Emlak&Konut

İnşaat sektöründe kadın olmak

8 Mart Emekçi Kadınlar Günü ülkemizde büyük bir coşkuyla kutlandı. Biz de inşaat sektöründe çalışan kadınlarla sektörde kadın olmayı konuştuk.

Erkek egemen bir sektörde kadın olmanın avantaj ve dezavantajları oldu mu?

İnşaat sert görünen bir sektör… Taşlar, tuğlalar, inşaat işçileri vs. Hepsini kafanızda toplayıp bunları idare edecek birini düşündüğünüzde aklınızda ister istemez bir erkek figürü oluşuyor. Bu yüzden inşaat ve gayrimenkul sektöründeki kadın yönetici sayısı olması gerekenden çok daha az. İnşaat ve gayrimenkul sektöründe çalışan bir kadın yönetici olmanın farklı zorlukları var. Sektörün özelliği gereği sadece ofiste çalışmıyorsunuz. Yeri geliyor 5 yıldızlı bir otelde lansman yapıyorsunuz, yeri geliyor devam eden projelerinizde şantiyeleri ziyaret edip denetimlerinizi gerçekleştiriyorsunuz. Tüm bu koşullara göre kendinizi hazırlamanız gerekiyor. Yine de kadın yöneticilerin yavaş yavaş bu zorlukları aşarak inşaat ve gayrimenkul sektöründe de öne çıkmaya başladığını görmek beni son derece memnun ediyor.

İş hayatındaki hedefleriniz neler?

24 yıl önce Sinpaş Ailesi’ne katıldım. Sinpaş bünyesinde çeşitli düzeylerde yöneticilik yaptım. Sinpaş markasıyla Türkiye’de ulaştığımız lider konumumuzu sürdürülebilir kılmak en önemli görevim.

Kadınlar Günü için vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

1970’lerden sonra kadının iş hayatına katılmasıyla iş dünyası da renklendi. Çünkü kadınların iş hayatına yaptıkları niteliksel katkılar, yarattıkları katma değer çıtayı daha da yukarıya taşıdı diyebiliriz. Fortune 500 şirketleri arasında yapılan bir araştırmaya göre, kadın yönetici sayısı fazla olan şirketler, pazar payı, sermaye ve hisse senedi değerine göre daha iyi performans gösteriyor. Satın alma kararları AB’de yüzde 70, ABD’de yüzde 80 kadınlar tarafından veriliyor. Dolayısıyla, kadınların ihtiyaçlarını kadınların daha iyi anlamasının ve buna göre ürün ve hizmet geliştirilmesinin önemi de ortada. Kadınları dâhil etmeden ekonomik gelişmeden bahsetmek mümkün değil.

Sinpaş GYO Genel Müdürü Seba Gacemer: “Kadınları dâhil etmeden ekonomik gelişmeden bahsetmek mümkün değil.”

Kadın istihdamının önemi

Kadın istihdamı Sinpaş Holding için büyük önem taşıyor. Çünkü, kadınların kurum kültürünün gelişmesine sağladıkları katkı, özellikle konut ve aile yaşamı gibi konularında zihin açan fikir önerileri, üretkenlik ve çalışkanlıkları, birçok erkek çalışana göre daha donanımlı olmaları kadınları şirketimiz açısından tercih sebebi yapıyor.

 

Yorum yap

Takip Edin!