Emlak&Konut

Güçlü kadınlar geleceğimizin güvencesi

MiaVita Beytepe projesinden çalışan Mimar Evren Yılmaz ve personel Nurgül Çimen kadınlar günü mesajını paylaştı.

Elleriyle güzelleştirdikleri birçok inşaat projesinden sonra şimdi de Beytepe’de yükselen MiaVita projesinde çalışarak faaliyet gösteren başarılı kadınlar, hem çalışma hayatlarını hem de kadın olarak karşılaştıkları zorlukları anlattı. Zamanlarının büyük bir kısmının şantiyede geçtiğini anlatan kadınlar, “Başarılı kadın, çalışan kadın, ayakları yere sağlam basan kadındır” diyor.

Kadınlarımız yollarına devam etsinler

Zamanının büyük bir kısmının şantiyede geçtiğini anlatan Mimar Evren Yılmaz, “Mesaim sabah bilgisayarı açmak ile başlıyor. Projeler inceleniyor. Sonra sahaya çıkıp, ‘Projeye uyuluyor mu? Proje düzgün ilerliyor mu? Kaç kişi sahada çalışıyor?’ kontrol sağlıyorum. Çalıştığım şantiye ve erkeklerin bakış açısına göre iş zorlukları değişiyor. Hiç zorluk çekmediğim ve kadın olduğumu hissetmediğim şantiyeler oluyor. Bazı zamanlar şantiyenin zorluklarını yaşadığım gibi bazı zamanlarda ise kadın olmanın avantajları ile karşılaşıyorum. Siz alanda olunca ister istemez kendilerine çeki düzen vererek konuşmalara sansür uygulanabiliyor. Hiçbir zaman zorlandığım anlar olmadı. İşimi sevdiğim için çok huzurlu oldum hep. Evli ve çocuklu olup, bu yoğun çalışma tempolarında ailelerine zaman ayıran kadınlara büyük hayranlık duyuyorum. Güçlü kadınlar geleceğimizin güvencesi. Yılmadan ideallerinden vazgeçmeden büyütün, kadınlarımız yollarına devam etsinler” dedi.

Kadınlarımız ‘HAYIR’ demeyi öğrenmeli

Maddi imkânsızlıklar sebebiyle 40 yaşından sonra çalışmaya başladığını anlatan Nurgül Çimen bu zamana kadar genellikle inşat firmalarında çalıştığını söyledi. Çimen, “Bu zamana kadar 4 yerde, genellikle inşaat firmalarda çalıştım. Maddi imkânsızlıklar sebebiyle çocuklarım için çalışmaya başladım. Beni çalışmaya iten ise eşimin sorumsuzlukları oldu. Çalıştığım bazı firmalarda erkeklerin kadınlara bakış açısı sebebiyle zorluklar yaşadım. Şimdi önüme baktığımda MiaVita projesinin benim için büyük şans olduğunu düşünüyorum. Burada çalışanlar ile abla kardeş gibi olduk. Aynı zamanda MS hastası olduğum için bana hep destek oluyorlar. Türkiye’de kadın olmak çok zor. Kadınlarımız mutlaka kendi ayakları üzerinde durmayı öğrensinler ve özellikle eşlerine kendilerini ezdirmesinler. İstemedikleri bir durumla karşılaştıklarında hayır demeyi bilsinler. Ben hayır kelimesini biraz geç oldu ama öğrendim” diye konuştu.

Ezgi Kızıl

Yorum yap

Takip Edin!