Emlak&Konut

Gün doğumu ve gün batımını evimizden izleyebiliyoruz

“Biz 1999 Depremi’ni Avcılar’da yaşamış insanlarız. Emlak Konut’un ülkenin böyle sıkıntılar geçirip atlattığı bir dönemde bu tarz projeler sunması bizim için çok faydalı oldu.”

Bahçekent Emlak Konutları 1. Kısım’da iki çocuklarıyla yaşayan Mürsel Hüseyin Oktay-Şengül Oktay çiftinin evine konuk olduk bu sayımızda.

Öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Mürsel Hüseyin Oktay: 1977 İstanbul doğumluyum. İşletme Yüksek Lisansı yaptım ve bir şirkette yönetici olarak çalışmaktayım. Yakın dönemde bir teknoloji üzerine kendime ait bir şirket kurmayı planlıyorum. Evliyim iki çocuğum var.

Şengül Oktay: 1977 doğumluyum. 20 yıl muhasebe üzerine çalıştım. Artık emekliye ayrıldım. Şimdilik evdeyim, çocuklarımla ilgileniyorum. Onlara ders çalıştırıyorum.

Çocuklarınız okula gidiyor mu?

Şengül Oktay: Evet gidiyorlar. Biri 11, biri 13 yaşında. Daha önce yakınımızda yer alan ilk okula gidiyorlardı. Şimdi ise ondan biraz daha uzakta yer alan orta okula gidiyorlar.

Evinizi alım sürecinizi sizden dinleyebilir miyiz?

Mürsel Hüseyin Oktay: İlk olarak kuraya katıldık. Emlak Konut’un bölgede bir çalışma yaptığını afişlerden gördük. Daha önceden de Kiptaş’a ait bir sitede oturuyorduk. Yine bu bölgeye yakın. Emlak Konut’un bu bölgede daha iyi bir proje ile çıkış yaptığını görünce kuraya katıldık. 250 adede yakın 3+1 daire vardı. Yaklaşık 3.500’e yakın başvuru oldu. Yani oldukça şanslı aileler arasında yer aldığımızı söyleyebiliriz. Son çekilen 20-30 daire içerisinden bize kura çıktı. O dönemde peşinat olarak bir miktar para verdik. Daha sonra evimizin anahtarını alana kadar herhangi bir ödeme yapmadık. Tefe tüfe ile içerideki borcumuz arttı. Daha sonra taksitleri ödemeye başladık. İlerleyen süreçte 15 Temmuz sonrası, ‘’Ülkemizin yarınlarına güveniyoruz’’ diye bir kampanya yaptı Emlak Konut. O dönemde dairemizin kalan borcunu ödeme imkanımız oldu.

Evinizin size sunduğu avantajlar neler?

Şengül Oktay: 3+1, 140 metrekare bir dairede yaşıyoruz. Öncelikle sabah gün doğumunu ve akşam gün batımını izleyebiliyoruz. Çocuklar için basket sahası ve dolaşabilecekleri, oyun oynayabilecekleri alanlar var. Bunların yanı sıra halı sahamız yapılmakta. Sitemizin kapalı otoparkının oluşu da oldukça büyük bir avantaj.
Mürsel Hüseyin Oktay: Ben burada şuna vurgu yapmak istiyorum. İstanbul malum deprem bölgesi, biz de 1999 Depremi’ni Avcılar’da yaşamış insanlarız. Dolayısı ile Emlak Konut’un ülkenin böyle sıkıntılar geçirip atlattığı bir dönemde (özellikle inşaat sektöründe) bu tarz projeler sunması bizim için çok faydalı oldu. Avantaja gelirsek, sitemizde yer alan daire sayısının üzerinde açık ve kapalı olmak üzere iki otoparkımız var. Bu çok büyük bir avantaj. Bulunduğumuz Bahçekent lokasyonu itibarıyla İstanbul içine hem yakın, hem uzak bir mesafedeyiz. Bunun yanı sıra sitemiz yeni havalimanına da oldukça yakın bir mesafede yer alıyor. Lokasyon olarak birçok ilçenin ortasında yer alıyoruz. Başakşehir’e bağlıyız. Mahmutbey gişeleri 16-17 kilometrelik bir mesafede yer alıyor. Trafik olmadığı sürece çok kısa bir sürede İstanbul içerisine ulaşabiliyoruz. Bir diğer avantajı da evimizdeki jeneratör sayesinde elektrik kesintisi yaşamıyoruz.

Şengül Oktay: Evlerimiz gayet ferah, tavan yükseliği çok güzel. Bizim evimizin üç cephesi var. Projede evin gün ışığından maksimum düzeyde faydalanmasına dikkat edilmiş.

Sitenizin sosyal donatıları hakkında bilgi verir misiniz?

Çocuk oyun parkımız, mini göletlerimiz ve etrafında komşuların oturabileceği çardaklar var. Fakat Emlak Konut geçici yönetim sürecindeydi. Biz site sakinleri olarak yönetimi kalıcı olarak aldık. Bir yönetim kurulu seçtik ben de yönetim kurulunda başkanım. Talepler doğrultusunda sitemizi daha da güzelleştireceğimize inanıyoruz. Emlak Konut sitemizi temel anlamda bize teslim etti, artık bundan sonrası bizim çalışmalarımıza bağlı tabii.

Sitenize ulaşım imkanları nasıl?

Mürsel Hüseyin Oktay: Ulaşım imkanları konusunda bazen sıkıntı çekiyoruz. Burada daha fazla ulaşım imkanı olmasını istiyoruz. Ama yavaş yavaş çözümler üretiliyor. Bahçeşehir’e gelecek metro burayı çok daha iyi bir hale getirecek. Minibüs ve taksi anlamında ulaşım sıkıntısı çekmiyoruz. İETT otobüsleri anlamında ise daha çok sefer koyulmasını istiyoruz. Sabah 06.00 gece 24.00 arası olursa çok güzel olur…

Site içerisindeki komşuluk ilişkileriniz nasıl?

Şengül Oktay: Komşuluk ilişkilerimiz de gayet güzel, yardımlaşmamız muhabbetlerimiz güzel. Bir araya gelerek sosyal aktivitelerde bulunuyoruz.

Mürsel Hüseyin Oktay: Erkekler olarak haftanın belli günlerinde futbol maçlarımız oluyor. Onun dışında ayda bir tarihi yerlere gezi yapıyoruz. Hafta sonları da kahvaltı programlarımız oluyor. Çevre sitelerle bizim sitemiz arasında bir dostluk grubu oluştu.

Dairenizin ısınma sistemi hakkında bilgi alabilir miyiz?

Mürsel Hüseyin Oktay: Dairemiz merkezi sistem. Aslında çok güzel bir sistem ancak sitemizde yatırım amaçlı alınan daireler de var vanalarını açmayan.. Merkezi ısıtmanın bu handikapı dışında konforunu yaşıyoruz.

Sitenizden beklentileriniz var mı?

Mürsel Hüseyin Oktay: Sitemiz oldukça güzel. Burası daha önce TOKİ’nin kamulaştırdığı bir arazi. O anlamda sitemiz oldukça güzel bir konumda yer alıyor. Siteden bekleyebileceğimiz özellikler temel anlamda mevcut. Bundan sonrası için komşularımızla birlikte taşın altına elimizi koyarak o eksikleri gidereceğiz. 682 daireli bir site bizim sitemiz. Şu an beklediğimiz huzur ve konfor ortamı var. Sitede eksik bir donatı olduğunu düşünmüyorum, her şey düşünülmüş ve yapılmış.

Şengül Oktay: Sitemizde çoğu imkan var ancak küçük bir tiyatro, sinema salonu olsa çok güzel olur. Çocuklar için kapalı oyun alanı da yapılabilir.

Eklemek istedikleriniz var mı?

Mürsel Hüseyin Oktay: Yakın bir yere sağlık ocağı talebimiz var. Şu an için bize en yakın sağlık ocağı 2 kilometrelik bir mesafede yer alıyor. Yürüme mesafesinde bir sağlık ocağı bizim için oldukça iyi olacak. Emlak Konut’u bu tür projeleri yaptığı için tebrik ediyorum. Uygun ödeme koşulları ile birçok kişi Emlak Konut projeleriyle daire sahibi olabiliyor.

Ezgi Kızıl

Yorum yap

Takip Edin!