Emlak&Konut

Ev Robotları Geliyor

Akıllı ev teknolojisi denildiğinde birçok insan hizmetçi robotların geleceğini düşünüyor. Şimdilik tüm ev işini yapacak kadar hünerli robotlar yok ama bu alanda yapay zekadaki gelişmeler nedeniyle yakın gelecekte daha inovatif çözümler bekleniyor.

Robotlar artık eğitim, güvenlik ve eğlence amaçlı kullanılabiliyor. Örneğin, Fransız Blue Frog’un geliştirdiği ve özellikle küçük çocuklarla sosyal iletişim kurabilen Buddy, tam bir kişisel asistan. Gözleri güvenlik kamerası olarak kullanılabiliyor, Amazon Alexa platformu sayesinde yerine sesli komutları getiriyor. Google da Amazon Alexa’nın hakimiyetinde olan akıllı ev pazarında, ses asistanı ‘Hey, Google’ ile boy gösteriyor. Bu kapsamda geliştirdiği ürünlerden olan Z-Wave, kablosuz iletişim bağlantısı sağlıyor, tam ses kontrolü ile tüm Google yardım servislerini entegre ediyor. Kısacası evin tüm gözetim sistemlerini, kapı kilidini, zili, sıcaklık ayarlarını, kamera sistemlerini ona emanet edebiliyorsunuz. Şimdilik Rosie kadar hünerli robotlar yok ama bu konudaki hızlı gelişmeler, çok fazla zaman almayacağını düşündürüyor.

Vatandaşlık alan ilk robot Türkiye’ye geliyor

Marketing Meetup 2018 etkinliği kapsamında Türkiye’ye gelecek olan Sophia, sağlık, eğitim, tedavi ve müşteri hizmetleri gibi alanlarda insanlara yardımcı olmak üzere geliştirilen sosyal bir robot. Ama onu özel kılan dünyada vatandaşlık verilen ilk robot olması… İngiliz oyuncu Audrey Hepburn’den esinlenerek tasarlanan Sophia’ya vatandaşlık veren ülkenin hala kadın hakları konusunda sıkıntıları bulunan Suudi Arabistan olması ise son derece ironik. Sophia’nın tasarım amacı her ne kadar insanlara yardım etmesi olsa da, en gelişmiş insansı robot amacının dışında gündem olmaya devam ediyor. Şu anda bulunan tüm teknolojileri kullanabilen akıllı robotun ilginç hedefleri var. Okula gitmek, çalışmak, sanat yapmak ve iş kurmak istediğini söyleyen Sophia, kendi evine ve ailesine sahip olmak istediğini de belirtiyor. Dünya ekonomik forumunun yayınladığı rapora göre 2020 yılında 7 milyon kişi yapay zeka nedeniyle işinden olacak. Sophia’nın üreticileri her ne kadar bu teknoloji sayesinde insanların çalışmasına gerek kalmayacağı, bu nedenle insan ömrünün uzayacağını iddia etse de, yeni kaybettiğimiz bilim insanı Stephen Hawking ve Elon Musk gibi dehalar bu fikri ürkütücü buluyor. Hawking insandan milyar kat daha zeki olacak robotların insanlığın sonu olacağını düşünüyordu. İnsan-robot etkileşimi konusunda mihenk taşı olan Sophia, ‘İnsan aklının düşünebildiği her şey gerçek olur’ düşüncesinin vücut bulmuş hali. İlk robot fikrinin M.Ö. 3000 yılına dayandığı ve bazı yazıtlarda robot tasvirlerinin yapıldığı kabul ediliyor. Eski Yunan felsefesinde dev koruyucu bronz yaratıklar, Hint felsefesinde hareket eden mekanik filler ve eski Mısır’da mekanik kollu heykeller olduğu biliniyor. İnsansı robot hayalinin zirve yaptığı yer ise kuşkusuz Hollywood. Sophia’nın hikayesine benzer en gerçekçi senaryo 1999 yılında Robin Williams’ın başrolünü oynadığı ‘Robot Adam’ filmi… Filmde ailenin ev işlerine yardım etmek üzere satın alınan bir robotun yavaş yavaş insan gibi hissetmeye başlaması ve giderek bir insana dönüşmesi konu ediliyordu. Sophia ile benzerliği ise Williams’ın canlandırdığı robotun insan olmak için resmi başvuru yapmasıydı. Yeşilçam da robot hikayesine uzak kalmadı. Kemal Sunal ve Fatma Girik’in oynadığı ‘Japon İşi’ tam olarak Türklerin robotla imtihanını konu alıyordu.

Yapay Zeka öngörüleri

Dr. Joseph Reger, Fujitsu’nun teknolojiden sorumlu, en üst düzey yetkilisi. Ayrıca makine öğrenimi, AI (Yapay zeka) konularında da uzman. Dr.Reger, Guardian, Telegraph ve Times gibi yayınlarda teknoloji ve iş dünyası üzerine makaleler yayımlayan Jon Card’a 2018 yılında yapay zekanın kullanımına dair enteresan görüşlerini paylaşmış.

Sanal asistanlar her yerde olacak

Yapay zekanın, özellikle finansal hizmetler alanında, sanal asistanlar ve chatbot’ların yaygınlaşmasıyla, 2018’de büyük bir etki yapması bekleniyor. Dr. Reger, “Yıl boyunca, bankalar ve sigorta şirketleri tarafından şu anda kullanımda olan sanal asistan ve chatbot’larının sayısının arttığını göreceğiz” diyor.

Büyük markalar e-postadan uzaklaşacak

Araştırma şirketi Forrester’ın Araştırma Direktörü Daniel Hong, botlar arttıkça müşterilerle e-posta yoluyla etkileşimde düşüş yaşandığını söylüyor. Hong, her geçen gün daha fazla büyük markanın, chatbot’ları gerçek zamanlı müşteri temsilcisi iletişimlerinde, e-postaya göre daha fazla tercih ettiğini söylüyor.

Melike Güz

Yorum yap

Takip Edin!