. Emlak Konut işbirliği ile geliştireceğimiz bu projeye şehre kazandıracağımız bir sanat eseri gibi bakıyoruz.”

Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı H. İnanç Kabadayı ile Emlak Konut’a özel bir röportaj gerçekleştirdik.

Yeni projeleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz? 2018 hedefleriniz neler?

Ege Yapı olarak 2018 yılında da birçok lokasyonda şehre değer katacak projeler geliştirmeye devam edeceğiz. Yedikule sahilde, Emlak Konut güvencesiyle hayata geçireceğimiz çok özel projemizin ruhsatını aldık. Şu an ön talep aşamasındayız. Yakın zamanda düzenleyeceğimiz basın toplantısıyla, paha biçilmez bir eser olarak sloganlaştırdığımız projenin detaylarını kamuoyu ile paylaşmayı hedefliyoruz. Çekmeköy’deki iki projemizden birinin ruhsatını aldık. Nisan ayında bu projemizin de ön satışlarına başlayacağız. Beyoğlu ve Çekmeköy’deki ikinci projemizin ürün geliştirme çalışmaları ise devam ediyor. Ataşehir’de kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında 50 dönüm üzerinde bir alan için imzaları topladık. Bu projemizin de ürün geliştirme çalışmaları devam ediyor. Gayrimenkul geliştirme projelerimiz dışında, taahhüt projelerimizden olan Maslak’ta yer alan 80.000 metrekare inşaat alanına sahip ofis ve dükkânlardan oluşan projemizin de inşaatına başladık. Bu yıl da yatırımcımıza kazandıracak, şehre değer katacağımız yeni araziler için de görüşmelerimiz devam edecek.

İş prensipleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

İleri teknoloji odaklı yönetim anlayışı ve güçlü mühendislik altyapısıyla 35 yıllık bilgi birikimini ve deneyimin güçlü sinerjisini bir araya getirerek inşaat sektöründe fark oluşturan bir üne sahip olduk. Yetenekli ve tecrübeli ekibimizle yenilikçi projeleri hayata geçirmek sahip olduğumuz en önemli özelliğimizdir. İnşaat ve taahhütte edindiğimiz saygınlığı son yıllarda konut, ofis, rezidans, ticari üniteler ve diğer yaşam alanlarını kapsayan projelerimizle son kullanıcılara daha yakından hissettiriyoruz. Projelerimizle bulunduğumuz bölgelere değer katıyoruz. Ege Yapı olarak insanların yaşamlarını kolaylaştıran ve daha iyi bir hayat kalitesi sunan ayrıcalıklı projeler geliştirmeyi kendimize görev edindik. Çünkü en önemli varlığımız ve ilham kaynağımız insanlardır. Ülkemize ve gelecek nesillere olan sorumluluğumuzu yerine getirirken, ülke kalkınmasına ve toplumun refahına katkıda bulunacak, istihdam olanağı sunacak projeler üretmeyi ve yatırımlar yapmayı hedefliyoruz. Tüm bunları yaparken, manifestomuzda da belirttiğimiz gibi, özünü kaybetmeden yenilenmeye, gelişmeye, daha iyi için çalışırken iyi olanı korumaya, en iyisine ulaşmanın taviz vermeden de mümkün olduğuna inanıyoruz.

Kentsel dönüşüm yeni yasalarla birlikte hız kazandı, süreçten memnun musunuz?

Türkiye’de yaklaşık 19 milyon konut bulunuyor. Bu konutlardan en azından 2000 yılından sonra yapılan 5 milyon konut haricindeki 14 milyon konutun afet riski yönünden incelenmesi gerekiyor. Deprem tasarımının yetersiz olduğu binalar, malzeme dayanımı yetersiz olan ve mühendislik hizmeti almayan kaçak yapılar dâhil yapı stokunun içerisindeki yaklaşık 6,5 milyon konutun yenilenmesi ya da güçlendirilmesi gerektiği tahmin ediliyor. Bu stok, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın projeksiyonu çerçevesinde 200 bini İstanbul’da ve 300 bini Anadolu’da olmak kaydıyla senede 500 bin konut yenilenerek 15 yıl içerisinde dönüşmesi planlanıyor. Rakamlara baktığımızda, kentsel dönüşümün toplam maliyeti yaklaşık 884 milyar TL. Riskli alanlarda yaşayan toplam vatandaş sayısının ise 1,7 milyon olduğu tahmin ediliyor. Sadece İstanbul’da 3,9 milyon civarında konut ve 1,9 milyon civarında bina var. Bunların yüzde 40’ının deprem ömrünü tamamladığını düşünürsek, Türkiye’deki yapı güvenliği için 6,5 milyon konutun yenilenmesi için kentsel dönüşüm projelerinin hızlı ve doğru şekilde hayata geçmesi şart. En önemlisi ise bu dönüşüm süreci, şehirlerimizdeki düzensiz yapılaşma, plansız kentleşme, düşük yapı kalitesi, ulaşım ve altyapı yenilemeleri gibi birçok iyileştirmenin hayata geçmesi için ciddi bir fırsat. Hükümetimiz bu konuda tüm birimleri ile çok büyük bir gayret içerisinde, yapılan düzenlemelerle birlikte sürecin çok daha hızlı ilerleyeceğini düşünüyoruz.

Emlak Konut güvencesiyle hayata geçen Yedikule’deki projenizin son durumu hakkında bilgi alabilir miyiz? Emlak Konut ile yapılan iş birliklerinin sağladığı avantajlar nelerdir?

İnşaatına başladığımız Yedikule’deki CER İSTANBUL projemizin nisan ayında proje lansmanını yapmayı planlıyoruz. Emlak Konut işbirliği ile geliştireceğimiz bu projeye şehre kazandıracağımız bir sanat eseri gibi bakıyoruz ve Türkiye’nin en özel projelerinden biri olacağına olan inancımız tam. Tarihi Yarımada içerisinde tarihe ve insana saygı ilkesiyle hayata geçireceğimiz az katlı, paha biçilmez bir yaşam projesi olacak. Ön talep iletişiminde ‘nesilden nesile aktarılacak paha biçilmez bir eser’ başlığını kullanıyoruz çünkü bu özel proje sadece ileride yüksek pirimle satılacak veya yüksek kira bedelleri ile kiraya vereceğiniz bir proje değil. Bu proje, sahip olduğunuz ürünü gelecek kuşaklarınız için de saklamak, muhafaza etmek, onlara gerçek İstanbul’da, Tarihi Yarımada içerisinde, çok özel bir rezidans veya ticari üniteyi nesilden nesile aktarmak isteyeceğiniz bir proje. Sahilyolunda 40.000 metrekare arazi içerisinde, 30.000 metrekare peyzaj alanında Tarihi Yarımada’nın silüetine uyumlu, tarihi ve yeni yapılardan oluşan bir projeden bahsediyoruz. Cer İstanbul’da 1+1’den 6+1’e kadar değişen limitli sayıda apart üniteler, dünyaca ünlü bir otel ve nitelikli ticari üniteler olacak. İnşaat sektörünün en köklü markası Emlak Konut, kurulduğu günden bugüne, kentleşme çalışmalarına öncülük ederek, farklı gelir grubundaki insanların yaşam kalitesini yükselten iş modelleri ile gayrimenkul sektörüne ve en önemlisi insan yaşamına katma değer sağlıyor. Emlak Konut, Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı olmasından sonra 130.000’den fazla bağımsız bölümün yapımını sağlayan ve 20 milyara yakın aktif büyüklüğü olan Türkiye’nin en güçlü şirketleri arasında. Bugüne kadar gerçekleştirdiği yüksek katma değerli projeleri, güçlü mali yapısı, kurumsallaşmış organizasyonu ve kamu iştiraki olmasının verdiği güç ile tüketici nezdinde çok büyük bir güven ve kalite unsuru. Özel sektör ile işbirlikteliği yapılan projelerde Emlak Konut planlama, pazarlama ve inşaat süreçlerinde oluşmuş olan engin tecrübesi ile büyük katkı sağlıyor.

Anadolu’da yatırımlarınız olacak mı? Yeni proje lokasyonları hakkında bilgi alabilir miyiz?

İstanbul’da hali hazırda devam eden ve planlanan 8 projemiz mevcut. Ayrıca Anadolu’da da fırsatları araştırıyoruz, kısa vadede farklı illerde de proje geliştirmek şirket stratejileri arasında.

Sektörde olmasını arzu ettiğiniz yasal bir düzenleme var mı?

Geçtiğimiz yıl uygulanan vergi avantajları ve yabancıya satış ile ilgili adımlar sayesinde sektör için olumlu bir yıl geçti. KDV kanununda beklenen düzenleme, gayrimenkul yatırım fonu ve gayrimenkul sertifikası gibi sermaye piyasası araçlarının vergisel teşvikler ile daha çok işlem görür hale getirilmesi, bugünlerde yüksek oranda seyreden konut faiz yükünü azaltabilecek bir konut bankası kurulması ve yabancı yatırımcılara tanınan vatandaşlık bedelinin düşürülmesinin hem ekonomimizin hem de sektörümüzün güçlenmesine fayda sağlayacak adımlar olarak değerlendiriyorum.

Ezgi Kızıl

Yorum yap

Takip Edin!