Emlak&Konut

Türkiye’nin en yeşil ilçesi Eyüp

“Eyüpsultan ilçemizin konut yatırımları açısından oldukça parlak bir geleceği var.”

Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın ile Emlak Konut’a özel bir röportaj gerçekleştirdik.

Sizi daha yakından tanıyabilir miyiz?

1965 yılında Eyüp Silahtarağa doğumluyum, aslen Giresunluyum. Evliyim, iki çocuğum var. Eğitimimi Eyüp’te yaptım. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunuyum. 23 sene serbest avukatlık ve birçok sivil toplum kuruluşunda görev yaptım. 2003 yılında Ak Parti’de siyasete başladım. 2009-2014 yılı arası genel meclis üyeliği ve belediye başkan danışmanlığı yaptım. 2014 yılında ise belediye başkanı seçildim ve halen görevime devam ediyorum. Spora çok düşkünüm, sinema ve tiyatro ile ilgileniyorum.

Büyüdüğünüz mahallede komşuluk ilişkileri nasıldı?

Silahtarağa Mahallesi herkesin birbirini çok iyi tanıdığı sevdiği saydığı yoğunluklu olarak yakın komşuluk ilişkilerinin olduğu bir mahalleydi. Halen de kısmen öyle. Sokakta oynardık, öyle tesisler falan yoktu. Birbirimizin evinden yemek alırdık. Ekmeklerin arasına peynir ve yağ sürerdik. Hem yer hem oynardık. Akşamları mahallemizde sokakta arkadaşlarımızla bir araya gelir sohbet ederdik. Spordan, sinemadan konuşurduk. Televizyon yeni yeni çıkıyordu, mahallemizde birkaç evde televizyon vardı. Akşamları toplanıp o evlere televizyon izlemeye giderdik. Herkes birbirini çok iyi tanır sever ve çok rahat evlerimize girip çıkardık.

Eyüpsultan için yakın ve uzun vadede hedefleriniz nelerdir?

Eyüpsultan için yakın vadede alt yapının ve üst yapının iyi bir noktaya gelmesi, özellikle gelecek iki yıl içerisinde ulaşım problemlerinin minimize edilmesi, tüneller tramvay toplu ulaşım gibi sistemlerin geliştirilmesi ve başka ilçelere ulaşımın rahatlatılması hedefleniyor. Onun dışında kentsel dönüşüm ve diğer inşaat projeleri ile de çöküntü yıkıntı riskli alanlardaki yapıların yenileri ile değiştirilmesi gibi bir hedefimiz var. Bu şekilde hem üst hem alt yapının süreç içerisinde yenilenmesini hedefliyoruz ve daha yeşil, daha muntazam cadde ve sokakların olduğu daha yaşanabilir belde hedefimiz var. Uzun vadede de özellikle ilçemizin turizm potansiyelini açığa çıkaracak çalışmaların yapılması gibi hedeflerimiz var. Bunlardan biri ESTAM Projesi (Eyüp Sultan Tarihi Alan Merkez Yönetim Projesi) 980 dönümlük bir alanda Eyüp Sultan’ın tarihi dokusunun öne çıkarılması yaklaşık 113 adet proje ile mevcut potansiyelin mevcut tarihi eserlerin açığa çıkarılması, işlevlendirilmesi, fonksiyonlaştırılması, zeminleri ile aydınlatmalarıyla, tabela ve cepheleriyle, diğer aksesuarlarla şehrin yaşayan bir tarihi dokuya kavuşmasını istiyoruz. Mezarlıklar, ağaçlar ve peyzaj… Bunların hepsinin bir bütün olarak yapılandırılması çalışmalarına başlandı. Projenin 3-4 yıl içerisinde tamamlanması bekleniyor. Eyüpsultan bambaşka bir silüete bürünecek. Aynı zamanda Eyüpsultan ilçemizin kuzeydeki yeni yerleşim alanları, düşük yoğunluklu yerleşim alanları ile havaalanına yakınlığı ilçemize önem kazandırıyor. İlçemizin etrafından çevre yolları geçiyor, 3 tane köprüye çok kısa bir sürede ulaşılabiliyor. Dolayısıyla şehirlerarası yollara da çok rahat bir şekilde ulaşımı olan bir ilçe. Metro ve tünelleri ile ulaşım iyi bir noktaya gelecek. Eyüpsultan gelecekte ulaşımı en rahat olan ilçelerden biri olacak.

Birçok tarihi binanın bulunduğu Eyüpsultan’daki konut yatırımlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Özellikle son 3 yıldır ilçemizdeki konut yatırımlarında kalite ve nitelik artmaya başladı. Siteler çoğalmaya başladı. Parsellerimizin küçük olması bizi bu anlamda olumsuz etkiliyor. Fakat özellikle belediye olarak biz birleşmeyi, büyük parsellerde inşaat yapmayı öneriyoruz, teşvik ediyoruz. Bu da daha düzenli inşaatlar, daha düzenli yapı stoklarının ortaya çıkmasını sağlıyor. Aynı zamanda biz cephe ve diğer donatıları da yapma konusunda müteahhitlerimizi zorluyoruz. Bu da konut yatırımlarının daha nitelikli ve daha kaliteli olmasını sağlıyor. Bir yandan kuzeye bir yandan diğer yerleşim yerlerine ulaşımın kolay olması İstanbul’un genel anlamdaki lokasyonunun orta yerinde olması ve sanayi olmaması, daha sakin daha dingin bir yaşam oluşturması adına ilçemizi değerli kılıyor. Böylesine değerli bir bölgenin de konut yatırımcılarını cezbettiğini görüyoruz. Bakir alanlarımızda yeni tapu sorunları çözüldükçe, yeni yatırım alanları, yeni dönüşüm alanları ortaya çıkıyor. Dolayısıyla Eyüpsultan ilçemizin konut yatırımları açısından oldukça parlak bir geleceği var.

Bölgede savunduğunuz mimari yaklaşımdan biraz bahsedebilir misiniz?

Özellikle merkezimizde yatay mimariyi önemsiyoruz. Eski tarihi dokunun korunması ve merkezin sit alanı olması sebebi ile böyle bir zorunluluğumuz var. Ama özellikle yatay mimari bizim açımızdan önemli. Biraz daha kuzeye gittiğimizde yer yer dikey mimari olmakla beraber yatayı esas aldığımızı söyleyebiliriz. Bununla beraber özellikle bazı mahallelere has cephe özellikleri oluşturduk. İmar müdürümüz tarafından gerek cephe gerekse renk skalaları oluşturarak uygulayıcılara örnek olmaya çalışıyoruz. Mahallelerde de yine mahalle dokusuna uygun mimari yaklaşımları teşvik ediyoruz. Bu süreç içerisinde daha da belirgin hale gelecek.

Belediyenizin sosyal projeleri hakkında bilgi alabilir miyiz?

Belediyemizin birçok alanda sosyal projeleri var. Engelliler, yaşlı ve özellikle genç vatandaşlarımız için kültür ve spor projeleri öne çıkıyor. Yaklaşık 4 yılda belediye projeleri alanında 13 adet ödül kazandık. Onların en başında ESTAM, EYSAM, EYAS, SİMUK, ESER, Şeker Hayat gibi geçen dönemden aldığımız ve geliştirdiğimiz projeler geliyor. (Bu projeler bizim dönemimizde kurulan müdürlükler bünyesinde oluşturulan projeler… Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü- Gençlik Spor Müdürlüğü- Strateji Müdürlüğü ki bunlar ilk kez kurduğumuz müdürlükler) Bu müdürlükler eliyle bu projeleri geliştirdik ve uyguluyoruz. Öğrencilere desteklerimiz, yurt içi yurt dışı kültürel gezilerimiz, yüksek hızlı tren ile yaptığımız ilk kültür gezimiz, öne çıkan projelerimiz olarak zikredilebilir.

Kentsel dönüşüm yasalarla hız kazandı, Eyüp’ün dönüşümü için neler söylemek istersiniz?

Biz Eyüpsultan olarak dönüşümü bekleyelim ve görelim kısmında olduk. Bundan sonra hızlanacağız. İstiyoruz ki kentsel dönüşüm yatay ve yerinde dönüşüm olsun. Vatandaşımız mağdur olmadan eski mahalle kültürünü, komşuluk ilişkilerini korusun ve insanlar başka yerlere gönderilmesin. Bu durum bizi biraz zorluyor ama bu konudaki kırmızı çizgilerimiz bunlar. Dolayısıyla bu sene 2018 yılında TOKİ ve Kiptaş ile yürüttüğümüz projelerimiz var. İnşallah bu sene 4 tane projeye start vermeyi hedefliyoruz. Böylece örnek bir proje, örnek bir model oluşturarak devam etmek istiyoruz. İnşallah yeni yasa ve mevzuatların çıkması ile birlikte bu süreç hızlanacak.

Ezgi Kızıl

Yorum yap

Takip Edin!