Emlak&Konut

İnsan hayatını kolaylaştıracak projeler tasarlıyoruz

Hulusi Zeren: ‘’İnsanın konuta değil, konutun insana hizmet edeceği projeler yapıyoruz.’’

Mono Mimarlık kurucularından Hulusi Zeren ile sektöre dair detaylı bir röportaj gerçekleştirdik.

Öncelikle okuyucularımızın sizi daha yakından tanıyabilmesi adına kısaca kendinizden bahseder misiniz?

1962 yılında İstanbul’da doğdum. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldum. 1991 yılında Mimar M. Şahin Özcan ile birlikte Mono Mimarlık firmasını kurduk. Mono Mimarlık olarak, mimarlık ve inşaat alanındaki uzman kadromuz ile inşaat sektöründe Türkiye’nin önemli projelerine imza atmaktayız. Pek çok alışveriş merkezi ve enerji projesinde görev aldık. Şu anda Türkiye’de yaklaşık 30 tane kurumsal firmaya taahhüt hizmeti vermenin yanı sıra perakende sektöründe de faaliyet gösteriyoruz.

Yapılarınızda belirlediğiniz bir mimari tarz var mı?

Mimari olarak yaptığımız projelerin renkleriyle, tarzıyla bizi yansıtmasına özen gösteriyoruz. Bir dönem tamamen kurumsal kimliğimizi yansıtacak tipte projeler üzerinden hareket etmek istedik fakat tam anlamı ile bir verim alamadık. Maalesef Türkiye’de şu anda inşaatını yapmakta olduğumuz projelerin inşaat alanları tam anlamı ile kurumsal kimliğimizi yansıtacak projeler gerçekleştirmemize imkan sağlamıyor. Projelerimizde tam olarak istediğimiz tasarımları uygulayamasak da kaliteden taviz vermeden güzel işler ortaya çıkarmaya çalışıyoruz.

Türkiye’de kentsel dönüşümün bugün geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz? İçinde bulunduğunuz kentsel dönüşüm projeleri var mı?

Kentsel dönüşüm projeleri Türkiye’de uygulanması oldukça zor olan projeler arasında yer alıyor. Bu projeler imkanlar doğrultusunda genellikle parsel bazında yapılıyor. Bana göre Kentsel dönüşüm projelerinin parsel bazında değil, ada bazında yapılması gerekiyor. Tabii benim bu söylediğim düşünce olarak güzel ancak uygulama aşamasına gelindiği zaman karşılaşılan; imar sorunları, insanların kendi içerisindeki uyumsuzluklar, imar yasaları gibi engeller ile karşılaşıldığından uygulanması pek de mümkün olmuyor. İnşallah gelecektek projeler, ada bazında yapıldığında çok başarılı çalışmaların ortaya çıkacağına inanıyorum. Biz Mono Mimarlık olarak bugüne kadar 11 adet kentsel dönüşüm projesi bitirdik. Bunu dışında şu anda Esenkent bölgesinde, yaklaşık 300 adet hak sahibi ve TOKİ’nin iş birliği ile burada çok güzel bir proje çalışması yapıyoruz. Orada yaptığımız kentsel dönüşüm projesini gerçekten gönlümüzden geçtiği gibi uygulamaya çalışacağız.

Sizce başarılı bir projenin olmazsa olmazları nelerdir?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte değişen insan ihtiyaçları toplumdaki bir takım talepleri değiştiriyor. Bu nedenle bana göre bir projenin en önemli özelliklerinden biri günümüz koşullarına uygun olmasıdır. Eski dönemlerde aileler 3-4 kişilik iken, günümüz koşullarında ise kişiler daha çok bireysel yaşamı tercih ediyor. Bu da bireylerin projelerden beklentilerini değiştiriyor tabii. Öncelikle beklentilere cevap veren projeler yapılması gerektiğini düşünüyorum. Örneğin çalışan biri işte çıkıp evine giderken evine rahat ulaşmalı, arabasına kolaylıkla yer bulabilmeli ve evine gittiğinde ise su, elektrik gibi ihtiyaçlarının kesintisiz karşılanması gerekmektedir. Kısaca özetlemek gerekir ise projelerimizde, insanın hayatını kolaylaştıracak insanın yaşamında zorluklarla karşılaşmayacağı imkanlar oluşturmamız gerekiyor.

Tatil bölgelerinde projeleriniz bulunuyor. Buradaki alıcıların konut tercihleri hakkında bilgi alabilir miyiz?

Tatil bölgeleri arasında ağırlıklı olarak Bodrum bölgesinde projeler geliştiriyoruz. Önümüzdeki günlerde de Kuşadası’nda Ege Birlik Yapı ile ortak olarak Seaside projesini hayata geçireceğiz. Bu bölgelerde yaptığımız projelerde yer alan daireler genelde küçük ölçekli dairelerden oluşuyor. Tatil bölgelerinde hayata geçirdiğimiz projelerde ‘insanın konuta değil, konutun insana hizmet edeceği’ projeler yapmaya özen gösteriyoruz. Konutlarımızın çok büyük olmadan kişilerin ihtiyaçlarına cevap verecek fonksiyonlara sahip olmasını sağlıyoruz; Kişiler projelendirdiğimiz konutlara gittiklerinde çok kısa bir süre içerisinde konutları kendilerine göre hazırlayıp orada verimli vakit geçirebilirler.

2018 hedeflerinizden ve projelerinizden bahseder misiniz?

2018 yılında Toki ile ilk kez iş birliği yaptığımız Esenkent Kentsel dönüşüm projesi bizim için oldukça önemli, Esenkent projesinin ruhsatını bu yıl içerisinde aldıktan sonra inşaatına başlayıp en kısa zamanda teslim etmek istiyoruz. Bu projenin yanı sıra 2018 yılında Kuşadası’nda ‘Seaside’ projesine ve Bodrum’da bir projeye daha başlayacağız.

Kentsel Dönüşüm projelerinin parsel bazında değil, ada bazında yapılması gerekiyor.

Eklemek istedikleriniz var mı?

Türkiye’nin şu anda içerisinden geçmiş olduğu koşullar ne kadar zor koşullar olsa da ben Türkiye’nin bu zor koşulların üstesinden rahatlıkla gelebileceğine inanıyorum. Biz de bu konuşullarda üzerimize düşen ne varsa sonuna kadar yapacağız. Bu günler geçtikten sonra Türkiye’nin önünün çok açık olduğuna ve güzel bir geleceğe doğru yol aldığına inanıyorum. İnşallah hepimiz için hayırlı uğurlu olur.

 

Ezgi Kızıl

Yorum yap

Takip Edin!