Emlak&Konut

Kadın Koordinasyon Merkezi Türkiye’ye örnek oldu

Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından desteklenen aileler ile İBB şirketlerinin kadın yöneticilerinin katıldığı ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ programı gerçekleşti.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ programına İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve eşi Hatice Uysal ile birlikte katıldı. Programda konuşan Hatice Uysal, “Bir kadının varlığı, bulunduğu meclise zarafet ve nezaket katar” dedi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin her alanda olduğu gibi kadınlara yönelik faaliyetleriyle de Türkiye’ye öncülük ettiğini vurgulayan Uysal konuşmasını şöyle sürdürdü: “Büyükşehir Belediyemizin, kadınlara sunduğu sağlık hizmeti, bütün Türkiye’ye örnek oldu. Kadın Koordinasyon Merkezi bu anlamda çok önemli işler başardı, başarmaya da devam ediyor. Bize ulaşan, sesini bize duyuran yardıma muhtaç insanlarımıza Kadın Koordinasyon Merkezi ile ulaşıyoruz. Onlarla sohbet ediyor, onları dinliyor, onlarla hemdert oluyoruz. Büyükşehir belediyemizin imkânlarının yanı sıra hayırsever hemşerilerimizin katkılarıyla, dertlere derman olmak için çalışıyoruz. Gerektiğinde gıda yardımıyla, gerektiğinde evde sağlık hizmetleriyle veya sosyal yardımlarla, eksiklikleri tamamlıyoruz.”

Başkan Mevlüt Uysal: “Kadının adı yoktu”

Programda konuşan Başkan Uysal da, İslamiyet’ten önce kadının adını yokken, kadına değer verilmezken İslam inancıyla birlikte kadına değer verilerek baş tacı yapıldığını söyledi. Kadınlara geçmişte ayrımcılık yapıldığını ve bunun sebebi olarak İslam inancının gösterildiğini hatırlayan Başkan Uysal, “Bizim inancımızda kadın annedir, kadın kızımızdır, kadın toplumun direğidir. Düşünün ki Peygamberimizin eşlerinden biri o dönemin en önemli tüccarı. Peygamberimiz de savaşlara önderlik yapan yani günümüzün Genelkurmay Başkanı. Ama gelin görün ki yine bizim inancımız sorgulanıyor ve kadına değer verilmediği söyleniyor. O dönemde başka toplumlarda kadının adı bile yokken bizim inancımız kadını baş tacı yapmıştır” ifadelerini kullandı. Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluşunda Hayme Ananın katkısının büyük olduğunu ve Türk toplumunda da kadının yerinin her zaman özel bir yere sahip olduğunu vurgulayan Başkan Uysal şöyle devam etti: “İstanbul’a küçük yaşlarda gelenler hafızalarını şöyle bir yoklasınlar. Anadolumuzda hiçbir erkek eşinden habersiz bir şey yapmaz aslında. Tarladaki ürününe tüccar gelse fiyat konusunda ben bir düşüneyim der ama akşam eşine sorar. Kızını istemeye gelseler ben bir düşüneyim der sonra yine eşine sorar. Yani Anadoluda hiçbir erkek işine sormadan bir iş yapmaz. İstanbul’a geldik, büyükşehirlere geldik ve bazı değerlerimizi unuttuk. Bizim bazı güzel huylarımızı ve değerlerimizi bizden aldı götürdü.”

Hükümetimiz kadın hakları konusunda önemli çalışmalar yürütüyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul İl Başkanı olması ile birlikte İstanbul’da kadın kollarının kurulduğunu hatırlatan Başkan Uysal, “Cumhurbaşkanımız ta o yıllarda siyasette kadın olmalı dedi. Ak Parti kuruldu hemen ardından kadın kolları kuruldu. Muhakkak meclis üyeleri olmalı dedi, muhakkak kadın milletvekilleri olmalı dedi. Çok şükür hükümetimizin kadın hakları ile ilgili önemli çalışmaları oluyor. Diğer partiler mecliste yüzde 33 sınırı gelsin diyorlar ama bizler zaten kadına her yer de öncelik veriyoruz ve onların çok ilerisindeyiz” ifadelerini kullandı.

Ezgi Kızıl

Yorum yap

Takip Edin!